Rozdział 7 - Komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko - Dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie oraz oceny oddziaływania na środowisko.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.109.1157

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2004 r.

Rozdział  7

Komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko

1.
Tworzy się Krajową Komisję do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko, zwaną dalej "Krajową Komisją", jako organ opiniodawczo-doradczy ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko.
2. 1
Przewodniczącego Krajowej Komisji, zastępców przewodniczącego, sekretarza i członków Krajowej Komisji w liczbie od 40 do 60 osób powołuje minister właściwy do spraw środowiska spośród przedstawicieli nauki, praktyki, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona środowiska.
3.
Do zadań Krajowej Komisji należy w szczególności:
1)
wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez ministra właściwego do spraw środowiska w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy,
2)
monitorowanie funkcjonowania systemu ocen oddziaływania na środowisko oraz przedstawianie opinii i wniosków, w tym dotyczących rozwoju metodologii i programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko,
3)
wydawanie opinii w sprawach projektów aktów prawnych dotyczących systemu ocen oddziaływania na środowisko,
4)
współpraca z komisjami, o których mowa w art. 51 ust. 1.
4.
Minister właściwy do spraw środowiska może, na wniosek wojewody, zwrócić się do Krajowej Komisji o wydanie opinii w sprawach należących na mocy ustawy do kompetencji wojewody.
1.
Tworzy się wojewódzkie komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko, zwane dalej "wojewódzkimi komisjami", jako organy opiniodawczo-doradcze wojewodów w zakresie ocen oddziaływania na środowisko.
2. 2
Przewodniczącego wojewódzkiej komisji, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i członków komisji, w liczbie od 20 do 40 osób, powołuje wojewoda w porozumieniu z marszałkiem województwa, spośród przedstawicieli nauki, praktyki, właściwej izby rolniczej oraz organizacji społecznych, których statutowym celem jest ochrona środowiska.
3.
Do zadań wojewódzkich komisji należy w szczególności:
1)
wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez wojewodę w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy,
2)
przedstawianie opinii i wniosków dotyczących rozwoju programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko,
3)
współpraca z Krajową Komisją i innymi wojewódzkimi komisjami.
4.
Wojewoda może, na wniosek starosty, zwrócić się do wojewódzkiej komisji o wydanie opinii w sprawach należących na mocy ustawy do kompetencji starosty.
5.
Dwóch lub więcej wojewodów może powołać wspólną wojewódzką komisję.
1.
Wydatki związane z działalnością Krajowej Komisji i wojewódzkich komisji są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest odpowiednio minister właściwy do spraw środowiska albo wojewoda.
2.
Obsługę biurową Krajowej Komisji i wojewódzkich komisji zapewnia odpowiednio minister właściwy do spraw środowiska albo wojewoda.

Członkom Krajowej Komisji i wojewódzkich komisji oraz zapraszanym na posiedzenie specjalistom, zamieszkałym poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie, i biorącym w nim udział, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

1.
Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy sposób funkcjonowania Krajowej Komisji oraz wojewódzkich komisji.
2.
W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, ustalone zostaną:
1)
organizacja komisji,
2)
tryb działania komisji.
1 Art. 50 ust. 2 zmieniony przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.01.81.875) z dniem 22 sierpnia 2001 r.
2 Art. 51 ust. 2 zmieniony przez art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.01.81.875) z dniem 22 sierpnia 2001 r.