Diety i koszty podróży lekarzy weterynaryjnych i rozjemców, powołanych do szacowania zwierząt, przeznaczonych do zabicia z polecenia władz w celu tłumienia zaraźliwych chorób zwierzęcych na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.26.189

Akt utracił moc
Wersja od: 14 marca 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 2 marca 1925 r.
w sprawie diet i kosztów podróży lekarzy weterynaryjnych i rozjemców, powołanych do szacowania zwierząt, przeznaczonych do zabicia z polecenia władz w celu tłumienia zaraźliwych chorób zwierzęcych na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego.

Na podstawie §§ 24 i 30 pruskiej ustawy wykonawczej z dnia 25 lipca 1911 r. do ustawy o chorobach zakaźnych u zwierząt (Zbiór ustaw pruskich str. 149) i art. 4 punkt 3 ustawy konstytucyjnej z dnia 15 lipca 1920 r., zawierającej statut organiczny województwa śląskiego (Dz. U. R. P. № 73 poz. 497) zarządza się co następuje:
Paragraf 22 przepisów wykonawczych z dnia 12 kwietnia 1912 r. do ustawy wykonawczej o chorobach zakaźnych u zwierząt (Dz. Urz. pruskiego M-stwa Rolnictwa, Domen i Lasów str. 165) otrzymuje brzmienie następujące:

"O ile państwowym lekarzom weterynaryjnym przysługuje wobec wojewódzkiego związku samorządowego prawo do wynagrodzenia za współudział przy szacowaniu (§ 24 ustęp 3 i 4 ustawy z dnia 25 lipca 1911 r.), przyznaje się im diety i koszty podróży według przepisów, obowiązujących dla funkcjonarjuszów państwowych.

Rozjemcom przyznaje się za współudział przy szacowaniu:

I) w miejscu zamieszkania rozjemcy lub w odległości nie więcej niż 2 klm. od tego miejsca - 2 złote 50 groszy za każdą rozpoczętą godzinę. Wynagrodzenie należy się także za czas, w którym rozjemca nie może powrócić do swego zwykłego zajęcia. Wynagrodzenie nie może przekraczać wysokości diet dziennych funkcjonarjuszów państwowych VII stopnia płac;

II) za czynności w miejscowości odległej ponad 2 klm. od miejsca zamieszkania rozjemcy prócz wynagrodzenia, wymienionego w punkcie I:

a) przy podróży koleją - zwrot kosztów biletu II klasy w obie strony,

b) przy podróży kołowej za każdy rozpoczęty klm. - 50 groszy.

Gdy rozjemcy dostarczono bezpłatnie podwodę, nie przysługuje mu zwrot kosztów podróży, a czas zużyty na jazdę wlicza się wówczas do godzin czynności.

Wydatek na podróż kołową zwraca się tylko wtedy, gdy niema możności przejazdu kolejami, wszelkiego rodzaju omnibusami, autobusami, statkami i t. p.

Czas czynności oblicza się od godziny wyznaczonej rozjemcy przez władzę, względnie - o ile zgłoszenie się nastąpiło po tej godzinie - od chwili zgłoszenia się rozjemcy do czynności, - aż do ukończenia tejże".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na obszarze województw: poznańskiego, pomorskiego i górnośląskiej części województwa śląskiego.

Równocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie przepisy w przedmiocie objętym niniejszem rozporządzeniem.