§ 23. - Dodatki do uposażenia zasadniczego żołnierzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.90.1005

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2004 r.
§  23.
1.
Żołnierzowi posiadającemu kwalifikacje nurka lub płetwonurka, który wykonuje zadania pod wodą, albo lekarzowi, felczerowi i instruktorowi sanitarnemu zabezpieczającemu nurkowania pod wodą lub prace w komorze dekompresyjnej, przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 9, dodatek za nurkowanie w wysokości uzależnionej od roboczej głębokości nurkowania lub równoważnego ciśnienia w komorze dekompresyjnej i czasu przebywania na tej głębokości lub w podwyższonym ciśnieniu.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, w wysokości 50% przysługuje także żołnierzowi:
1)
szkolącemu się na nurka lub płetwonurka,
2)
wchodzącemu w skład załogi okrętu podwodnego lub załogi czołgu - szkolącemu się w praktycznej obsłudze indywidualnych aparatów ratowniczych pod wodą.
3.
Żołnierzowi, wykonującemu pod wodą zadania lub prace:
1)
w aparacie o obiegu zamkniętym lub półzamkniętym, z regeneracją czynnika oddechowego,
2)
przy wykorzystaniu podwodnego aparatu (pojazdu) typu mokrego lub urządzenia holującego nurka lub płetwonurka pod wodą,
3)
związane ze skokami do wody w aparacie - ze statku powietrznego lub wodnego,
4)
minerskie, pirotechniczne, cięcia, spawania i stropowania albo
5)
inne prace przy temperaturze wody na powierzchni poniżej 5°C lub przy powierzchniowym prądzie wodnym większym niż 0,5 m/s albo stanie morza większym niż 3°

- przysługuje dodatek, o którym mowa w ust. 1, zwiększony o 20%, a przy jednoczesnym występowaniu dwu lub więcej wymienionych wyżej warunków - o 40%.

4.
Żołnierzowi wykonującemu zadania lub prace w skafandrze sztywnym, komorze obserwacyjnej, aparacie podwodnym i dzwonie nurkowym bez oddziaływania ciśnienia wody na organizm przysługuje dodatek w wysokości 25% stawki określonej w ust. 10, przewidzianej dla przedziału głębokości do 9 metrów.
5.
Żołnierzowi odbywającemu treningi w komorze dekompresyjnej albo przebywającemu w tej komorze w związku z udzielaniem pomocy medycznej nurkom lub płetwonurkom przysługuje dodatek w wysokości 25% stawek, przewidzianych dla głębokości odpowiadającej najwyższemu ciśnieniu i czasowi przebywania żołnierza pod takim ciśnieniem w komorze dekompresyjnej.
6.
Czas przebywania żołnierza pod wodą na określonej głębokości liczy się od chwili jej osiągnięcia do chwili rozpoczęcia wynurzania się nurka lub płetwonurka z tej głębokości.
7.
Czas przebywania żołnierza w komorze dekompresyjnej pod najwyższym ciśnieniem liczy się od czasu osiągnięcia określonego ciśnienia w tej komorze do chwili rozpoczęcia obniżania ciśnienia.
8.
Dodatek za nurkowanie oblicza się za łączny czas przebywania żołnierza pod wodą na określonych głębokościach albo pod równoważnym ciśnieniem w komorze dekompresyjnej -w okresie miesiąca kalendarzowego.
9.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje za wykonywanie pod wodą lub w komorze dekompresyjnej prac doświadczalnych, przy użyciu sprzętu prototypowego albo za sprawdzanie pod wodą prototypowych technologii nurkowań lub prac podwodnych, za które przysługuje dodatkowe wynagrodzenie określone w odrębnych przepisach.
10.
Stawki dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.