Rozdział 3 - Rozpatrywanie zgłoszenia znaku towarowego - Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń znaków towarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.115.998

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2014 r.

Rozdział  3

Rozpatrywanie zgłoszenia znaku towarowego

§  12. 
1. 
Po otrzymaniu zgłoszenia znaku towarowego Urząd Patentowy niezwłocznie dokonuje czynności, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy.
2. 
W przypadku dokonania zgłoszenia telefaksem Urząd Patentowy, po otrzymaniu oryginału zgłoszenia, stwierdza datę jego wpływu oraz sprawdza jego tożsamość z telefaksem.
3. 
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że oryginał zgłoszenia wpłynął po upływie 30 dni od daty nadania telefaksu lub nie jest on tożsamy z telefaksem, lub na podstawie telefaksu nie da się ustalić, z powodu jego nieczytelności, zgłaszanego znaku towarowego lub wykazu towarów wymienionych w oryginale, za datę zgłoszenia znaku towarowego uznaje się datę dostarczenia oryginału, wydając w tej sprawie postanowienie.
4. 
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że w zgłoszeniu nie został określony znak towarowy lub nie zostały wskazane towary, dla których znak jest przeznaczony, wzywa do uzupełnienia zgłoszenia zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy.
§  13.  18
1. 
Jeżeli zgłoszenie dokonane zostało przez osobę podającą się za pełnomocnika, a Urząd Patentowy stwierdzi, że dokument pełnomocnictwa nie został nadesłany, zawiadamia tę osobę oraz zgłaszającego o konieczności usunięcia braku w wyznaczonym terminie.
2. 
W przypadku nieusunięcia braku, o którym mowa w ust. 1, w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy kieruje pisma bezpośrednio na adres zgłaszającego, a niepotwierdzone przez zgłaszającego wcześniejsze czynności i oświadczenia osoby podającej się za pełnomocnika nie wywołują skutków prawnych.
§  14. 
1. 
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak opłaty za zgłoszenie, wzywa zgłaszającego pod rygorem umorzenia postępowania do jej uiszczenia w terminie miesiąca od dnia doręczenia wezwania.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się do opłaty krajowej za zgłoszenie międzynarodowe.
§  15. 
1. 
W przypadku stwierdzenia, że zgłoszenie znaku towarowego narusza przepis art. 138 ust. 2 ustawy i wezwania zgłaszającego do złożenia oddzielnych zgłoszeń znaków towarowych, uiszczoną już opłatę za zgłoszenie znaku towarowego uważa się za opłatę dotyczącą zgłoszenia znaku towarowego określonego w podaniu na pierwszym miejscu, który zachowuje numer zgłoszenia pierwotnego. Pozostałym zgłoszeniom nadaje się numery odpowiadające dacie wpływu, z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia.
2.  19
 Jeżeli zgłaszający nie dokona, w wyznaczonym terminie, oddzielnych zgłoszeń znaków towarowych lub nie uiści za nie opłat, uważa się, że zgłoszenie dotyczy znaku towarowego określonego w zgłoszeniu na pierwszym miejscu. W tym przypadku w części dotyczącej pozostałych znaków towarowych zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
§  16. 
1. 
Na wniosek zgłaszającego Urząd Patentowy wydaje dowód pierwszeństwa, o którym mowa w art. 128 ustawy.
2. 
Dowód pierwszeństwa, o którym mowa w ust. 1, składa się z zaświadczenia Urzędu Patentowego oraz kopii podania, które zgłaszający złożył w zgłoszeniu dającym podstawę do ustalenia daty zgłoszenia.
3. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
nazwisko i imię lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę zgłaszającego,
2)
datę i numer zgłoszenia.
4. 
Urząd Patentowy potwierdza w zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, zgodność dołączonej kopii podania z oryginałem, a jeżeli przed wydaniem dowodu pierwszeństwa miała miejsce zmiana zgłaszającego, zamieszcza w tym zaświadczeniu także stosowną adnotację o tej zmianie.
5. 
W zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, Urząd Patentowy zamieszcza adnotację o dacie uprzedniego pierwszeństwa, o jaką zgłaszający ubiega się w przypadku wcześniejszego wystawienia towaru ze znakiem towarowym na wystawie, o której mowa w art. 126 ustawy.
6. 
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2, opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona do tego na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  17. 
1.  20
 Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego w Biuletynie Urzędu Patentowego, zgodnie z art. 143 ustawy, zamieszczając w nim następujące dane:
1)
numer zgłoszenia znaku towarowego,
2)
datę zgłoszenia znaku towarowego,
3)
datę i kraj uprzedniego pierwszeństwa oraz numer zgłoszenia lub oznaczenie wystawy,
4)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego, jego miejsce zamieszkania lub siedzibę oraz kod kraju,
5)
kategorię znaku towarowego lub prawa ochronnego, jeżeli zgłoszenie dotyczy wspólnego znaku towarowego, wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego albo wspólnego prawa ochronnego,
6)
określenie znaku towarowego,
7)
wskazane przez zgłaszającego klasy towarowe, o których mowa w § 7 ust. 2.
2. 
Klasy towarowe, o których mowa w § 7 ust. 2, wskazane przez zgłaszającego w wykazie towarów, nie podlegają dla celów ogłoszenia korekcie, chyba że zgłaszający sam dokona przed ogłoszeniem odpowiedniej zmiany.
3. 
Od dnia ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego, dane zawarte w podaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, w zakresie obejmującym treść ogłoszenia, znak przedstawiony w podaniu oraz towary, dla których znak jest przeznaczony, udostępnia się osobom trzecim w bibliotece Urzędu Patentowego lub na zamówienie może być sporządzony wydruk zawierający te dane.
§  18.  21
 (uchylony).
§  19. 
1. 
Z uwzględnieniem warunku określonego w art. 142 ustawy, Urząd Patentowy może również sam dokonywać poprawek w wykazie towarów w zakresie:
1) 22
 (uchylony),
2)
wskazania nazw towarów w sposób odpowiadający klasyfikacji, o której mowa w § 2 pkt 4, jeżeli zgłaszający użył wyrażeń potocznych, gwarowych lub stosowanych tylko zwyczajowo w danej branży, a istnieje przyjęte w klasyfikacji wyrażenie równoznaczne,
3)
uporządkowania towarów w wykazie, w sposób odpowiadający kolejności klas towarowych.
2.  23
 (uchylony).
3.  24
 (uchylony).
4.  25
 (uchylony).
§  20. 
Poprawne i jednoznaczne wskazanie przez zgłaszającego nazwy towaru, dla którego znak towarowy jest przeznaczony, nie upoważnia Urzędu Patentowego do wprowadzania poprawek lub żądania dokonania zmiany tylko dlatego, że towar taki nie jest wymieniony w klasyfikacji, o której mowa w § 2 pkt 4.
§  21. 
W uzasadnionych przypadkach Urząd Patentowy może wezwać zgłaszającego do nadesłania, w wyznaczonym terminie, dowodów i wyjaśnień dotyczących w szczególności podstawy uprawnienia do uzyskania ochrony albo prawa do uprzedniego pierwszeństwa.
§  22. 
Przed wydaniem postanowienia, o którym mowa w art. 48 ustawy, Urząd Patentowy zawiadamia zgłaszającego o przeszkodach przyznania uprzedniego pierwszeństwa, wyznaczając termin na złożenie wyjaśnień lub usunięcie braków.
§  23. 
1.  26
 Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi istnienie przeszkód do udzielenia prawa ochronnego, choćby w odniesieniu do niektórych towarów, zawiadamia o tym zgłaszającego, wyznaczając mu termin na zajęcie stanowiska lub wniesienie poprawek usuwających te przeszkody. Jeżeli przeszkody do udzielenia prawa ochronnego dotyczą jedynie niektórych towarów, powinny być one wskazane w zawiadomieniu.
2. 
Brak odpowiedzi zgłaszającego w wyznaczonym terminie nie zwalnia Urzędu Patentowego od ponownego rozpatrzenia sprawy przed wydaniem decyzji o odmowie udzielenia prawa ochronnego.
§  24. 
1.  27
 (uchylony).
2.  28
 W decyzji o udzieleniu prawa ochronnego należy wskazać w szczególności:
1)
numer i datę zgłoszenia znaku towarowego,
2)
określenie kategorii znaku lub prawa ochronnego,
3)
znak towarowy mający być przedmiotem prawa ochronnego,
4)
wykaz towarów przyporządkowanych do odpowiednich klas towarowych, z uwzględnieniem poprawek dokonanych zgodnie z § 19.
3.  29
 Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do decyzji o udzieleniu prawa ochronnego dla części towarów i decyzji o odmowie udzielenia takiego prawa.
§  25. 
1. 
Po dokonaniu wpisu do rejestru znaków towarowych o udzielonym prawie ochronnym Urząd Patentowy wydaje uprawnionemu świadectwo ochronne, które zawiera:
1)
potwierdzenie udzielenia prawa bądź wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, na wspólny znak towarowy lub na wspólny znak towarowy gwarancyjny,
2)
wskazanie uprawnionego i numeru prawa, o którym mowa w pkt 1,
3)
określenie znaku towarowego,
4) 30
 określenie daty i numeru zgłoszenia,
5)
oznaczenie uprzedniego pierwszeństwa,
6)
datę wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego,
7)
wykaz towarów przyporządkowanych do odpowiednich klas towarowych,
8) 31
 numer i rocznik "Wiadomości Urzędu Patentowego", w którym zamieszczono ogłoszenie o udzieleniu prawa ochronnego.
2. 
Świadectwo ochronne opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  26. 
W ogłoszeniu w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" o udzielonym prawie ochronnym podaje się:
1)
numer prawa ochronnego, datę i numer zgłoszenia oraz datę ogłoszenia o zgłoszeniu,
2)
datę wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego,
3)
wskazanie kategorii znaku towarowego lub udzielonego prawa, jeżeli dotyczy wspólnego prawa ochronnego, wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego,
4)
nazwisko i imię lub nazwę uprawnionego, jego miejsce zamieszkania lub siedzibę oraz kod kraju,
5)
określenie znaku towarowego ze wskazaniem kolorów i symboli klasyfikacji elementów graficznych, przyjętej na podstawie Porozumienia wiedeńskiego, a w razie potrzeby - rodzaju znaku,
6)
wskazanie towarów przyporządkowanych do odpowiednich klas towarowych.
18 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
19 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
20 § 17 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
21 § 18 uchylony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
22 § 19 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
23 § 19 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
24 § 19 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
25 § 19 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
26 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
27 § 24 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
28 § 24 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pk 10 lit. b rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
29 § 24 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia z dnia 28 marca 2014 r. (Dz.U.2014.466) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2014 r.
30 § 25 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
31 § 25 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.911) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.