Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Dozór ochronny nad osobami, którym wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono, oraz nadzór nad osobami warunkowo zwolnionymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.12.80

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1965 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Do sprawowania dozoru ochronnego nad osobami, którym wykonanie kary pozbawienia wolności warunkowo zawieszono, zwanego dalej "dozorem'', oraz do sprawowania nadzoru nad osobami warunkowo zwolnionymi, zwanego dalej "nadzorem" - powołuje się kuratorów sądowych.
2.
Kuratorzy sądowi pełnią swe czynności w ramach funkcji społecznej (kuratorzy społeczni) albo pełnią swe czynności zawodowo (kuratorzy zawodowi).
§  2.
1.
Kuratorów społecznych powołuje się do sprawowania dozoru przy każdym sądzie powiatowym i wojewódzkim, a do sprawowania nadzoru przy każdym sądzie wojewódzkim. Kuratorów społecznych powołuje i odwołuje oraz zawiesza w czynnościach prezes właściwego sądu.
2.
Kuratorów zawodowych powołuje się przy każdym sądzie wojewódzkim. Kuratorzy zawodowi są pracownikami sądów powszechnych.
§  3.
Kuratora sądowego wpisuje się na listę kuratorów sądowych powołanych przy danym sądzie.
§  4.
1.
Do sprawowania obowiązków kuratora społecznego może być powołana na jej prośbę lub za uprzednio wyrażoną zgodą osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
nie była karana sądownie,
3)
posiada stałe miejsce zamieszkania,
4)
ukończyła lat 30,
5)
zasługuje na zaufanie i daje pełną rękojmię należytego wypełniania nałożonych na nią obowiązków.
2.
Warunki, jakim powinien odpowiadać kurator zawodowy, ustalą odrębne przepisy.
§  5.
1.
Kurator sądowy przed wpisaniem go na listę kuratorów składa przed prezesem sądu, przy którym został powołany, następujące przyrzeczenie:

"Przyrzekam uroczyście, że powierzone mi obowiązki kuratora sądowego wykonam z całą sumiennością, mając zawsze na względzie dobro Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i osoby podlegającej mojemu dozorowi (nadzorowi)".

2.
Z odebranego przyrzeczenia sporządza się protokół, który podpisują odbierający i składający przyrzeczenie.
3.
Po odebraniu przyrzeczenia i wpisaniu na listę kuratorów sadowych prezes sądu, przy którym kurator został powołany, wydaje mu legitymację.
§  6.
O powierzeniu kuratorowi sądowemu dozoru (nadzoru) nad osobą, o której mowa w § 1, oraz o odwołaniu dozoru (nadzoru) sąd zawiadamia komendę powiatową Milicji Obywatelskiej, w której okręgu osoba ta zamieszkuje.
§  7.
Kurator sądowy obowiązany jest poczynić wszelkie starania, aby osoba oddana mu pod dozór (nadzór) stosowała się do zasad współżycia społecznego, a zwłaszcza aby nie wkroczyła ponownie na drogę przestępstwa. Kurator powinien ponadto w miarę możliwości udzielać osobie pozostającej pod jego dozorem (nadzorem) rad i pomocy w jej trudnościach życiowych, a przede wszystkim w uzyskaniu pracy, oraz w razie potrzeby ostrzegać ją przed skutkami niewypełniania nałożonych przez sąd obowiązków.
§  8.
1.
Kurator sądowy, obejmując powierzone mu obowiązki, powinien:
1)
zaznajomić się z wyrokiem skazującym, jak również w miarę możliwości z aktami sprawy osoby oddanej pod dozór (nadzór), a w stosunku do osób warunkowo zwolnionych nadto z postanowieniem sądu, który orzekł o warunkowym zwolnieniu i oddaniu pod nadzór,
2)
nawiązać osobisty kontakt z osobą oddaną mu pod dozór (nadzór), w miarę potrzeby nawiązać kontakt z jej bliskimi, z instytucjami i organizacjami, w których osoba ta pracuje lub w których działalności uczestniczy.
2.
Osoba będąca pod dozorem (nadzorem) jest obowiązana stawić się na każde wezwanie sądu lub kuratora, ułatwiać kuratorowi przeprowadzenie odpowiedniej kontroli oraz udzielać mu wszelkich informacji i wyjaśnień w granicach koniecznych do prawidłowego wykonywania przez kuratora sądowego powierzonego mu dozoru (nadzoru).
§  9.
1.
Do obowiązków kuratora społecznego należy w szczególności:
1)
składanie sądowi, przy którym został powołany, kwartalnych sprawozdań z przebiegu wykonywanych czynności kuratora, jak również informacji o postępowaniu osoby będącej pod dozorem (nadzorem),
2)
branie udziału w kwartalnych zebraniach kuratorów sądowych, poświęconych analizie metod i wyników ich działalności oraz zapoznawaniu kuratorów z potrzebnymi w ich działalności przepisami prawa,
3)
stawianie się na każde wezwanie sądu, jak również prezesa tego sądu, przy którym został powołany.
2.
Do obowiązków kuratora zawodowego należy w szczególności:
1)
organizowanie pracy kuratorów społecznych i kontrola ich działalności,
2)
współpraca z właściwymi organami władzy i administracji państwowej oraz instytucjami społecznymi,
3)
udzielanie kuratorom społecznym pomocy i wskazówek (indywidualnie i zespołowo).
3.
Kurator sądowy jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności, o których powziął wiadomość w związku z wykonywaniem swych obowiązków.
§  10.
Milicja Obywatelska, jak również inne organy władzy i administracji państwowej, opiekunowie społeczni, instytucje oraz organizacje społeczne powinni udzielać kuratorowi sądowemu koniecznej pomocy oraz wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego wykonywania dozoru (nadzoru).
§  11.
1.
Prezes sądu, przy którym powołano kuratora społecznego, zawiesza go w czynnościach, jeżeli przeciwko kuratorowi toczy się postępowanie karne z oskarżenia publicznego.
2.
Prezes sądu, przy którym powołano kuratora społecznego, odwołuje go:
1)
jeżeli kurator nie spełnia lub nie jest w stanie spełniać należycie swych obowiązków,
2)
jeżeli został ukarany sądownie,
3)
jeżeli utracił obywatelstwo polskie albo nie korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
4)
jeżeli wymagają tego względy organizacyjne,
5)
na skutek prośby o zwolnienie od pełnienia obowiązków kuratora.
3.
Odwołanie powoduje skreślenie z listy kuratorów sądowych. Jeżeli kurator sądowy sprawuje dozór (nadzór) nad osobą określoną w § 1, odwołanie kuratora na jego prośbę może nastąpić dopiero po objęciu dozoru (nadzoru) przez innego kuratora lub instytucję.
§  12.
Prezes sądu, przy którym powołano kuratorów sądowych, kontroluje ich działalność oraz udziela im potrzebnych wskazań i pomocy.
§  13.
1.
Prezes sądu wojewódzkiego zarządza wypłacanie kuratorowi społecznemu ryczałtu miesięcznego tytułem zwrotu ponoszonych kosztów za całokształt sprawowanych przez niego czynności. Wysokość tego ryczałtu powinna być uzależniona od ilości i rodzaju czynności wykonywanych na zlecenie sądu. Ryczałt nie może przekroczyć 500 złotych miesięcznie.
2.
Pracownicy, którzy za czas nieobecności w pracy w związku z wykonywaniem obowiązków kuratora społecznego nie zachowują prawa do wynagrodzenia z zakładu pracy, otrzymują ponadto w wyjątkowych wypadkach zwrot utraconego za ten czas zarobku, obliczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego, jeżeli wykonanie obowiązków kuratora społecznego w godzinach pracy zawodowej było konieczne.
§  14.
Jeżeli kurator społeczny zmuszony jest do załatwienia czynności związanych ze sprawowaniem dozoru (nadzoru) w godzinach swojej pracy zawodowej, prezes sądu, przy którym powołano kuratora, powinien każdorazowo na żądanie kuratora lub jego pracodawcy wydać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność kuratora w pracy.
§  15.
Sprawowanie dozoru (nadzoru) nad osobą określoną w § 1 może być powierzone instytucji, w której osoba ta jest zatrudniona lub ma być zatrudniona, organizacji związkowej, kobiecej, młodzieżowej lub innej, w której działalności osoba ta uczestniczy lub ma uczestniczyć albo dla której opieka nad osobami zwolnionymi z zakładów karnych stanowi jej działalność statutową, instytucji sprawującej opiekę społeczną lub innej instytucji zasługującej na zaufanie.
§  16.
1.
Kierownictwo instytucji (§ 15) wyznacza niezwłocznie przedstawiciela mającego obowiązek pozostawania w stałym kontakcie z właściwym sądem, w którego okręgu instytucja sprawuje dozór (nadzór), oraz z prezesem tego sądu. Na przedstawiciela instytucji może być wyznaczona tylko osoba odpowiadająca wymaganiom określonym w § 4. Organizacja młodzieżowa może na swego przedstawiciela wyznaczyć również osobę nie mającą lat 30, która jednak ukończyła co najmniej lat 25, z zastrzeżeniem, że w tym wypadku nie może być ona młodsza od osoby podlegającej dozorowi (nadzorowi). W razie zaistnienia okoliczności określonych w § 11 instytucja niezwłocznie wyznacza innego przedstawiciela.
2.
Wyznaczenie przez instytucję przedstawiciela, o którym mowa w ust. 1, stwierdza się dokumentem podpisanym przez kierownika bądź statutowego przedstawiciela instytucji oraz przez przedstawiciela, o którym mowa w ust. 1. Dokument załącza się do akt sprawy, a odpis pozostawia instytucji.
§  17.
1.
W razie nieuzasadnionego uchylania się przez instytucję od wykonywania nałożonego na nią obowiązku dozoru (nadzoru) albo w razie wykonywania go w sposób nieodpowiedni właściwy sąd, w którego okręgu instytucja sprawuje dozór (nadzór), zawiadamia o tym jej władze nadrzędne.
2.
Jeżeli instytucja zobowiązana do dozoru (nadzoru) nie może spełniać tej funkcji, sąd powierza dozór (nadzór) innej instytucji lub kuratorowi sądowemu.
§  18.
Wzory legitymacji kuratora sądowego oraz dokumentu, o którym mowa w 16 ust. 2, określą odrębne przepisy.