§ 8. - Dodatki do uposażenia zasadniczego żołnierzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.90.1005

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.
§  8.
1.
W okresie szkolenia, choroby, urlopu oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego żołnierz otrzymuje, z zastrzeżeniem ust. 2, dodatki o charakterze stałym należne na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na wysokość tych dodatków.
2.
Żołnierz otrzymujący dodatek wymieniony w § 7 ust. 1, który w związku z odbywaniem nauki w akademii, szkole lub na kursie wojskowym albo skierowaniem do pełnienia służby poza granicami państwa nie spełnia warunków uzasadniających otrzymywanie tego dodatku, w okresie odbywania nauki albo pełnienia służby poza granicami państwa zachowuje prawo do tego dodatku w kwocie ostatnio pobieranej.
3.
Żołnierz przeniesiony na stanowisko, na którym pobierany dotychczas dodatek o charakterze stałym nie przysługuje lub przysługuje w niższej kwocie miesięcznej, do czasu uzyskania na nowym stanowisku służbowym uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym co najmniej równego z dotychczas otrzymywanym, otrzymuje ten dodatek w kwocie stanowiącej różnicę pomiędzy porównywanymi uposażeniami, jeżeli wyznaczenie na nowe stanowisko służbowe nastąpiło:
1)
w związku z orzeczeniem przez wojskową komisję lekarską niezdolności do pełnienia służby w określonych jednostkach wojskowych albo na zajmowanym dotychczas stanowisku służbowym, w razie gdy utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby wojskowej lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami tej służby,
2)
wskutek likwidacji zajmowanego stanowiska służbowego, w razie gdy nie ma możliwości przeniesienia na stanowisko, na którym pobierane dotychczas dodatki przysługują w dotychczasowej wysokości,
3)
ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości dowodzenia (kierowania) jednostką wojskową, pododdziałem lub komórką organizacyjną albo jeżeli to wynika z modelu przebiegu służby (drogi rozwojowej) żołnierza zawodowego.
4.
Dodatek, o którym mowa w ust. 3, podlega zmniejszeniu w miarę wzrostu uposażenia na nowym stanowisku służbowym.
4a. 7
Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio do żołnierzy zawodowych przeniesionych do dyspozycji lub rezerwy kadrowej.
4b. 8
Żołnierz zawodowy przeniesiony do dyspozycji w związku z przewidywanym zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do otrzymywania dodatków o charakterze stałym należnych na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.
5.
W przypadku ustania warunków uzasadniających otrzymywanie dodatków o charakterze stałym z innych przyczyn niż określone w ust. 1-3, prawo do tych dodatków wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały warunki uzasadniające ich otrzymywanie.
7 § 8 ust. 4a zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 lutego 2003 r. (Dz.U.03.33.275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lutego 2003 r.
8 § 8 ust. 4b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.6.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2004 r.