Rozdział 2 - Tworzenie spółek - Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.41.325

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1991 r.

Rozdział  2

Tworzenie spółek

Osoby tworzące spółkę mogą swobodnie ułożyć swoje wzajemne stosunki oraz stosunki wewnętrzne spółki w akcie założycielskim spółki, chyba że przepisy Kodeksu handlowego lub ustawy stanowią inaczej.

1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien określać:
1)
wspólników,
2)
przedmiot i rozmiary działalności gospodarczej spółki, w tym w zakresie eksportu i importu,
3)
przewidywany okres działalności spółki,
4)
środki niezbędne do uruchomienia działalności spółki, w tym wielkość kapitału zakładowego,
5)
proporcje, w jakich kapitał zakładowy spółki ma być wniesiony przez poszczególnych wspólników, oraz formy wkładów,
6)
siedzibę spółki oraz przewidywaną lokalizację jej zakładów gospodarczych.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
projekt aktu założycielskiego spółki, wymagany w przepisach Kodeksu handlowego,
2)
dokumenty przedstawiające prawną i majątkową sytuację przyszłych wspólników,
3)
ocenę ekonomiczno-finansową projektowanej spółki.
3.
Dokumenty określone w ust. 2 są przedstawiane w języku polskim lub obcym, łącznie z uwierzytelnionym przekładem na język polski.
4.
Decyzję w sprawie zezwolenia wydaje się w terminie nie przekraczającym dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
1.
Zezwolenie określa:
1)
wspólników, nazwę i siedzibę spółki, lokalizację jej zakładów gospodarczych oraz przedmiot i okres działalności spółki,
2)
proporcje, w jakich kapitał zakładowy spółki ma zostać wniesiony przez poszczególnych wspólników, oraz formy wkładów,
3)
inne warunki, które spółka jest obowiązana spełniać w toku swej działalności,
4)
termin ważności zezwolenia.
2.
W przypadku projektowanej zmiany lokalizacji zakładów gospodarczych spółka zawiadamia Prezesa Agencji o zamierzonej lokalizacji. Brak sprzeciwu w terminie miesiąca oznacza zgodę na zmianę lokalizacji.
1.
Spółka podlega rejestracji w sądzie rejonowym, stosownie do przepisów o rejestrze handlowym.
2.
Do wniosku o wpis do rejestru powinno być załączone zezwolenie.

Zarząd spółki jest obowiązany, w terminie dwóch tygodni od daty zarejestrowania spółki, zawiadomić o tym Prezesa Agencji, przesyłając wyciąg z rejestru sądowego oraz odpis aktu założycielskiego spółki.

Organ, który wydał zezwolenie, ma prawo wstępu do siedziby spółki i jej zakładów gospodarczych oraz wglądu do ksiąg i dokumentów w celu weryfikacji, czy działalność spółki jest zgodna z warunkami określonymi w zezwoleniu.

Jeżeli spółka prowadzi działalność sprzeczną z warunkami określonymi w zezwoleniu, organ, który wydał zezwolenie, wzywa do usunięcia tych sprzeczności w oznaczonym terminie, a w razie ich nieusunięcia, może ograniczyć zakres zezwolenia lub je cofnąć.

1.
Wkłady do kapitału zakładowego spółki mogą być wnoszone zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej.
2. 2
Wkłady podmiotów zagranicznych mogą być wnoszone:
1)
w formie pieniężnej - w walucie polskiej pochodzącej ze sprzedaży w banku dewizowym walut obcych, dokonanej z zastosowaniem kursów walut obcych w złotych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski,
2)
w formie niepieniężnej - pod warunkiem przekazania ich z zagranicy lub nabycia za walutę polską pochodzącą ze sprzedaży w banku dewizowym walut obcych, dokonanej z zastosowaniem kursów walut obcych w złotych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.
3. 3
Minister Finansów, w porozumieniu z Prezesem Agencji, może wyrazić zgodę na wniesienie przez podmiot zagraniczny wkładu w walucie polskiej pochodzącej z innych tytułów niż określony w ust. 2 pkt 1, w szczególności ze sprzedaży zobowiązań Państwa z tytułu zaciągniętych kredytów zagranicznych.
4. 4
Łączna wartość wkładów podmiotów zagranicznych do kapitału zakładowego spółki nie może być mniejsza niż 25 milionów złotych. Kwota ta ulega odpowiedniej zmianie wraz ze zmianą kursu złotego do walut obcych, w których została określona wartość tych wkładów przed określeniem ich wartości w walucie polskiej.
5. 5
Wkłady podmiotów polskich mogą być wnoszone w formie pieniężnej w walucie polskiej, jak też w formie niepieniężnej. Prawa na nieruchomościach państwowych oraz użytkowanie górnicze mogą być wnoszone do spółki w zakresie i na zasadach określonych odpowiednio w przepisach dotyczących gospodarki gruntami państwowymi i Prawem górniczym.
6.
Wartość i rodzaj wkładów niepieniężnych powinny być określone w akcie założycielskim spółki. Na żądanie organu wydającego zezwolenie wartość tych wkładów może być poddana weryfikacji przez niezależnych ekspertów. Jeżeli w wyniku weryfikacji wartość rynkowa tego wkładu okaże się niższa od określonej we wniosku, koszt weryfikacji obciąży wnoszącego wkład.
7.
Za wkłady do kapitału zakładowego spółki mogą być wydawane tylko dokumenty imienne.
2 Art. 16 ust. 2 zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
3 Art. 16 ust. 3 zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
4 Art. 16 ust. 4 zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.
5 Art. 16 ust. 5:

- zmieniony przez art. 2 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne oraz ustawy o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych (Dz.U.89.74.442) z dniem 1 stycznia 1990 r.

- zmieniony przez art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 9 marca 1991 r. o zmianie Prawa górniczego (Dz.U.91.31.128) z dniem 27 kwietnia 1991 r.