Rozdział 6 - Wykonanie umowy. - Dostawy, roboty i usługi na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1949.12.73

Akt utracił moc
Wersja od: 26 kwietnia 1952 r.

Rozdział  VI.

Wykonanie umowy.

§  59.
1.
Wszelkie dostawy i roboty mogą być odebrane po stwierdzeniu, że odpowiadają warunkom zawartym w umowie.
2.
W przypadkach, gdy przedmiot dostawy lub roboty nie odpowiada warunkom umownym, zamawiający powinien odmówić jego przyjęcia, chyba że przyjęcie po cenie odpowiednio obniżonej znajduje usprawiedliwienie gospodarcze.
§  60.
1.
Odbiór może być dokonywany komisyjnie lub jednoosobowo.
2.
Odbiór powinien być stwierdzony protokółem odbioru, zawierającym oznaczenie osoby lub osób odbierających, czasu i miejsca odbioru oraz określenie ilości, rodzaju i jakości odebranych świadczeń umownych, jako też innych okoliczności związanych z odbiorem, a w szczególności sprzeciwów określonych w § 62.
3.
Odbiór może być poprzedzony badaniem technicznym, które ma na celu zakwalifikowanie jakości świadczenia i jego zgodności z warunkami umowy.
§  61.
Zarządzenie właściwego ministra wydane w porozumieniu z Dyrektorem Biura Kontroli przy Radzie Państwa określi przypadki, w których zamawiający powinien zawiadomić Biuro Kontroli przy Radzie Państwa o terminie odbioru świadczeń umownych.
§  62.
Dostawca lub przedsiębiorca mają prawo do uczestnictwa przy wszystkich czynnościach odbiorczych oraz do zgłaszania sprzeciwów od decyzji organów odbiorczych zamawiającego.
§  63.
1.
Zawiadamiający może przedłużyć termin wykonania umowy bez pobierania odszkodowania umownego za zwłokę lub umorzyć wymierzone już odszkodowanie jedynie w przypadkach, gdy przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyny niezawinionej przez dostawcę lub przedsiębiorcę albo jeżeli zamawiający nie poniósł konkretnej szkody wskutek niedotrzymania terminu.
2.
O każdym przypadku przedłużenia terminu wykonania umowy bez pobierania odszkodowania umownego za zwłokę bądź umorzenia wymierzonego już odszkodowania, zamawiający powinien uprzednio zawiadomić właściwe organa kontroli wewnętrznej.
3.
Organom kontroli wewnętrznej w przypadkach objętych ust. 1 przysługuje prawo niezwłocznego zgłaszania sprzeciwu z mocą wstrzymującą.
§  64.
Uregulowanie należności za wykonane dostawy i roboty następuje na podstawie rachunków i protokółów odbioru; uregulowanie należności za wykonane roboty oparte na kosztorysie następuje na podstawie rachunków i zestawień wykonanych pozycji kosztorysu umownego.
§  65.
1.
Uregulowanie należności za świadczenia wykonane przez przedsiębiorstwa wymienione w § 8 następuje w myśl przepisów dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 61) po sprawdzeniu i przyjęciu rachunku.
2.
Uregulowanie należności za świadczenia wykonane przez osoby inne niż wymienione w § 8 następuje po sprawdzeniu i przyjęciu rachunku najpóźniej w ciągu 60 dni od daty złożenia rachunku w trybie przewidzianym dekretem, o którym mowa w ust. 1.
3.
Przed ostatecznym rozrachunkiem powinny być potrącone udzielone zaliczki, a także nadpłaty powstałe przy poprzednich wypłatach lub w wyniku rozrachunku z tym samym dostawcą lub przedsiębiorcą z tytułu innych umów oraz kwoty na uzupełnienie zabezpieczenia umownego.
4.
Zamawiający może, jeżeli to zastrzegł w umowie, zatrzymać z należności dostawcy lub przedsiębiorcy odpowiednie kwoty na pokrycie należnych wynagrodzeń jego pracowników.
§  66.
Zarządzenia wydane przez właściwych ministrów w porozumieniu z Ministrem Skarbu określą szczegółowo warunki odbioru dostaw i robót, przypadki, w których potwierdzenie odbioru przedmiotu dostawy lub roboty nie wymagają formy protokółu, skład komisji odbiorczych, ich tryb postępowania, przypadki jednoosobowego odbioru świadczeń i jego szczegóły, postępowanie dotyczące załatwiania zgłoszonych w trybie §§ 62 i 63 ust. 3 sprzeciwów oraz sposób przeprowadzania rozrachunków za wykonane dostawy i roboty.