Rozdział 4 - Sposób prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy - Dokumentacja związana z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.81.744

Akt utracił moc
Wersja od: 14 czerwca 2005 r.

Rozdział  4

Sposób prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przez prowadzącego skład podatkowy

§  21.
1.
Prowadzący skład podatkowy obowiązany jest prowadzić ewidencję wyrobów akcyzowych zharmonizowanych:
1)
wyprodukowanych lub przetworzonych w składzie podatkowym;
2)
przyjętych do składu podatkowego;
3)
wydanych ze składu podatkowego;
4)
wykorzystanych na własny użytek.
2.
Wpisów do ewidencji dokonuje się bezpośrednio po zakończeniu czynności podlegającej wpisaniu.
3.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, może być prowadzona:
1)
w formie książkowej;
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
4.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, jest prowadzona w sposób ciągły i umożliwiający identyfikację przeprowadzonych operacji gospodarczych, zwłaszcza czynności produkcyjnych lub związanych z obrotem wyrobami oraz stanów zapasów wyrobów.
5.
Ostatniego dnia każdego miesiąca podmiot prowadzący ewidencję dokonuje jej zamknięcia i miesięcznego podsumowania.
5a. 5
 Zamknięcie i podsumowanie ewidencji, o której mowa w ust. 3 pkt 2, polega na akceptacji przez właściwego naczelnika urzędu celnego odpowiedniego raportu uzyskanego z tej ewidencji.
6.
Prowadzący skład podatkowy udostępnia ewidencję na każde żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego.
7.
Ewidencja wyrobów akcyzowych powinna być przechowywana przez prowadzącego skład podatkowy przez okres 5 lat od końca roku, którego dotyczą dokonane w niej zapisy.
§  22.
Ewidencja, o której mowa w § 21 ust. 1, zawiera:
1)
nazwy wyrobów według kodów CN i PKWiU;
2)
ilości w jednostkach miary;
3)
datę przyjęcia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego;
4)
dane identyfikacyjne dostawcy;
5)
dane identyfikacyjne osoby składającej zgłoszenie celne w przypadku importowanych wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy;
6)
datę produkcji lub przetworzenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
7)
dokładne określenie miejsca w składzie, w którym wyroby się znajdują, i informacje o ich przemieszczaniu wewnątrz składu;
8)
dane, które są wymienione w administracyjnym dokumencie towarzyszącym;
9)
wartość podatku akcyzowego naliczonego;
10)
datę złożenia deklaracji podatkowej;
11)
datę wydania wyrobów oraz dane identyfikacyjne odbiorcy.
§  23.
1.
W przypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, przed rozpoczęciem jej wypełniania, karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone pieczęcią prowadzącego skład podatkowy. Właściwy naczelnik urzędu celnego opatruje przeszycie plombą, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron.
2.
Wpisów do ewidencji należy dokonywać w sposób trwały i wyraźny. Zmian i poprawek w ewidencji dokonuje się w taki sposób, aby przekreślony tekst pierwotny pozostał czytelny, a każdą zmianę lub poprawkę należy potwierdzić podpisem osoby dokonującej zmiany lub poprawki, z podaniem daty ich wprowadzenia, oraz w razie potrzeby należy je opisać w rubryce "uwagi".
§  24.
1.
Ewidencja prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych powinna zostać zatwierdzona przez właściwego naczelnika urzędu celnego.
2.
Naczelnik urzędu celnego zatwierdza ewidencję, o której mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
prowadzący skład podatkowy posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji;
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
3.
Prowadzący skład podatkowy, który prowadzi ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, jest obowiązany do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
5 § 21 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1790) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2004 r.