Rozdział 3 - Szczegółowy tryb postępowania w sprawach stosowania dyscyplinarnych środków zapobiegawczych - Dyscyplinarne środki zapobiegawcze.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.65.415

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 2017 r.

Rozdział  3

Szczegółowy tryb postępowania w sprawach stosowania dyscyplinarnych środków zapobiegawczych

§  23.
Żołnierza, wobec którego zastosowano dyscyplinarny środek zapobiegawczy:
1)
odsuwa się od wykonywania dotychczasowych czynności służbowych na czas stosowania tego środka;
2)
pozbawia się przedmiotów, środków i substancji stwarzających niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, a w szczególności broni, amunicji, materiałów radioaktywnych, wybuchowych lub łatwopalnych, substancji trujących, duszących lub parzących oraz tych, których posiadanie jest zabronione, jak również przedmiotów, środków i substancji mogących stanowić materiał dowodowy lub podlegać przepadkowi albo których posiadanie wymaga zezwolenia;
3)
pozbawia się tych przedmiotów i dokumentów służbowych, których posiadanie przez żołnierza w okresie stosowania dyscyplinarnego środka zapobiegawczego nie jest zasadne.
§  24.
1.
Rzeczy odebrane żołnierzowi, wobec którego zastosowano dyscyplinarny środek zapobiegawczy, deponuje i zwraca organ.
2.
Zwrotowi nie podlegają przedmioty, środki i substancje, których posiadanie jest zabronione.
3.
O posiadaniu przez żołnierza przedmiotów, środków i substancji, których posiadanie jest zabronione, organ zawiadamia właściwe organa ścigania, w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  25.
Żołnierza zawiesza w czynnościach przełożony dyscyplinarny, który prowadzi postępowanie dyscyplinarne.
§  26.
1.
Organ określający zadania, które ma wykonywać żołnierz w okresie zawieszenia w czynnościach, powinien uwzględniać kwalifikacje zawieszonego w czynnościach żołnierza. Zadania te nie mogą być poniżające lub bardziej uciążliwe fizycznie od wykonywanych przed zawieszeniem w czynnościach.
2.
Nadzór nad pełnieniem służby przez żołnierza w okresie jego zawieszenia w czynnościach wykonuje przełożony dyscyplinarny, który go zawiesił w czynnościach, lub na jego polecenie inny przełożony zawieszonego w czynnościach żołnierza.
3.
Jeżeli przełożonemu dyscyplinarnemu, który zawiesił w czynnościach żołnierza, podlega więcej niż jedna jednostka wojskowa (jednostka organizacyjna instytucji cywilnej), może on na okres zawieszenia w czynnościach skierować żołnierza do pełnienia służby w innej niż macierzysta jednostce wojskowej (jednostce organizacyjnej instytucji cywilnej).
§  27.
Przełożony dyscyplinarny, który wydał prawomocne orzeczenie dyscyplinarne w sprawie przewinienia dyscyplinarnego, które stanowiło przyczynę zawieszenia w czynnościach, niezwłocznie przekazuje odpis tego orzeczenia organowi, który zawiesił w czynnościach żołnierza, jeżeli sam nie jest tym organem.
§  28.
1.
Organ wydaje postanowienie o osadzeniu żołnierza po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia.
2.
W celu uzyskania zaświadczenia lekarskiego o braku, lub istnieniu, przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia organ konwojuje żołnierza na badania lekarskie albo zwraca się o jego konwojowanie do innego uprawnionego organu.
§  29.
1.
Zorganizowanie konwojowania osadzanego do izby zatrzymań zapewnia organ, który wydał postanowienie o osadzeniu.
2.
Organ może konwojować żołnierza do izby zatrzymań albo zwrócić się o jego konwojowanie do przełożonego dyscyplinarnego albo jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, albo wojskowego organu porządkowego.
3.
Jeżeli organ, o którym mowa w ust. 1, nie jest upoważniony do wyznaczenia konwoju albo nie ma możliwości konwojowania, występuje on z wnioskiem o wyznaczenie konwoju, pisemnie lub ustnie, do właściwego:
1)
dowódcy jednostki wojskowej;
2)
oficera dyżurnego jednostki wojskowej;
3)
oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej;
4)
oficera inspekcyjnego garnizonu.
4.
Osoba, do której wystąpiono z wnioskiem, o którym mowa w ust. 3, jest obowiązana do natychmiastowego zorganizowania konwoju żołnierza do izby zatrzymań.
5.
Organ dokumentuje przebieg konwojowania, sporządzając meldunek, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania niektórych uprawnień przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej (Dz. U. Nr 157, poz. 1851 oraz z 2008 r. Nr 182, poz. 1129).
§  30.
1.
Przed rozpoczęciem konwojowania osoba konwojująca żołnierza:
1)
podaje żołnierzowi swój stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję;
2)
podaje żołnierzowi podstawę prawną oraz przyczynę konwojowania;
3)
sprawdza, czy konwojowany żołnierz posiada przy sobie:
a)
przedmioty, środki, substancje lub dokumenty, o których mowa w § 23 pkt 2 i 3,
b)
wojskowy dokument tożsamości albo - w razie jego utraty lub zniszczenia - inny dokument, na podstawie którego można ustalić tożsamość tego żołnierza

- oraz odbiera je żołnierzowi.

2.
Wobec braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. b, lub ich uszkodzenia w stopniu uniemożliwiającym zapoznanie się z ich treścią dowódca jednostki wojskowej lub organ ochrony porządku prawnego albo wymiaru sprawiedliwości potwierdza pisemnie tożsamość osadzanego.
§  31.
1.
Konwojujący osadzanego żołnierza powinni posiadać następujące dokumenty:
1)
protokół badań osadzonego potwierdzający, że znajduje się on w stanie wymagającym jego osadzenia, albo protokół o braku możliwości ich przeprowadzenia;
2)
postanowienie o zastosowaniu dyscyplinarnego środka zapobiegawczego;
3)
zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia.
2.
Podstawę umieszczenia osadzanego żołnierza w izbie zatrzymań stanowią dokumenty, o których mowa w ust. 1.
§  32.
Przyjmując osadzonego żołnierza do izby zatrzymań, obsługa izby zatrzymań:
1)
kontroluje stan nietrzeźwości osadzonego, a w przypadku stwierdzenia u niego wystąpienia istotnych zakłóceń funkcji zdrowotnych organizmu natychmiast powiadamia właściwe służby ratowniczo-medyczne;
2) 1
 niezwłocznie zawiadamia:
a)
komendanta właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej lub prokuratora do spraw wojskowych o każdym przypadku popełnienia przez żołnierza przestępstwa ściganego z urzędu albo wykroczenia,
b)
dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz pełnił służbę wojskową przed osadzeniem, o każdym przypadku popełnienia przez żołnierza przestępstwa, wykroczenia lub przewinienia dyscyplinarnego;
3)
zapewnia pomoc przedmedyczną lub organizuje pomoc lekarską, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że osadzony znajduje się w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu, a w szczególności gdy:
a)
ma widoczne obrażenia ciała lub utracił przytomność,
b)
oświadczy, że cierpi na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia,
c)
z posiadanych informacji wynika, że może być chory zakaźnie.
§  33.
1.
W przypadku odmowy przyjęcia żołnierza do izby zatrzymań:
1)
ze względu na niemożność udzielenia niezbędnych świadczeń medycznych - żołnierza umieszcza się w najbliższym zakładzie opieki zdrowotnej;
2)
z powodu braku wolnych miejsc we właściwej izbie zatrzymań - żołnierza umieszcza się w najbliższej izbie zatrzymań;
3)
z powodu braku dokumentów, o których mowa w § 30 ust. 1 pkt 3 lit. b, lub braku potwierdzenia tożsamości, o którym mowa w § 30 ust. 2, albo ich uszkodzenia w stopniu uniemożliwiającym zapoznanie się z ich treścią - żołnierza zwalnia się.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1, przed opuszczeniem izby zatrzymań, w razie konieczności, udziela się żołnierzowi niezbędnej pomocy medycznej.
§  34.
W przypadku wniesienia przez osadzonego żołnierza zażalenia na postanowienie o zastosowaniu dyscyplinarnego środka zapobiegawczego osadzenia w izbie zatrzymań, zażalenie na to postanowienie oraz kopię dokumentacji związanej z osadzeniem przekazuje się niezwłocznie do wojskowego sądu garnizonowego właściwego ze względu na miejsce osadzenia żołnierza.
1 § 32 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U.2017.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 stycznia 2017 r.