Rozdział 3 - Nadzór. - Dozór ochronny nad osobami, którym wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono, oraz nadzór nad osobami warunkowo zwolnionymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.12.80

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1965 r.

Rozdział  3.

Nadzór.

§  26.
1.
Nadzór nad warunkowo zwolnionym powierza kuratorowi sądowemu sąd wojewódzki, w którego okręgu warunkowo zwolniony zamieszkuje.
2.
Sąd wojewódzki powierza nadzór nad warunkowo zwolnionym również w razie oddania pod nadzór warunkowo zwolnionego przez sąd wojskowy. Orzekając o oddaniu pod nadzór sąd wojskowy przesyła sądowi wojewódzkiemu dwa odpisy postanowienia o warunkowym zwolnieniu oraz odpis skazującego wyroku z uzasadnieniem.
3.
Kuratora wyznacza się z listy kuratorów sądowych działających przy sądzie wojewódzkim.
4.
Zawiadomienie o powierzeniu kuratorowi sądowemu nadzoru (§ 6) powinno zawierać: imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania warunkowo zwolnionego, określenie przestępstwa, za które został skazany, datę wyroku i sygnaturę akt, wysokość wymierzonej kary oraz datę i treść postanowienia o warunkowym zwolnieniu, a także sygnaturę akt.
§  27.
Niezależnie od obowiązków określonych w § 7 kurator sądowy powinien baczyć, aby warunkowo zwolniony sumiennie wypełniał nałożone nań przez sąd obowiązki.
§  28.
Jeżeli oddany pod nadzór narusza zasady współżycia społecznego lub nie wykonuje nałożonych nań przez sąd obowiązków, kurator sądowy składa niezwłocznie sądowi, który udzielił warunkowego zwolnienia, wniosek wraz z uzasadnieniem o odwołanie zwolnienia, przesyłając odpis tego wniosku sądowi, przy którym został powołany.
§  29.
1.
Jeżeli sąd uzależnia warunkowe zwolnienie skazanego od udzielenia poręczenia, o którym mowa w art. 4 § 1 ustawy z dnia 29 maja 1957 r. o warunkowym zwolnieniu osób odbywających karę pozbawienia wolności (Dz. U. z 1961 r. Nr 58, poz. 321), zawiadamia o tym wnioskodawcę, a w każdym razie skazanego lub jego obrońcę.
2.
Sąd może uwzględnić oświadczenie o gotowości udzielenia poręczenia złożone sądowi w związku z wnioskiem o warunkowe zwolnienie. O przyjęciu poręczenia, jak również o odmowie jego przyjęcia, zawiadamia się wnioskodawcę; odmowa nie wymaga uzasadnienia.
§  30.
Poręczenie może być przyjęte od instytucji lub organizacji społecznej wymienionej w § 15. Poręczenia dokonuje się przez podpisanie przez poręczyciela odpowiedniego zobowiązania; przepis § 16 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  31.
1.
Poręczenie trwa do czasu zakończenia okresu próby, chyba że sąd zwolni poręczyciela od poręczenia przed upływem tego okresu.
2.
Poręczyciel obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić sąd, który przyjął poręczenie, o każdej zmianie okoliczności, w związku z którymi poręczenie było przyjęte.
§  32.
Do zakresu uprawnień i obowiązków sądu oraz prezesa sądu w sprawach związanych z powierzeniem nadzoru nad warunkowo zwolnionym oraz przyjmowaniem poręczeń, jak również do zakresu uprawnień i obowiązków instytucji i organizacji społecznych i ich przedstawicieli sprawujących nadzór oraz udzielających poręczeń, stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2, 3, 6-10, 12 i 26-28.
§  33.
Wzór poręczenia, o którym mowa w § 29, ustalą odrębne przepisy.