Rozdział 2 - Dokumenty wykorzystywane w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną - Dokumenty stosowane w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną oraz szczegółowe warunki i tryb postępowania z tymi towarami, w zakresie przewidzianym dla organów celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.73.469

Akt utracił moc
Wersja od: 30 kwietnia 2010 r.

Rozdział  2

Dokumenty wykorzystywane w obrocie towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną

§  3. 
1. 
Wniosek o refundację wywozową, o którym mowa w art. 5 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 612/2009, zwany dalej "wnioskiem o refundację", sporządza się na formularzu WPR 1, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Sposób wypełnienia formularza WPR 1 określa instrukcja wypełniania formularza WPR 1, stanowiąca załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Dane wpisywane we wniosku o refundację powinny odpowiadać danym zawartym w zgłoszeniu celnym lub w pozycji zgłoszenia celnego, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. 
Wniosek o refundację może dotyczyć mniejszej ilości towaru niż ilość wynikająca ze zgłoszenia celnego.
§  4. 
Wniosek o refundację może być złożony z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Tryb i zasady przewidziane w przepisach prawa celnego dla dokonywania zgłoszeń celnych z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego stosuje się odpowiednio.
§  5. 
1. 
Wniosek o refundację należy złożyć wraz ze zgłoszeniem celnym o objęcie procedurą celną towarów, które mają podlegać refundacjom. Wniosek o refundację stanowi załącznik do zgłoszenia celnego.
2. 
Wniosek o refundację składa się do agencji płatniczej za pośrednictwem naczelnika urzędu celnego, w którym towar zostaje objęty jedną z procedur uprawniających do wypłaty refundacji.
§  6. 
1. 
Organ celny przyjmuje wniosek o refundację wraz ze zgłoszeniem celnym.
2. 
Po zwolnieniu towarów organ celny przesyła wniosek o refundację niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni, do agencji płatniczej. W przypadku złożenia wniosku o refundację z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego organ celny przekazuje wniosek do agencji płatniczej z użyciem tego systemu lub przesyła wydruk wniosku opatrzony pieczęcią "Polska - Cło".
§  7. 
W przypadku dokonania, przed zwolnieniem towarów, zmiany danych zawartych w zgłoszeniu celnym, z tytułu którego złożono wniosek o refundację, organ celny nanosi na odwrocie oryginału wniosku odpowiednią adnotację oraz składa podpis i przystawia pieczęć "Polska - Cło".
§  8. 
W przypadku wydania postanowienia lub decyzji w sprawie zmiany danych zawartych w zgłoszeniu celnym, z tytułu którego złożono wniosek o refundację, organ celny przekazuje agencji płatniczej niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni, kopię postanowienia lub decyzji.
§  9. 
1. 
Przed zwolnieniem towarów organ celny może, na wniosek zgłaszającego, prostować błędy pisarskie i inne oczywiste omyłki zawarte we wniosku o refundację, jeżeli zmieniane dane różnią się od danych zawartych w zgłoszeniu celnym. Przepis § 7 stosuje się odpowiednio.
2. 
Po zwolnieniu towarów wszelkie zmiany danych innych niż określone w ust. 1 mogą być dokonane jedynie przez agencję płatniczą na wniosek zgłaszającego.
§  10. 
W przypadku zamrażania, przepakowania lub etykietowania, dokonanego zgodnie z art. 7 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 612/2009, organ celny nanosi na wniosku o refundację i, o ile ma zastosowanie, na karcie kontrolnej T5 informację o dokonanych czynnościach.
§  11. 
1. 
Deklarację wyrażającą chęć objęcia kontrolą celną mięsa, o której mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1731/2006 z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie szczególnych zasad stosowania refundacji wywozowych w odniesieniu do niektórych konserw z wołowiny i cielęciny (Dz. Urz. UE L 325 z 24.11.2006, str. 12), należy sporządzić na formularzu WPR 5.
2. 
Wzór formularza WPR 5 określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  12. 
Do deklaracji, o której mowa w § 11 ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wniosku o refundację.