Rozdział 4 - Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku i wzoru użytkowego - Dokonywanie i rozpatrywanie zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.102.1119

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 listopada 2016 r.

Rozdział  4

Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku i wzoru użytkowego

§  17. [Oznaczenie daty dokonania zgłoszenia]
1. 35
Po otrzymaniu zgłoszenia Urząd Patentowy niezwłocznie dokonuje czynności, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, jeżeli zawiera ono co najmniej dokumenty określone w art. 31 ust. 3 ustawy.
2.
W przypadku dokonania zgłoszenia telefaksem Urząd Patentowy po otrzymaniu oryginału zgłoszenia stwierdza datę jego wpływu oraz sprawdza jego tożsamość z telefaksem.
3. 36
(uchylony).
§  18. 37
(uchylony).
§  18a. 38
(uchylony).
§  19. [Wezwanie do uiszczenia opłaty za zgłoszenie]
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak opłaty za zgłoszenie, wzywa zgłaszającego do jej uiszczenia w terminie miesiąca. W tym samym terminie zgłaszający może złożyć wniosek o zwolnienie go z części opłaty.
2.
W razie nieuiszczenia tej opłaty i niezłożenia wniosku o zwolnienie z opłaty, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
§  20. [Wezwanie zgłaszającego do nadesłania skrótu; korekta skrótu]
1.
W przypadku stwierdzenia braku skrótu Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w wyznaczonym terminie. W razie nienadesłania skrótu w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
2. 39
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że przed ogłoszeniem o zgłoszeniu został ograniczony przedmiotowy zakres żądanej ochrony, ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że Urząd Patentowy może dokonać skorygowania skrótu, jeżeli nie wymaga to znaczącego przeredagowania całego tekstu.
§  21. 40
(uchylony).
§  22. [Wezwanie zgłaszającego do nadesłania dowodów i wyjaśnień dotyczących zgłoszenia]
W uzasadnionych przypadkach Urząd Patentowy może wezwać zgłaszającego do nadesłania, w wyznaczonym terminie, dowodów i wyjaśnień dotyczących zgłoszenia, w szczególności do uzasadnienia prawa do patentu lub patentu dodatkowego albo prawa do uprzedniego pierwszeństwa.
§  23. [Ogłoszenie o zgłoszeniu wynalazku]
1.
Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, zgodnie z art. 43 ustawy, zamieszczając w "Biuletynie Urzędu Patentowego" następujące dane:
1)
co najmniej jeden symbol międzynarodowej klasyfikacji patentowej,
2)
numer zgłoszenia wynalazku,
3)
datę zgłoszenia wynalazku,
4)
datę i kraj uprzedniego pierwszeństwa oraz numer zgłoszenia lub oznaczenie wystawy,
5)
nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego,
6)
miejsce zamieszkania lub siedzibę oraz kraj zgłaszającego,
7)
nazwisko i imię wynalazcy,
8)
tytuł wynalazku,
9)
skrót opisu, w razie potrzeby z figurą rysunku,
10)
liczbę zastrzeżeń,
11)
daty wprowadzenia zmian zastrzeżeń, jeżeli miały miejsce.
2.
Datą ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku jest dzień, w którym dane określone w ust. 1 zostały opublikowane w "Biuletynie Urzędu Patentowego".
3.
W miejsce skrótu, o którym mowa w ust. 1 pkt 9, Urząd Patentowy może zamieścić zastrzeżenie patentowe, jeżeli uzna, że wynalazek jest w nim lepiej przedstawiony.
§  24. [Nieogłaszanie o zgłoszeniu wynalazku]
1. 41
Ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku nie dokonuje się, jeżeli:
1)
przed terminem ogłoszenia Urząd Patentowy umorzył postępowanie, a decyzja w takiej sprawie stała się ostateczna,
2)
Urząd Patentowy odmówił udzielenia patentu, a decyzja w takiej sprawie stała się ostateczna,
3)
umorzenie postępowania nastąpi na wyraźny wniosek zgłaszającego o wycofaniu zgłoszenia, złożony co najmniej na 14 dni przed terminem ogłoszenia, ale przed zakończeniem przygotowań technicznych do publikacji.
2.
W razie zaskarżenia takiej decyzji Urząd Patentowy postępuje zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy.
3. 42
Daty wprowadzenia zmiany zastrzeżeń patentowych nie ogłasza się w przypadku, gdy te zmiany zostały wycofane przez zgłaszającego w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  25. [Zawiadomienie poprzedzające odmowę przyznania uprzedniego pierwszeństwa]
Przed wydaniem postanowienia, o którym mowa w art. 48 ustawy, Urząd Patentowy zawiadamia zgłaszającego o przeszkodach przyznania uprzedniego pierwszeństwa, wyznaczając termin na złożenie wyjaśnień lub usunięcie braków.
§  26. [Wydzielenie zgłoszeń]
1. 43
W przypadku wezwania do dokonania zgłoszenia wydzielonego, o którym mowa w art. 39 ust. 1 ustawy, uiszczoną już opłatę, dotyczącą zgłoszenia wynalazku, uważa się za opłatę dotyczącą zgłoszenia wynalazku określonego w pierwszym spośród zastrzeżeń podtrzymywanych przez zgłaszającego oraz innych wynalazków spełniających wymogi jednolitości, które zachowują też numer zgłoszenia pierwotnego. Pozostałym zgłoszeniom nadaje się numery odpowiadające dacie wpływu, z zachowaniem pierwotnej daty zgłoszenia. Zgłaszający jest obowiązany uiścić opłaty za zgłoszenia wydzielone.
2.
Jeżeli o pierwszym zgłoszeniu Urząd Patentowy dokonał już ogłoszenia, zgodnie z art. 43 ustawy, dokonane następnie zgłoszenia wydzielone, o których mowa w ust. 1, nie podlegają ponownemu ogłoszeniu.
3. 44
Jeżeli zgłaszający nie dokona, w wyznaczonym terminie, oddzielnych zgłoszeń wynalazków wydzielonych lub nie uiści za nie opłat, Urząd Patentowy uważa zgłoszenia tych wynalazków za wycofane i umarza postępowanie w tej części.
4. 45
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do dokonania w dokumentacji poprawek wynikających z wycofania zgłoszenia niektórych wynalazków. O ile zgłaszający nie dokonał ich samodzielnie, korekty takiej dokonać może również Urząd Patentowy, jeżeli nie wymaga to znaczącego przeredagowania całego tekstu.
5. 46
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio, jeżeli zgłaszający złoży oddzielne zgłoszenia wynalazków, bez wezwania Urzędu Patentowego, w przypadku gdy zgłoszenie pierwotne nie spełniało wymogu jednolitości.
§  27. 47
(uchylony).
§  28. [Modele lub próbki]
1.
Urząd Patentowy może wskazać na celowość przedstawienia modeli lub próbek, jeżeli w istotnym stopniu ułatwi to zrozumienie wynalazku i nie będzie stanowić dla zgłaszającego znacznego utrudnienia.
2.
Jeżeli zgłaszający nie nadeśle modeli i próbek w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy podejmie decyzję w sprawie udzielenia patentu na podstawie posiadanych materiałów.
3.
Wymiary modeli i próbek nie mogą przekraczać 50 cm x 50 cm x 50 cm. Modele i próbki powinny być wykonane w sposób trwały.
4.
Modele i próbki po wykorzystaniu są niszczone, chyba że zgłaszający, przesyłając je, zaznaczy, iż żąda ich zwrotu.
§  29. [Sprawozdanie o stanie techniki]
1. 48
Niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania o stanie techniki Urząd Patentowy przesyła je zgłaszającemu. Podstawą sporządzenia sprawozdania jest dostępna w zbiorach Urzędu Patentowego literatura patentowa w językach: angielskim, niemieckim i francuskim oraz zgłoszenia i udzielone patenty polskie, a także każda inna informacja, którą ekspert mógłby powołać. W przypadku analogów ekspert może wskazać jedno źródło w języku, który jest mu najlepiej znany.
2. 49
Sprawozdanie o stanie techniki, o którym mowa w art. 47 ust. 1 ustawy, zawiera:
1)
symbol pozycji według międzynarodowej klasyfikacji patentowej, do której został zaklasyfikowany przedmiot zgłoszenia wynalazku, oraz zakres przedmiotowy poszukiwań według tej klasyfikacji,
2)
dokumenty dostępne Urzędowi Patentowemu w chwili sporządzania sprawozdania, które mogą być brane pod uwagę przy ocenie spełnienia kryteriów udzielenia patentu na przedmiot zgłoszenia,
3)
odniesienie dokumentów, o których mowa w pkt 2, do zastrzeżeń patentowych, których one dotyczą, ze wskazaniem, jeżeli jest to niezbędne, odpowiednich części powołanych dokumentów,
4) 50
oznaczenie powołanych dokumentów z wykorzystaniem w szczególności następujących symboli:
a)
A - dla dokumentu określającego ogólny stan techniki, który nie jest uważany za posiadający szczególne znaczenie,
b)
E - dla dokumentu stanowiącego wcześniejsze zgłoszenie lub patent, ale opublikowanego w lub po dacie zgłoszenia,
c)
L - dla dokumentu, który może poddawać w wątpliwość zastrzegane pierwszeństwo(-wa), lub przytoczonego w celu ustalenia daty publikacji innego cytowanego dokumentu lub z innego szczególnego powodu,
d)
O - dla dokumentu odnoszącego się do ujawnienia ustnego przez zastosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób,
e)
P - dla dokumentu opublikowanego przed datą zgłoszenia, ale później niż zastrzegana data pierwszeństwa,
f)
T - dla dokumentu późniejszego, opublikowanego po dacie zgłoszenia lub dacie pierwszeństwa i niebędącego w konflikcie ze zgłoszeniem, ale cytowanego w celu zrozumienia zasad lub teorii leżących u podstaw wynalazku,
g)
X - dla dokumentu o szczególnym znaczeniu; zastrzegany wynalazek nie może być uważany za nowy lub nie może być uważany za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli ten dokument brany jest pod uwagę samodzielnie,
h)
Y - dla dokumentu o szczególnym znaczeniu; zastrzegany wynalazek nie może być uważany za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli ten dokument zostanie połączony z jednym lub kilkoma tego typu dokumentami, a takie połączenie będzie oczywiste dla znawcy,
i)
& - dla dokumentu należącego do tej samej rodziny patentowej,
5) 51
wskazanie baz komputerowych, w których prowadzono poszukiwania.
2a. 52
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do zgłoszeń, w których:
1)
przedmiot zgłoszenia nie jest uważany za wynalazek w rozumieniu ustawy,
2)
przedmiot zgłoszenia nie jest uważany za wzór użytkowy w rozumieniu ustawy,
3)
udzielenie patentu jest niedopuszczalne zgodnie z art. 29 ustawy,
4)
ze względu na niejednoznaczność opisu, zastrzeżeń i rysunków lub niewystarczające poparcie opisem zastrzeżeń nie jest możliwe sformułowanie jednoznacznej opinii dotyczącej nowości oraz poziomu wynalazczego wynalazku,
5)
przedmiot zgłoszenia nie jest ujawniony dostatecznie w stopniu umożliwiającym jego realizację lub nie został określony zakres żądanej ochrony patentowej.
2b. 53
W przypadkach, o których mowa w ust. 2a, Urząd Patentowy powiadamia zgłaszającego o przyczynach niesporządzenia sprawozdania o stanie techniki.
3. 54
(uchylony).
3a. 55
W przypadku dokonania zgłoszenia wynalazku z naruszeniem przepisu o jednolitości wynalazku Urząd Patentowy prowadzi poszukiwanie w stanie techniki dla wynalazku umieszczonego na pierwszym miejscu w zastrzeżeniach patentowych oraz innych wynalazków spełniających wymóg jednolitości.
4.
Sprawozdanie o stanie techniki opatruje się pieczęcią i podpisem osoby, która je sporządziła.
5. 56
Po ogłoszeniu o zgłoszeniu sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, jest publikowane i udostępniane osobom trzecim w postaci elektronicznej.
6. 57
(uchylony).
§  30. 58 [Skutki wprowadzenia w zgłoszeniu niedozwolonych uzupełnień lub poprawek]
1.
Jeżeli zgłaszający w toku rozpatrywania zgłoszenia wprowadzi do zgłoszenia uzupełnienia lub poprawki wykraczające poza ujawniony w dacie dokonania zgłoszenia w opisie zgłoszeniowym wynalazku przedmiot rozwiązania, Urząd Patentowy stwierdza ich niedopuszczalność i wzywa zgłaszającego, w drodze postanowienia, do dokonania odpowiedniej korekty pod rygorem umorzenia postępowania.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, gdy zgłaszający po ogłoszeniu o zgłoszeniu dokona zmiany zastrzeżeń patentowych w sposób rozszerzający zakres ochrony żądanej przed datą ogłoszenia.
§  31. [Materiały wykorzystywane podczas przeprowadzania badań]
Przeprowadzając badania, wykorzystuje się w szczególności wszystkie materiały ujawnione w sprawozdaniu o stanie techniki, a także każdy inny materiał, który ma związek z wynalazkiem.
§  32. 59 [Odmowa udzielenia patentu]
1.
Prowadząc badania, Urząd Patentowy:
1)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za wynalazek, w szczególności w przypadkach określonych w art. 28 ustawy oraz w przypadku gdy nie została określona funkcja, jaką spełnia sekwencja lub częściowa sekwencja genu,
2)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za nowy wynalazek, jeżeli może wskazać dowody, w świetle których wszystkie cechy rozwiązania bądź wariantu rozwiązania ujętego w zgłoszeniu, uwzględnione łącznie, obejmują stan techniki i nie charakteryzują się uzyskaniem nieoczekiwanego skutku,
3)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za rozwiązanie posiadające poziom wynalazczy, jeżeli może wskazać dowody określające stan techniki w zakresie uzasadniającym stwierdzenie, że realizacja lub stosowanie wynalazku wynika bezpośrednio z tego stanu, przy uwzględnieniu przeciętnej wiedzy właściwej dla znawcy danej dziedziny techniki,
4)
nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za rozwiązanie nadające się do przemysłowego stosowania, w szczególności jeżeli stwierdzi niemożliwość jego wykorzystania do uzyskania wytworu bądź zastosowania opisanego sposobu w sensie technicznym,
5)
stwierdza, że zgłoszony wynalazek jest wyłączony spod ochrony, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy,
6)
stwierdza, że wynalazek nie został przedstawiony w sposób dostatecznie ujawniający wszystkie istotne dane potrzebne do jego zrealizowania, albo w zastrzeżeniach patentowych zgłaszający nie określił zakresu żądanej ochrony w sposób jednoznaczny przez podanie cech technicznych odnoszących się do przedmiotu zgłoszenia, o których mowa w art. 33 ust. 3 ustawy.
2.
Urząd Patentowy wydaje decyzję, o której mowa w art. 49 ustawy, w przypadkach, o których mowa w ust. 1, a także jeżeli stwierdzi, że ubiegający się o patent nie jest uprawniony do jego uzyskania.
3.
Przed wydaniem decyzji Urząd Patentowy wyznacza zgłaszającemu termin na zajęcie stanowiska co do zebranych dowodów i materiałów mogących świadczyć o istnieniu przeszkód do uzyskania patentu określonych w ust. 1 i 2.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio, gdy brak warunków wymaganych do uzyskania patentu dotyczy tylko części zgłoszenia.
5.
Zgłaszający, godząc się w całości lub w części z przeszkodami do uzyskania patentu, wskazanymi przez Urząd Patentowy zgodnie z ust. 3, może w wyznaczonym terminie wprowadzić do zgłoszenia uzupełnienia lub poprawki, które jego zdaniem je usuwają. Wprowadzając uzupełnienia lub poprawki, zgłaszający wskazuje fragment opisu wynalazku, w którym ujawniony był ich przedmiot w dacie zgłoszenia wynalazku.
§  33. [Żądanie wprowadzenia poprawek lub uzupełnień w dokumentacji zgłoszenia przed udzieleniem patentu; samodzielne korekty Urzędu Patentowego]
1.
Przed wydaniem decyzji o udzieleniu patentu Urząd Patentowy może:
1)
zażądać od zgłaszającego, pod rygorem umorzenia postępowania, wprowadzenia określonych poprawek lub uzupełnień w dokumentacji zgłoszenia w zakresie potrzebnym do należytego przedstawienia wynalazku oraz usunięcia z opisu wynalazku zastrzeżeń i rysunków fragmentów sprzecznych z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami albo określających cechy i zalety, których wynalazek nie posiada, a także określeń fantazyjnych i imion własnych, wydając w tej sprawie postanowienie,
2)
samodzielnie dokonać korekty opisu wynalazku, zastrzeżeń lub rysunków jedynie w celu usunięcia nieistotnych usterek formalnych i innych oczywistych pomyłek oraz błędów językowych, a także w przypadkach, o których mowa w ust. 2.
2. 60
Poprawki i uzupełnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą również obejmować usunięcie z opisu zastrzeżeń i rysunków elementów oraz informacji niezwiązanych z wynalazkiem podlegającym opatentowaniu, a także poprawki o charakterze porządkowym dotyczące tytułu i określenia przedmiotu wynalazku.
3. 61
(uchylony).
§  34. [Rozpatrywanie zgłoszenia wzoru użytkowego]
1. 62
Do rozpatrywania zgłoszenia wzoru użytkowego przepisy § 17-31, § 32 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2-5, § 33, § 35 i § 36, z zastrzeżeniem ust. 2-4, stosuje się odpowiednio.
2. 63
Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia prawa ochronnego również w przypadku, gdy stwierdzi, że zgłoszony wzór użytkowy nie pozwala na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.
3.
Sprawdzenie zgłoszenia wzoru użytkowego obejmuje poza zakresem, o którym mowa w § 17, również stwierdzenie, czy zgłoszenie to zawierało w dacie zgłoszenia rysunek lub rysunki odnoszące się do przedmiotu wzoru.
4. 64
Jeżeli Urząd Patentowy w toku badania stwierdzi, że złożony w zgłoszeniu wzoru użytkowego rysunek nie ilustruje rozwiązania, stosuje się odpowiednio przepis § 32 ust. 1 pkt 6.
5. 65
(uchylony).
§  35. [Adres zgłaszającego, na który kierowana jest korespondencja Urzędu Patentowego]
1.
Wszelkie pisma Urząd Patentowy kieruje pod adres podany przez zgłaszającego.
2.
Jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika, Urząd Patentowy kieruje pisma pod adres pełnomocnika.
3.
Na wniosek zgłaszającego lub pełnomocnika i po wniesieniu opłaty Urząd Patentowy dodatkowo doręcza pisma pod każdy wskazany przez nich adres.
§  36. [Dowód pierwszeństwa]
1.
W toku rozpatrywania zgłoszeń wynalazków lub wzorów użytkowych Urząd Patentowy może, na wniosek zgłaszającego, wydać dowód pierwszeństwa, o którym mowa w art. 19 ustawy.
2.
Dowód pierwszeństwa, o którym mowa w ust. 1, składa się z:
1)
zaświadczenia Urzędu Patentowego zawierającego nazwisko i imię lub nazwę zgłaszającego, tytuł wynalazku, jeżeli został on w zgłoszeniu określony, datę i numer zgłoszenia oraz
2)
kopii dokumentów wymienionych w art. 31 ustawy, które zgłaszający dołączył do podania w zgłoszeniu dającym podstawę do ustalenia daty tego zgłoszenia. Urząd Patentowy potwierdza zgodność tych kopii z oryginałem oraz zamieszcza informację o dokonanej przed wydaniem dowodu zmianie zgłaszającego, jeżeli taka zmiana miała miejsce.
3. 66
Na zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, Urząd Patentowy zamieszcza adnotację o dacie uprzedniego pierwszeństwa, o jaką zgłaszający ubiega się w przypadku wcześniejszego wystawienia na wystawie, oraz o charakterze wystawy.
4.
Zaświadczenie opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  37. [Wpis do rejestru o udzieleniu patentu; publikacja opisu patentowego; wydanie dokumentu patentowego]
Urząd Patentowy po sprawdzeniu, że należna opłata okresowa została uiszczona w terminie, dokonuje wpisu do rejestru o udzieleniu patentu oraz publikuje opis patentowy, a także wydaje uprawnionemu dokument patentowy.
§  38. [Dokument patentowy]
1.
Dokument patentowy, oprócz elementów wymienionych w art. 54 ustawy, składa się z zaświadczenia o udzieleniu patentu wskazującego uprawnionego, numer patentu i tytuł wynalazku.
2.
Dokument patentowy, o którym mowa w ust. 1, opatruje pieczęcią i podpisuje osoba upoważniona do tego na piśmie przez Prezesa Urzędu Patentowego.
§  39. [Ogłoszenie o udzieleniu patentu]
W ogłoszeniu w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" o udzieleniu patentu podaje się w szczególności:
1)
numer patentu,
2)
datę i numer zgłoszenia,
3)
datę ogłoszenia o zgłoszeniu,
4)
symbol międzynarodowej klasyfikacji patentowej,
5)
tytuł wynalazku,
6)
nazwisko i imię lub nazwę uprawnionego,
7)
nazwisko i imię twórcy wynalazku.
§  40. [Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy; udostępnianie opisów ochronnych wzorów użytkowych]
1.
Do praw ochronnych na wzory użytkowe, z zastrzeżeniem ust. 2, przepisy § 37-39 stosuje się odpowiednio.
2. 67
Opisy ochronne wzorów użytkowych udostępnia się osobom trzecim w formie:
1)
elektronicznej - on-line,
2)
papierowej - w bibliotece Urzędu Patentowego,
3)
odbitek.
3. 68
Udostępnianie osobom trzecim opisów ochronnych wzorów użytkowych w formie odbitek jest odpłatne i następuje na żądanie tych osób.
35 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
36 § 17 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
37 § 18 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
38 § 18a uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
39 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
40 § 21 uchylony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
41 § 24 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
42 § 24 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 12 lit. b rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
43 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
44 § 26 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

45 § 26 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
46 § 26 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
47 § 27 uchylony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
48 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. a rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
49 § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
50 § 29 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
51 § 29 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 8 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
52 § 29 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 15 lit. c rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
53 § 29 ust. 2b:

- dodany przez § 1 pkt 15 lit. c rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.

54 § 29 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
55 § 29 ust. 3a:

- dodany przez § 1 pkt 15 lit. d rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.

56 § 29 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 15 lit. e rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
57 § 29 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. d rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
58 § 30:

- zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

59 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
60 § 33 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
61 § 33 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 16 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
62 § 34 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.

63 § 34 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
64 § 34 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
65 § 34 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 17 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.109.910) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2005 r.
66 § 36 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 3 listopada 2016 r. (Dz.U.2016.1840) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2016 r.
67 § 40 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 17 lit. a rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.
68 § 40 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 17 lit. b rozporządzenia z dnia 2 marca 2015 r. (Dz.U.2015.366) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2015 r.