Dodatki do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.34.232

Akt utracił moc
Wersja od: 5 września 1968 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 sierpnia 1968 r.
w sprawie dodatków do emerytur i rent z tytułu pracy naukowej.

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
1.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do emerytury pracownikowi, który wykonywał tę pracę ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego, wynosi co najmniej 15 lat, a jeżeli pracownik powołany został na stanowisko wymienione w art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6), zwanej dalej "ustawą", po ukończeniu 55 roku życia - co najmniej 10 lat.
2.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do emerytury pracownikowi, który ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego wykonywał pracę inną niż naukowa, wynosi co najmniej:
1)
25 lat dla mężczyzny i 20 lat dla kobiety albo
2)
15 lat, pod warunkiem że przejście z pracy naukowej do innej pracy, wykonywanej ostatnio przed osiągnięciem wieku emerytalnego, nastąpiło ze względu na stan zdrowia, w drodze wyboru, przeniesienia służbowego lub innego zarządzenia albo też na skutek objęcia stanowiska obsadzanego w drodze konkursu w zakładzie społecznym służby zdrowia.
1.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do renty inwalidzkiej pracownikowi, który wykonywał tę pracę ostatnio przed powstaniem inwalidztwa, wynosi co najmniej 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat przed powstaniem inwalidztwa.
2.
Okres pracy naukowej, o którym mowa w ust. 1, nie jest wymagany, jeżeli pracownik ubiega się o dodatek do renty inwalidzkiej z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, pozostających w związku z tą pracą.
3.
Okres pracy naukowej wymagany do przyznania dodatku do renty inwalidzkiej pracownikowi, który w chwili powstania inwalidztwa wykonywał pracę inną niż naukowa, wynosi co najmniej 10 lat, przy czym prawo do dodatku powstaje jeżeli:
1)
przejście z pracy naukowej do innej pracy, wykonywanej ostatnio przed powstaniem inwalidztwa, nastąpiło ze względu na stan zdrowia, w drodze wyboru, przeniesienia służbowego lub innego zarządzenia oraz
2)
przerwa między ustaniem pracy naukowej a powstaniem inwalidztwa nie była dłuższa niż 5 lat.
Do okresu pracy naukowej, poza pracą na stanowiskach, o których mowa w art. 46 ust. 2 ustawy, zalicza się również:
1)
okresy pracy na stanowisku zastępcy profesora, jeżeli z pracy tej pracownik przeszedł do pracy naukowej oraz
2)
okresy, o których mowa w art. 10 ustawy, jeżeli bezpośrednio przed tymi okresami pracownik wykonywał pracę naukową.
1.
Osobom powołanym na stanowisko profesora, docenta etatowego, samodzielnego pracownika naukowo-badawczego, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego przed dniem 9 kwietnia 1965 r. do okresu pracy naukowej wymaganego do przyznania dodatku mogą być zaliczone - poza okresami wymienionymi w § 3 - również okresy pracy naukowo-badawczej lub zawodowej, wykonywanej przed powołaniem na to stanowisko w dziedzinie objętej działaniem szkoły wyższej, wyższej szkoły zawodowej, placówki naukowej lub naukowo-badawczej albo w dziedzinie pokrewnej.
2.
Zaliczenia okresów pracy, o której mowa w ust. 1, dokonuje dla pracowników:
1)
szkół wyższych i wyższych szkół zawodowych - minister sprawujący nadzór nad tymi szkołami, po wysłuchaniu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego),
2)
Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych, instytutów naukowo-badawczych oraz innych placówek uprawnionych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych - Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk lub właściwy minister, po wysłuchaniu opinii Głównej Komisji Kwalifikacyjnej,
3)
wyższych szkół wojskowych i wojskowych instytutów naukowo-badawczych oraz innych placówek wojskowych uprawnionych do zatrudniania pracowników naukowo-badawczych - Minister Obrony Narodowej, po wysłuchaniu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Wojskowego.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się również do osób powołanych przed dniem 31 grudnia 1966 r. na stanowiska wymienione w tym przepisie w Bibliotece Narodowej i w Bibliotece Śląskiej. Zaliczenia okresów pracy, o której mowa w ust. 1, dokonuje Minister Kultury i Sztuki po wysłuchaniu opinii Rady Naukowej Biblioteki Narodowej.
Przy ustalaniu okresu pracy naukowej wymaganego do przyznania dodatku do emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględnia się okresów tej pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, niezależnie od tego, czy praca ta wykonywana była przed czy po wejściu w życie rozporządzenia.
1.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty, która przysługiwałaby wyłącznie od zarobków uzyskiwanych z pracy naukowej, przy czym przy ustalaniu tych zarobków stosuje się odpowiednio przepis art. 17 ustawy.
2.
Wysokość dodatku oblicza się od emerytury lub renty (ust. 1) bez jakichkolwiek innych dodatków.
W razie ponownego ustalenia wysokości renty inwalidzkiej na podstawie art. 70 ustawy wysokość dodatku ulega ponownemu ustaleniu, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy naukowej; natomiast wysokość dodatku nie ulega zmianie, jeżeli nową wysokość renty ustala się od zarobków z pracy innej niż praca naukowa.
Prawa do dodatku do emerytury lub renty nie nabywa, a nabyte traci osoba prawomocnie ukarana w trybie dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do emerytur i rent określonych w przepisach:
1)
ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3, poz. 19),
2)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10),
3)
ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 11).
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1965 r. w sprawie dodatków do rent z tytułu pracy naukowej (Dz. U. Nr 26, poz. 175).
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.