Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.41.325

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1991 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

1.
Ustawa określa warunki podejmowania i zasady prowadzenia działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy jest działalność wytwórcza, budowlana, handlowa i usługowa, prowadzona w celach zarobkowych.
1.
Działalność, o której mowa w art. 1, może być prowadzona w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej, zwanych dalej "spółkami", polskich podmiotów z podmiotami zagranicznymi lub z wyłącznym udziałem podmiotów zagranicznych. Wkład podmiotów zagranicznych nie może być niższy niż 20% kapitału zakładowego spółki.
2.
Do spółek stosuje się przepisy prawa polskiego, a w szczególności Kodeksu handlowego, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej.
1.
Podmiotami polskimi uprawnionymi do uczestnictwa w spółkach są:
1)
Skarb Państwa oraz inne osoby prawne utworzone zgodnie z ustawodawstwem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, mające siedzibę w Polsce,
2)
osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce.
2.
Podmiotami zagranicznymi uprawnionymi do uczestnictwa w spółkach są:
1)
osoby prawne mające siedzibę za granicą,
2)
osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą,
3)
nie posiadające osobowości prawnej spółki osób wymienionych w pkt 1 i 2.
1.
Tworzy się Agencję do Spraw Inwestycji Zagranicznych, zwaną dalej "Agencją", działającą jako aparat wykonawczy Prezesa Agencji. Organizację i tryb działania Agencji określa jej statut, nadany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych.
2.
Prezes Agencji jest centralnym organem administracji państwowej w sprawach inwestycji zagranicznych, podległym Ministrowi Przekształceń Własnościowych.
3.
Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych, powołuje i odwołuje Prezesa Agencji.
4.
Do zakresu działania Prezesa Agencji należy:
1)
opracowywanie założeń i realizacja polityki Państwa w zakresie współpracy kapitałowej z zagranicą,
2)
inspirowanie i organizowanie działań zwiększających zainteresowanie podmiotów zagranicznych podejmowaniem działalności gospodarczej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w dziedzinach i zakresie zgodnym z interesem gospodarki narodowej.
3)
nadzór nad zgodnością działania podmiotów działających na podstawie ustawy z jej przepisami oraz warunkami określonymi w zezwoleniu na utworzenie spółki,
4)
wykonywanie innych zadań przewidzianych ustawą.
5.
Przy Prezesie Agencji działa Rada do Spraw Inwestycji Zagranicznych, która jest organem opiniodawczym i doradczym Prezesa Agencji. Członków Rady powołuje i odwołuje, na wniosek Prezesa Agencji, Minister Przekształceń Własnościowych.
1.
Utworzenie spółki wymaga zezwolenia. Wydanie zezwolenia oznacza zgodę na podjęcie określonej w nim działalności gospodarczej.
2.
Zezwolenie wydaje się, jeżeli działalność gospodarcza ma zapewnić w szczególności:
1)
wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych w gospodarce narodowej,
2)
dostawy towarów i usług na eksport,
3)
poprawę zaopatrzenia rynku wewnętrznego w towary i usługi nowoczesne oraz wysokiej jakości,
4)
ochronę środowiska naturalnego.
3.
Zezwolenia wymaga także:
1)
przeniesienie udziałów lub akcji między wspólnikami,
2)
nabycie udziałów lub akcji przez nową osobę,
3)
zmiana aktu założycielskiego spółki, dotycząca proporcji udziałów w kapitale zakładowym spółki i przysługujących wspólnikom praw głosu oraz rodzaju i wielkości wnoszonych przez wspólników wkładów,
4)
zmiana przedmiotu działalności spółki, określonego w zezwoleniu.
4.
Zezwolenie wydaje, na wniosek zainteresowanych podmiotów, Prezes Agencji.
5.
Czynności obrotu dewizowego, o których mowa w ust. 1 i 3, nie wymagają odrębnego zezwolenia dewizowego.
1.
Zezwolenia nie wydaje się, jeśli prowadzenie działalności gospodarczej nie byłoby celowe ze względu na:
1)
zagrożenie interesów gospodarczych państwa,
2)
wymogi ochrony środowiska,
3)
bezpieczeństwo i obronność państwa lub ochronę tajemnicy państwowej.
2.
Decyzja odmowna wydana z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, nie wymaga uzasadnienia faktycznego.
3.
W terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji odmawiającej wydania zezwolenia przysługuje zainteresowanym podmiotom prawo odwołania się do Prezesa Agencji z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.
4.
Decyzja odmawiająca wydania zezwolenia nie podlega zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu, z mocy odrębnych przepisów wymaga koncesji, zezwolenie wydaje się w porozumieniu z właściwym organem koncesyjnym.

1.
Prezes Agencji może uzależnić wydanie zezwolenia od podjęcia przez podmiot zagraniczny działalności gospodarczej wspólnie z podmiotem polskim i od ustalenia przez wspólników ich udziałów w kapitale zakładowym spółki w określonych proporcjach.
2.
W przypadkach gospodarczo uzasadnionych Prezes Agencji może zezwolić na zebranie kapitału zakładowego spółki akcyjnej za pomocą publicznej subskrypcji akcji, ustalając proporcje, w jakich akcje mają objąć podmioty polskie i zagraniczne. W takich przypadkach nie stosuje się przepisu art. 5 ust. 3 pkt 1 i 2. Przepisy art. 10 ust. 1 pkt 1 i art. 11 ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
1 Art. 4 zmieniony przez art. 6 ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o utworzeniu urzędu Ministra Przekształceń Własnościowych (Dz.U.90.51.299) z dniem 1 sierpnia 1990 r.