Rozdział 2 - Dozór. - Dozór ochronny nad osobami, którym wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono, oraz nadzór nad osobami warunkowo zwolnionymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.12.80

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1965 r.

Rozdział  2.

Dozór.

§  19.
1.
Sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, wyznacza osobie oddanej pod dozór kuratora sądowego z listy kuratorów działających przy tym sądzie. W razie zamieszkania osoby oddanej pod dozór w okręgu innego sądu - kuratora wyznacza sąd, w którego okręgu osoba ta zamieszkuje, równorzędny z sądem, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
2.
W razie oddania osoby pod dozór przez sąd rewizyjny - kuratora wyznacza sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
Zawiadomienie o powierzeniu kuratorowi sądowemu dozoru (§ 6) powinno zawierać imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby oddanej pod dozór, rodzaj przestępstwa, za które została skazana, datę wyroku i sygnaturę akt, wysokość wymierzonej kary pozbawienia wolności i okres zawieszenia wykonania tej kary.
§  20.
Niezależnie od obowiązków, o których mowa w § 7, kurator sądowy powinien w szczególności baczyć, aby osoba oddana mu pod dozór dobrze się prowadziła, a w szczególności wynagrodziła szkody zrządzone przestępstwem w czasie i w rozmiarach ustalonych w wyroku.
§  21.
1.
Jeżeli osoba oddana pod dozór źle się prowadzi, uchyla się spod tego dozoru albo od wykonania obowiązku wynagrodzenia szkód zrządzonych przestępstwem, kurator sądowy niezwłocznie zawiadamia o tym sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, sąd na posiedzeniu niejawnym decyduje, czy warunkowo zawieszona kara pozbawienia wolności powinna być wykonana (art. 63 § 2 kk).
§  22.
Sprawowanie dozoru, o którym mowa w § 15, może być powierzone również instytucji, na której rzecz osoba oddana pod dozór została zobowiązana do wynagrodzenia szkody zrządzonej przestępstwem.
§  23.
Dokument, o którym mowa w § 16 ust. 2, powinien zawierać zobowiązanie instytucji, że dołoży ona wszelkich starań, aby osoba oddana pod dozór stosowała się do zasad współżycia społecznego, a zwłaszcza nie wkroczyła ponownie na drogę przestępstwa.
§  24.
Do zakresu uprawnień i obowiązków sądu oraz prezesa sądu w sprawach związanych z powierzeniem instytucjom dozoru, jak również do zakresu uprawnień i obowiązków instytucji i ich przedstawicieli sprawujących dozór stosuje się odpowiednio przepisy §§ 2, 3, 6-10, 12, 19 i 21.
§  25.
1.
Sąd, który wydał wyrok w pierwszej instancji, przesyła odpis sentencji prawomocnego wyroku, ustalającego obowiązek wynagrodzenia w całości lub w części przez oddanego pod dozór szkód zrządzonych przestępstwem kierownictwu określonej w wyroku pokrzywdzonej instytucji albo określonej w wyroku pokrzywdzonej osobie. Do przesłanego odpisu dołącza się pisemne polecenie niezwłocznego zawiadomienia tego sądu oraz właściwego prokuratora na wypadek uchylania się osoby oddanej pod dozór od wykonania obowiązku wynagrodzenia szkód zrządzonych przestępstwem.
2.
Instytucja lub osoba pokrzywdzona, o której mowa w ust. 1, obowiązana jest przesłać zawiadomienie o uchylaniu się osoby oddanej pod dozór od wykonania obowiązku wynagrodzenia szkody nie później niż w ciągu 7 dni po upływie terminu do wynagrodzenia w całości lub w części szkód zrządzonych przestępstwem. W razie likwidacji danej instytucji obowiązek zawiadomienia ciąży na organach przejmujących sprawy likwidowanej instytucji lub na jej władzach nadrzędnych. Przepis § 21 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
W toku sprawowania kontroli wykonania wyroku sąd, jak również prezes sądu, może żądać udzielenia potrzebnych w tej mierze informacji bezpośrednio od pokrzywdzonych przestępstwem osób lub instytucji albo za pośrednictwem władz nadrzędnych tych instytucji.