Rozdział 5 - System pełnego zapewnienia jakości - Dokonywanie oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz ich oznakowanie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.73.659

Akt utracił moc
Wersja od: 19 marca 2010 r.

Rozdział  5

System pełnego zapewnienia jakości

§  10.
Oceny zgodności urządzeń z zasadniczymi wymaganiami dokonuje producent na podstawie systemu pełnego zapewnienia jakości, zwanego dalej "systemem jakości", stosowanego podczas projektowania, produkcji, badań i końcowej kontroli urządzeń.
§  11.
1.
Producent składa w wybranej jednostce notyfikowanej wniosek o zatwierdzenie systemu jakości.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta oraz jego siedzibę i adres;
2)
dane techniczne urządzenia przewidzianego do produkcji zgodnie z systemem jakości.
3.
Producent dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dokumentację systemu jakości, która powinna zawierać w szczególności:
1)
określenie celów systemu jakości oraz strukturę organizacyjną, zakres odpowiedzialności i uprawnienia osób zarządzających w zakresie projektowania i jakości urządzenia;
2)
specyfikacje techniczne, wraz z wykazem zastosowanych norm zharmonizowanych, oraz specyfikacje badań, które zostaną przeprowadzone;
3)
określenie środków, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w przypadku częściowego zastosowania norm zharmonizowanych;
4)
opis metod stosowanych przy projektowaniu urządzenia;
5)
opis metod produkcji, kontroli i zapewnienia jakości;
6)
określenie badań i testów, którym urządzenie będzie poddane, oraz częstotliwość i warunki ich przeprowadzania;
7)
dokumenty dotyczące jakości urządzenia, sprawozdania z kontroli, wyniki badań, wyniki kalibracji oraz informacje dotyczące kwalifikacji personelu przeprowadzającego badania;
8)
określenie środków zastosowanych do kontroli jakości wyprodukowanych urządzeń i poprawnego funkcjonowania systemu jakości.
§  12.
Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości, zgodnie z przedstawioną dokumentacją, jeżeli zapewnia on zgodność produkowanych urządzeń z zasadniczymi wymaganiami i przekazuje producentowi ocenę systemu jakości wraz z wnioskami i uzasadnieniem.
§  13.
Zatwierdzony system jakości stanowi podstawę do wystawienia przez producenta deklaracji zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.
§  14.
1.
Producent informuje, w formie pisemnej, jednostkę notyfikowaną, która zatwierdziła system jakości, o zmianach, jakie planuje wprowadzić do systemu jakości.
2.
Jednostka notyfikowana ocenia zakres zmian, o których mowa w ust. 1, i informuje, w formie pisemnej, producenta, czy po wprowadzeniu zmian zatwierdzenie systemu jakości zachowa ważność albo wymagane będzie zatwierdzenie zmienionego systemu jakości.
3.
Do informacji, o których mowa w ust. 2, jednostka notyfikowana dołącza wnioski i uzasadnienie.
§  15.
1.
Jednostka notyfikowana, na podstawie umowy zawartej z producentem, sprawuje nadzór nad działaniem zatwierdzonego systemu jakości.
2.
Jednostka notyfikowana w ramach nadzoru przeprowadza u producenta okresowe audyty w celu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości oraz może przeprowadzać audyty niezapowiedziane.
3.
Audyty okresowe przeprowadza się w odstępach czasu ustalonych z producentem, nie rzadziej jednak niż raz na rok.
4.
Przy ustalaniu terminów audytów okresowych należy brać pod uwagę w szczególności:
1)
wielkość i charakter produkcji;
2)
zastosowane technologie;
3)
strukturę organizacyjną oraz sposób zarządzania przedsiębiorstwem producenta.
5.
W trakcie audytów okresowych jednostka notyfikowana może przeprowadzić lub zlecić przeprowadzenie testów mających na celu sprawdzenie funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości.
6.
W trakcie audytów niezapowiedzianych, jednostka notyfikowana może przeprowadzić lub zlecić przeprowadzenie testów tylko wtedy, gdy jest to niezbędne dla stwierdzenia prawidłowego funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości.
7.
Jednostka notyfikowana przekazuje producentowi protokoły z przeprowadzonych u niego audytów funkcjonowania zatwierdzonego systemu jakości oraz raporty z badań, jeżeli były przeprowadzane.
§  16.
Producent, w celu umożliwienia jednostce notyfikowanej sprawowania nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości:
1)
zapewnia jednostce notyfikowanej dostęp do:
a)
miejsc projektowania, produkcji, kontroli, badań i magazynowania urządzeń,
b)
dokumentacji systemu jakości;
2)
udziela jednostce notyfikowanej informacji związanych z zatwierdzonym systemem jakości.