Art. 15. - Dostosowanie górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególne uprawnienia i zadania gmin górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.162.1112

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 2005 r.
Art.  15.
1.
Program socjalny likwidowanej kopalni powinien określać:
1)
uprawnienia osłonowe i aktywizujące, o których mowa w art. 20, którymi zostaną objęci pracownicy likwidowanej kopalni, oraz sposób realizacji tych uprawnień przez każdego pracownika, który utraci miejsce pracy w likwidowanej kopalni,
2)
propozycje zatrudnienia pracowników likwidowanej kopalni:
a)
w podmiotach tworzonych na bazie majątku kopalni,
b)
poza górnictwem,
3)
propozycje zatrudnienia w innej kopalni pracowników zatrudnionych pod ziemią, w przypadku wystąpienia konieczności uzupełnienia załogi tej kopalni,
4)
przewidywany koszt realizacji programu socjalnego oraz źródła jego sfinansowania.
2.
Program socjalny likwidowanej kopalni, w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia podjęcia rozstrzygnięcia, o którym mowa w art. 13 ust. 1, właściwy organ przedsiębiorstwa górniczego przedkłada:
1)
związkom zawodowym działającym w likwidowanej kopalni,
2)
zarządowi gminy górniczej, na terenie której znajduje się siedziba likwidowanej kopalni.
3.
Program socjalny powinien zostać uzgodniony ze związkami zawodowymi działającymi w likwidowanej kopalni i podpisany przez te związki oraz zaopiniowany przez zarząd gminy górniczej, w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia przedłożenia programu.
4.
W przypadku nieuzyskania uzgodnienia lub opinii, o których mowa w ust. 3, program wchodzi w życie w terminie 15 dni od dnia, w którym upłynął termin do uzgodnienia lub zaopiniowania programu.
5.
Program socjalny likwidowanej kopalni realizuje likwidator kopalni, o którym mowa w art. 13 ust. 2 pkt 5.
6.
Tryb przyjmowania i wdrażania programu socjalnego likwidowanej kopalni nie dotyczy kopalń, wobec których rozstrzygnięcie o likwidacji podjęto przed wejściem w życie ustawy.