Dział 8 - Wymogi, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne o objęcie procedurą celną towarów wprowadzanych na polski obszar celny i wyprowadzanych poza polski obszar celny transportem przesyłowym - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.117.1250

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 2004 r.

Dział  VIII

Wymogi, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne o objęcie procedurą celną towarów wprowadzanych na polski obszar celny i wyprowadzanych poza polski obszar celny transportem przesyłowym

§  246.
Użyte w niniejszym dziale określenie "transport przesyłowy" oznacza transport towarów rurociągami, gazociągami i liniami energetycznymi.
§  247.
1.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą celną towarów przewożonych transportem przesyłowym należy dokonać na dokumencie SAD, w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 14 dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni.
2.
W wypadku wymiany energii elektrycznej wynikającej z naturalnych przepływów w połączonych systemach elektroenergetycznych krajów sąsiadujących, zgłoszenia celnego o objęcie procedurą celną energii elektrycznej dokonuje się na podstawie salda wymiany w okresach rozliczeniowych nie dłuższych niż 6 miesięcy, w terminie 14 dni od daty uzgodnienia sald.
3.
Przy wprowadzaniu lub wyprowadzaniu energii elektrycznej na zaopatrzenie miejscowości w strefie przygranicznej na podstawie protokołów wskazań urządzeń pomiarowych sporządzanych przez przedsiębiorstwa energetyczne przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
W wypadku wymiany energii elektrycznej, wynikającej z zawartych kontraktów w zakresie tranzytu energii elektrycznej, zgłoszenia celnego o objęcie energii elektrycznej procedurą celną dokonuje się na podstawie salda wymiany, potwierdzonego przez operatora sieci przesyłowej lub rozdzielczej, w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 14 dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni.
§  248.
1.
Wartość celną towarów przewożonych transportem przesyłowym ustala się na podstawie danych zawartych w fakturze lub w innym dokumencie służącym do ustalania wartości celnej, o którym mowa w § 235 ust. 1. Przepis § 218 ust. 2 i 3 oraz § 235 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
W wypadku tranzytu energii elektrycznej, w razie nieudostępnienia faktury przez właściciela energii niebędącego osobą krajową, wartość energii elektrycznej może być ustalona na podstawie notowań na systemowym rynku energii w Polsce lub krajów, pomiędzy którymi odbywa się tranzyt. Ustalona wartość celna powinna być podana w fakturze pro forma sporządzonej przez operatora sieci przesyłowej lub rozdzielczej.
3. 248
 W wypadku tranzytu ropy naftowej transportem przesyłowym, w razie nieudostępnienia faktury przez właściciela ropy niebędącego osobą krajową, wartość tej ropy może być ustalona na podstawie notowań giełdowych lub faktury pro forma sporządzonej przez właściciela rurociągu lub osobę nią władającą.
§  249.
1.
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości gazu w jednostkach zawartych w kontrakcie są miesięczne protokoły zdawczo-odbiorcze (wstępne akty zdawczo-odbiorcze) wskazań urządzeń pomiarowych, sporządzone na podstawie protokołu podziału strumienia gazu.
2.
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości energii elektrycznej jest:
1)
przy wprowadzaniu na polski obszar celny - faktura dostawcy z wykazem poboru mocy przez poszczególnych polskich odbiorców,
2)
przy wywozie poza polski obszar celny - faktura wystawiona na podstawie uzgodnionych grafików wymiany mocy oraz wskazań urządzeń pomiarowych, zainstalowanych na liniach wymiany zagranicznej, będących własnością operatora sieci przesyłowej lub operatora sieci rozdzielczej oraz przedsiębiorstw sieciowych państw sąsiednich,
3)
przy tranzycie energii elektrycznej - faktura lub w wypadku jej braku faktura prowizoryczna lub faktura pro forma sporządzona w oparciu o potwierdzone przez operatora sieci przesyłowej lub rozdzielczej salda wymiany, opracowane na podstawie bilansu wymiany międzynarodowej lub według wskazań liczników operatorów sieci.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, przepis § 218 ust. 2 i 3 oraz § 235 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Podstawą do ustalenia przez urząd celny masy ropy naftowej przywożonej z zagranicy są:
1)
w wypadku wprowadzania na polski obszar celny ropy naftowej z krajów WNP - protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzone przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w Płocku, Odcinek Wschodni w Adamowie-Zastawie,
2)
w wypadku wprowadzania na polski obszar celny ropy naftowej przez Port Północny w Gdańsku - konosament.
5.
Podstawą do ustalenia masy ropy naftowej przy tranzycie przez polski obszar celny są:
1) 249
 na trasach Adamowo - Port Północny i Adamowo - Schwedt (Niemcy) - protokoły wymienione w ust. 4 pkt 1,
2)
na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) - konosament.
6.
Kontroli tranzytu ropy naftowej przez polski obszar celny dokonuje:
1) 250
 na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) - Urząd Celny w Gdańsku,
2) 251
 na trasach Adamowo - Port Północny i Adamowo - Schwedt (Niemcy) - Urząd Celny w Białymstoku.
§  250.
  252
1.
 Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu zakupionego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie dla zasilania sieci ogólnokrajowych dokonuje Urząd Celny I w Warszawie.
2.
W wypadku wymiany przygranicznej, realizowanej przez jednostki terenowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. i inne uprawnione podmioty, objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu dokonują urzędy celne właściwe dla siedziby korzystającego z procedury.
2a. 253
 W wypadkach innych niż określone w ust. 1 i 2, objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu przesyłanego gazociągami dokonują urzędy celne graniczne właściwe ze względu na lokalizację gazociągu.
3.
  254  (uchylony).
4.
  255  Objęcia procedurą tranzytu gazu przesyłanego przez polski obszar celny systemem gazociągów tranzytowych dokonuje Urząd Celny I w Warszawie, na wniosek przedsiębiorstwa EuRoPol GAZ S.A. lub Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.
5.
  256  Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu zakupionego przez Przedsiębiorstwo EuRoPol GAZ S.A. na potrzeby własne, związane z realizacją tranzytu, dokonywane są w Urzędzie Celnym I w Warszawie.
6.
  257  Objęcia procedurą celną energii elektrycznej przesyłanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne dokonuje Urząd Celny I w Warszawie, a w innych wypadkach dokonują urzędy celne właściwe miejscowo dla osób dokonujących wywozu, przywozu lub tranzytu.
7.
 Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu ropy naftowej dokonują urzędy celne właściwe miejscowo ze względu na siedzibę osoby korzystającej z procedury celnej.
§  251.
1. 258
 Po objęciu procedurą celną ropy naftowej urzędy celne, o których mowa w § 250 ust. 7, przesyłają do Urzędu Celnego w Białymstoku lub Urzędu Celnego w Gdańsku - w zależności od tego, przez który urząd celny nastąpiło wprowadzenie tego towaru na polski obszar celny - kserokopię zgłoszenia celnego z wymienionymi numerami protokołów zdawczo-odbiorczych lub kserokopią konosamentu.
2.
  259  Urząd Celny w Białymstoku i Urząd Celny w Gdańsku, każdy we własnym zakresie, dokonują okresowo, przynajmniej raz na kwartał, porównania zapisów dotyczących objęcia ropy naftowej procedurą celną z dokumentami znajdującymi się u odbiorców.
3.
 Urzędy celne dokonują kontrolnego sprawdzenia prawidłowości stosowanych odczytów urządzeń pomiarowych gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej.
§  252.
1.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów wprowadzanych na polski obszar celny transportem przesyłowym należy dokonać na dokumencie SAD, składającym się z kart 6, 7 i 8. Przepisy § 232 stosuje się odpowiednio.
2.
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć w szczególności:
1)
protokoły zdawczo-odbiorcze ze wskazań urządzeń pomiarowych w wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu gazu lub ropy naftowej lub fakturę dostawcy, potwierdzoną przez odbiorcę w wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu energii elektrycznej,
2)
inne dokumenty określone w § 233 ust. 1; przepis § 233 ust. 2-10 stosuje się odpowiednio.
§  253.
W wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu energii elektrycznej i gazu § 218, § 220 i § 252 ust. 2 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
§  254.
1.
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą tranzytu energii elektrycznej należy dokonać na dokumencie SAD, składającym się z kart 1, 4, 5 i 7. Wszystkie karty dokumentu SAD pozostają w urzędzie celnym, w którym dokonano zgłoszenia celnego do procedury tranzytu, i stanowią załączniki do ewidencji.
2.
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
fakturę lub w wypadku braku faktury fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma,
2)
zawiadomienie operatora sieci przesyłowej o wysokości sald wymiany, sporządzonych na podstawie bilansu wymiany międzynarodowej, lub potwierdzenie wskazania liczników sporządzone przez operatorów sieci,
3)
kontrakt w zakresie przesyłu energii elektrycznej przez terytorium polski sieciami przesyłowymi lub rozdzielczymi - do wglądu,
4)
inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
248 § 248 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 112 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
249 § 249 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 113 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
250 § 249 ust. 6 pkt 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 113 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

251 § 249 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 113 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
252 § 250 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
253 § 250 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 114 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
254 § 250 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 114 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
255 § 250 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 114 lit. c) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

256 § 250 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
257 § 250 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
258 § 251 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 115 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

259 § 251 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 115 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.