Rozdział 3 - Gospodarka finansowa uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości. - Drobna wytwórczość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.3.11

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.

Rozdział  3

Gospodarka finansowa uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości.

1.
Przy określaniu obciążeń podatkowych jednostek drobnej wytwórczości, w tym ulg podatkowych, należy w szczególności uwzględniać:
1)
zapewnienie gromadzenia środków finansowych niezbędnych do finansowania przyspieszenia rozwoju drobnej wytwórczości i zwiększenia jej udziału w strukturze przemysłowej kraju,
2)
realizację celów społecznych, między innymi przez zawodową rehabilitację osób niepełnosprawnych,
3)
wysoki udział pracy żywej, związanej ze świadczeniem usług bytowych i z produkcją prowadzoną systemem nakładczym,
4)
udział w funduszach własnych spółdzielni środków finansowych członków spółdzielni,
5)
potrzebę wspierania rozwoju twórczości ludowej i artystycznej.
2.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może w gospodarczo uzasadnionych wypadkach obniżyć uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości stawki podatku dochodowego, ustalone w przepisach podatkowych, nie więcej niż o 10 punktów, pod warunkiem przeznaczenia środków uzyskanych z obniżki podatku na cele rozwojowe.
3.
Rada Ministrów dostosowując przepisy o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych do specyfiki państwowych przedsiębiorstw, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1 i 2, uwzględnia zasady określone w ust. 1.

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych, dokonywane przez uspołecznione jednostki drobnej wytwórczości, przeznacza się w całości na cele rozwojowe tych jednostek, w tym na cele określone w art. 18.

Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa rodzaje usług bytowych, wyrobów z zakresu rękodzieła ludowego i artystycznego oraz produkcji w systemie nakładczym, do których stosuje się ulgi i zwolnienia w zakresie obciążeń na rzecz Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej, oraz zasady i zakres tych ulg i zwolnień.

Uspołecznione jednostki drobnej wytwórczości mogą podejmować wspólne przedsięwzięcia: inwestycyjne, w zakresie postępu techniczno-ekonomicznego, socjalne i budownictwa mieszkaniowego.

1.
Uspołecznione jednostki drobnej wytwórczości mogą dysponować środkami dewizowymi uzyskiwanymi z tytułu zrealizowanego eksportu w wysokości i na zasadach określonych przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Zasady, o których mowa w ust. 1, powinny uwzględniać specyfikę uspołecznionych jednostek drobnej wytwórczości i zapewniać promocję działalności eksportowej tych jednostek.