Dodatkowe płatne urlopy dla pracowników zatrudnionych w punktach przeładunkowych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i w portach rzecznych żeglugi śródlądowej przy przeładunku siarki, nawozów sztucznych, fosforytów, apatytów, azbestu, rud metali oraz zboża.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.34.224

Akt utracił moc
Wersja od: 18 października 1982 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 września 1982 r.
w sprawie dodatkowych płatnych urlopów dla pracowników zatrudnionych w punktach przeładunkowych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i w portach rzecznych żeglugi śródlądowej przy przeładunku siarki, nawozów sztucznych, fosforytów, apatytów, azbestu, rud metali oraz zboża.

Na podstawie art. 160 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i z 1981 r. Nr 6, poz. 23) zarządza się, co następuje:
1.
Pracownikom zatrudnionym w punktach przeładunkowych przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i w portach rzecznych żeglugi śródlądowej przy przeładunku siarki, nawozów sztucznych, fosforytów, apatytów, azbestu, rud metali oraz zboża przysługuje w każdym roku kalendarzowym dodatkowy płatny urlop.
2.
Wykaz stanowisk pracy, na których przysługuje dodatkowy urlop, oraz liczbę dni roboczych tego urlopu określa załącznik do rozporządzenia.
1.
Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi po przepracowaniu jednego roku na stanowisku pracy określonym w załączniku.
2.
Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi, jeżeli praca wykonywana jest co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy obowiązującego na danym stanowisku pracy.
1.
Urlopu dodatkowego udziela się - w zależności od wskazań lekarza - łącznie z urlopem wypoczynkowym albo oddzielnie.
2.
Urlop dodatkowy powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.
3.
Urlop dodatkowy nie może być dzielony na części.
W razie zastosowania urządzeń ochronnych lub wprowadzenia takich zmaian warunków przeładunku, które usuną szkodliwe dla zdrowia lub szczególnie uciążliwe warunki pracy, Minister Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o ograniczenie lub cofnięcie uprawnień do dodatkowego płatnego urlopu.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ STANOWISK PRACY I LICZBA DNI ROBOCZYCH PŁATNEGO URLOPU DODATKOWEGO DLA PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH W PUNKTACH PRZEŁADUNKOWYCH PRZEDSIĘBIORSTWA "POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE" I W PORTACH RZECZNYCH ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ PRZY PRZEŁADUNKU SIARKI, NAWOZÓW SZTUCZNYCH, FOSFORYTÓW, APATYTÓW, AZBESTU, RUD METALI ORAZ ZBOŻA.

Lp.Stanowisko pracyLiczba dni roboczych urlopu dodatkowego
1Robotnik przeładunkowy12
2Operator i pomocnik operatora maszym, urządzeń i sprzętu przeładunkowego9
3Majster i starszy majster przeładunkowy6
4Ekspedytor 6
5Trymer-sztauer12
6Składowy przeładunków śródlądowych9
7Robotnik konserwacji, oczyszczania i obsługi barek9