Rozdział 4 - Procedura tranzytu w transporcie kolejowym - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.117.1250

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 2004 r.

Rozdział  4

Procedura tranzytu w transporcie kolejowym

Tranzyt w transporcie kolejowym na podstawie dokumentów kolejowych

§  156.
 Na potrzeby niniejszego oddziału § 46 stosuje się odpowiednio.
§  157.
Procedura tranzytu towarów transportem kolejowym odbywa się na podstawie międzynarodowych dokumentów kolejowych, o których mowa w § 31 pkt 2.
§  158. 152
1.
 PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., "PKP Przewozy Regionalne" Sp. z o.o. oraz "PKP Intercity" Sp. z o.o. po przejęciu przesyłki do przewozu:
1)
transportem kolejowym lub
2)
transportem kolejowym i drogowym na podstawie wykazu zdawczego TR, lub
3)
transportem drogowym poprzedzającym transport kolejowy lub następującym po tym transporcie, w wypadku zawarcia umowy pomiędzy PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., "PKP Przewozy Regionalne" Sp. z o.o. oraz "PKP Intercity" Sp. z o.o. a przewoźnikiem drogowym

- stają się głównym zobowiązanym.

2.
Przy realizacji przewozów, o których mowa w ust. 1, główny zobowiązany jest zwolniony z obowiązku składania zabezpieczenia oraz składania w urzędzie celnym granicznym dokumentu "T.C.10", o którym mowa w § 56 ust. 1 pkt 1.
§  159.
1. 153
 Objęcie towarów procedurą tranzytu wymaga przedstawienia w urzędzie wyjścia dokumentu kolejowego i dokumentów wymaganych na podstawie przepisów odrębnych.
2.
 Urząd wyjścia nie wyznacza terminu dostarczenia towarów do urzędu przeznaczenia.
3.
Przewoźnik kolejowy jest zobowiązany do oznaczenia środków transportu lub przesyłek naklejkami z piktogramem, którego wzór stanowi załącznik nr 40 do rozporządzenia. Naklejki powinny być umieszczone na wagonach lub bezpośrednio na opakowaniach lub kontenerach albo na:
1)
arkuszu 1 listu przewozowego CIM lub
2)
egzemplarzu 1 wykazu zdawczego TR, lub
3)
egzemplarzu 1 listu przewozowego SMGS, lub
4)
egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS.
4.
Po objęciu towarów procedurą tranzytu funkcjonariusz celny urzędu wyjścia na:
1)
arkuszach 1, 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 58 lub
2)
egzemplarzach 1, 2, 3A i 3B wykazu zdawczego TR w polu 14, lub
3)
egzemplarzach 1, 2, 4 i 5 listu przewozowego SMGS w polu 26, lub
4)
egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS w wolnym miejscu

- przystawia stempel SAD i pieczęć "Polska-Cło", wpisuje numer ewidencji i składa podpis.

5.
Funkcjonariusz celny urzędu wyjścia dokonuje adnotacji o nałożeniu zamknięć celnych na środki transportu, opakowania lub kontenery w dokumentach, o których mowa w ust. 4.
6.
Wszystkie egzemplarze dokumentów kolejowych zwracane są przewoźnikowi kolejowemu.
§  160.
1.
Zgłoszenia celnego towarów do procedury wywozu i procedury tranzytu składanego w urzędzie celnym wewnętrznym należy dokonać na dokumencie SAD, składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3, oraz na dokumentach kolejowych, o których mowa w § 31 pkt 2.
2.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz celny urzędu wewnętrznego dołącza kartę 1A do dokumentu kolejowego.
3. 154
 Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D dokumentu SAD. Karta 3 wydawana jest zgłaszającemu.
4.
 W urzędzie celnym tranzytowym wywozu, z zastrzeżeniem ust. 6, funkcjonariusz celny odłącza kartę 1A od dokumentów kolejowych i po potwierdzeniu pieczęcią VAT wywozu towarów poza polski obszar celny zwraca tę kartę do urzędu wyjścia w terminie 5 dni od dnia wywozu towarów.
5.
Po otrzymaniu potwierdzonej karty 1A funkcjonariusz celny urzędu wyjścia przekazuje kartę 2 do urzędu statystycznego, a kartę 1A wydaje zgłaszającemu. Odbiór karty zgłaszający potwierdza w polu E karty 1.
6.
Jeżeli ze składu pociągu, ze względów technicznych, zostanie wyłączony wagon, w którym są przewożone towary na podstawie dokumentu kolejowego oraz zgłoszone na jednym dokumencie SAD, funkcjonariusz celny urzędu celnego tranzytowego wywozu, po dostarczeniu brakujących towarów do tego urzędu, przesyła kartę 1A do urzędu wyjścia.
§  160a. 155
1.
 Jeżeli w wypadku, o którym mowa w § 160 ust. 1, do procedury wywozu i procedury tranzytu zostały zgłoszone towary, w stosunku do których eksporter ubiega się o uzyskanie dopłaty do wywozu na podstawie przepisów ustawy o administrowaniu, w urzędzie celnym granicznym należy przedstawić dokumenty kolejowe z dołączoną kartą 1A i dodatkowo kserokopię karty 1A, jeżeli stanowi ona, zgodnie z przepisami odrębnymi, oświadczenie o wywozie towaru objętego dopłatą do wywozu.
2.
Przepisy § 160 ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
3.
Funkcjonariusz celny granicznego urzędu celnego na odwrocie kserokopii karty 1A potwierdza tę kserokopię za zgodność z oryginałem, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska - Cło" oraz dokonuje adnotacji "Towar wystąpił za granicę dnia ... w UC ..., pod poz. ...".
4.
Funkcjonariusz celny granicznego urzędu celnego odsyła potwierdzoną kserokopię karty 1A do Prezesa Agencji Rynku Rolnego w terminie 7 dni od dnia wyprowadzenia towaru z polskiego obszaru celnego.
§  161.
1.
W wypadku objęcia towarów procedurą "T2", funkcjonariusz celny urzędu wyjścia w polu 35 arkusza 3 listu przewozowego CIM lub w polu 15 egzemplarza 3A wykazu zdawczego TR wpisuje symbol "T2", przystawia pieczęć "Polska-Cło" i składa podpis.
2.
W wypadku objęcia towarów procedurą "T1", funkcjonariusz celny urzędu wyjścia nie nanosi na dokumentach kolejowych symbolu "T1".
§  162.
Jeżeli jeden wykaz zdawczy TR obejmuje towary przewożone w procedurze "T1" i w procedurze "T2", funkcjonariusz celny urzędu wyjścia wpisuje odpowiednio w polu 14 egzemplarzy 1, 2, 3A i 3B wykazu zdawczego TR symbol "T1" lub "T2" oraz numer listy towarowej dla towarów o różnych statusach.
§  163.
1.
Symbole, o których mowa w § 161 i § 162, nanosi się przy użyciu stempli:
1)
T1 - w kształcie okrągłym, o średnicy 20 mm i z otokiem o grubości 1 mm,
2)
T2 - w kształcie kwadratu, o wymiarach 20 mm x 20 mm i z otokiem o grubości 1 mm.
2.
Wymiary symboli na stemplach, o których mowa w ust. 1, wynoszą: wysokość 10 mm i grubość 2 mm.
§  164. 156
 (skreślony).
§  165.
1.
Po zakończeniu procedury tranzytu zgłaszający przedstawia w urzędzie przeznaczenia dokumenty kolejowe:
1)
arkusze 2 i 3 oraz kserokopię arkusza 3 listu przewozowego CIM lub
2)
egzemplarze 1, 2 i 3A oraz kserokopię egzemplarza 3A wykazu zdawczego TR, lub
3)
egzemplarze 2 i 4 oraz kserokopię egzemplarza 4 listu przewozowego SMGS, lub
4)
egzemplarz 2 oraz kserokopię kwitu ekspresowego SMPS.
2.
Funkcjonariusz celny urzędu przeznaczenia na wszystkich arkuszach albo egzemplarzach w:
1)
polu 35 listu przewozowego CIM lub
2)
polu 15 wykazu zdawczego TR, lub
3)
polu 26 listu przewozowego SMGS, lub
4)
wolnym miejscu kwitu ekspresowego SMPS

- przystawia stempel SAD i pieczęć "Polska-Cło", wpisuje numer ewidencji i składa podpis.

3.
W urzędzie przeznaczenia pozostaje arkusz 3 listu przewozowego CIM, egzemplarz 3A wykazu zdawczego TR, egzemplarz 4 listu przewozowego SMGS albo kserokopia egzemplarza 2 kwitu ekspresowego SMPS. Pozostałe arkusze albo egzemplarze tych dokumentów, potwierdzone przez funkcjonariusza celnego urzędu przeznaczenia, zwracane są zgłaszającemu lub przewoźnikowi.
§  166. 157
1.
 Osoba, która zamierza zawrzeć z podmiotami, o których mowa w § 158 ust. 1, umowę o przewóz towarów, może złożyć do dyrektora izby celnej właściwej miejscowo ze względu na lokalizację miejsca (miejsc), w którym towary będą obejmowane procedurą tranzytu, wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przy obejmowaniu towarów tą procedurą.
2.
Wzór pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej stanowi załącznik nr 41 do rozporządzenia.
3.
Przepisy § 13 oraz § 15-17 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
§  167.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 166, może złożyć osoba, która:
1)
dokonuje systematycznego wywozu towarów transportem kolejowym,
2)
prowadzi ewidencje w sposób pozwalający organowi celnemu na dokonanie kontroli celnej ruchu towarów,
3) 158
 nie naruszyła w sposób istotny przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych w ciągu ostatnich 3 lat.
2.
  159  Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 78 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia oraz w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych. Przepisy § 4 ust. 1a-6 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
3.
  160  (uchylony).
§  168.
 W wypadku objęcia towarów procedurą uproszczoną przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu, osoba, o której mowa w § 166:
1)
jest zwolniona z obowiązku przedstawiania w urzędzie wyjścia towarów i dokumentów związanych z przewozem towarów w ramach procedury tranzytu,
2)
przystawia stempel, o którym mowa w § 122 ust. 2, na dokumentach kolejowych w polach przeznaczonych do wypełnienia przez urząd wyjścia,
3)
nakłada, jeśli są konieczne, zamknięcia celne zatwierdzone przez urząd wyjścia.
§  169. 161
1.
 Po uzyskaniu pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu osoba, o której mowa w § 166, staje się upoważnionym nadawcą.
2.
Zgłoszenia celnego do procedury tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej może dokonać wyłącznie upoważniony nadawca, w miejscu (miejscach) wskazanym w pozwoleniu, o którym mowa w ust. 1.
3.
W pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej dyrektor izby celnej powinien wskazać osoby upoważnione do nakładania zamknięć celnych, określić wzory tych zamknięć oraz zasady i sposoby ich nakładania.
4.
Dyrektor izby celnej, który udzielił pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, przesyła jego potwierdzoną kserokopię do miejsca zlokalizowanego u osób, o których mowa w § 158 ust. 1, właściwego dla stacji kolejowej nadania.
§  170. 162
 Przepisy § 125 ust. 2 i 3 i § 126 rozporządzenia oraz § 39 ust. 2 i § 59 ust. 1-5 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
§  171.
1.
Przy dokonywaniu zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej upoważniony nadawca na dokumentach kolejowych w polach, które wypełnia urząd wyjścia, tzn. na:
1)
arkuszach 1, 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 58 lub
2)
egzemplarzach 1, 2, 3A i 3B wykazu zdawczego TR w polu 14, lub
3)
egzemplarzach 1, 2, 4 i 5 listu przewozowego SMGS w polu 26

- dokonuje adnotacji "procedura uproszczona", wpisuje znaki i numery zamknięć celnych oraz przystawia stempel, o którym mowa w § 168 pkt 2.

2.
Pole 3 stempla, o którym mowa w § 168 pkt 2, wypełnia przewoźnik kolejowy po otrzymaniu od upoważnionego nadawcy dokumentów kolejowych.
3.
Wszystkie egzemplarze dokumentów kolejowych zwracane są przewoźnikowi.
§  172.
1. 163
 Odbiorca towarów przewożonych transportem kolejowym może złożyć do dyrektora izby celnej, właściwej miejscowo ze względu na lokalizację miejsca (miejsc) zakończenia procedury tranzytu, wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przy zakończeniu tej procedury.
1a.
  164  Przepisy § 13 oraz § 15-17 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
2.
 Procedura uproszczona, o której mowa w ust. 1, polega na bezpośrednim dostarczeniu do odbiorcy towarów i dokumentów związanych z przewozem towarów w ramach procedury tranzytu.
§  173. 165
1.
 Wniosek, o którym mowa w § 172 ust. 1, może złożyć osoba, która:
1)
systematycznie odbiera towary przewożone transportem kolejowym albo jest przedstawicielem osoby, która systematycznie odbiera towary przewożone transportem kolejowym,
2)
prowadzi ewidencje w sposób pozwalający organowi celnemu na sprawowanie kontroli celnej,
3)
nie naruszyła w sposób istotny przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych w ciągu ostatnich 3 lat.
2.
Przepis § 4 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
3.
Wzór pozwolenia, o którym mowa w § 172 ust. 1, stanowi załącznik nr 42 do rozporządzenia.
4.
Dyrektor izby celnej, który udzielił pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przy zakończeniu procedury tranzytu, przesyła jego potwierdzoną kserokopię do miejsca zlokalizowanego u osób, o których mowa w § 158 ust. 1, właściwego dla stacji kolejowej przeznaczenia.
§  174.
Osoba, która uzyskała pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej przy zakończeniu procedury tranzytu, staje się upoważnionym odbiorą.
§  175. 166
1.
 Upoważniony odbiorca niezwłocznie powiadamia urząd celny wskazany w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, właściwy dla miejsca, w którym dokonywane są czynności wynikające ze stosowania tej procedury, o dostarczeniu towarów.
2.
Urząd celny, o którym mowa w ust. 1, jest urzędem przeznaczenia.
§  176. 167
 Przepisy § 125 ust. 2-4, § 135 i § 136 stosuje się odpowiednio.
§  177.
1. 168
 Upoważniony odbiorca zobowiązany jest do przekazania urzędowi przeznaczenia, w terminie określonym w tym pozwoleniu:
1)
arkusza 3 listu przewozowego CIM lub
2)
egzemplarza 3A wykazu zdawczego TR, lub
3)
egzemplarza 4 listu przewozowego SMGS.
2.
Upoważniony odbiorca przystawia stempel na:
1)
arkuszu 2 listu przewozowego CIM oraz kserokopii arkusza 3 listu przewozowego CIM lub
2)
egzemplarzu 1 i 2 wykazu zdawczego TR oraz kserokopii egzemplarza 3A wykazu zdawczego TR, lub
3)
egzemplarzu 2 listu przewozowego SMGS oraz kserokopii egzemplarza 4 listu przewozowego SMGS

- i przekazuje te dokumenty przewoźnikowi.

3.
Wzór stempla, o którym mowa w ust. 2, określa załącznik nr 35 do rozporządzenia.
4.
Przepisy § 165 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  178. 169
1.
 Pozwolenie, o którym mowa w § 166 ust. 1 oraz w § 172 ust. 1, wydaje się na okres dwóch lat. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie może być ono przedłużane na dalsze okresy dwuletnie. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-4 i 10 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych, nie dołącza się, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.
3.
Dokument, o którym mowa w § 78 ust. 2 pkt 7, należy dołączyć do wniosku o przedłużenie pozwolenia, o którym mowa w § 166 ust. 1.
4.
Przepisy § 4 ust. 2-5 i § 17 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
§  179.
1.
Osoba, która uzyskała pozwolenie, o którym mowa w § 166 i § 172 ust. 1, zobowiązana jest do prowadzenia rejestru towarów objętych procedurą uproszczoną.
2. 170
 Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzony jest w sposób uzgodniony z naczelnikiem urzędu celnego, właściwego dla miejsca, w którym dokonywane będą czynności wynikające z procedury uproszczonej.
3.
  171  Przepisy § 46, § 60, § 69, § 71 ust. 3 i 4 oraz § 72-74 rozporządzenia w sprawie procedur uproszczonych stosuje się odpowiednio.
§  180.
  172  Pozwolenie, o którym mowa w § 166 ust. 1 i § 172 ust. 1, może zostać przez dyrektora izby celnej cofnięte w wypadku, gdy osoba, która uzyskała pozwolenie, prowadzi działalność niezgodnie z przepisami prawa.
§  181.
1. 173
 W wypadku wyłączenia jednego lub kilku wagonów z zestawu wagonów przewożących towary na podstawie jednego dokumentu kolejowego, osoby, o których mowa w § 158 ust. 1, lub przedsiębiorstwo kolejowe kraju, na terenie którego miało miejsce wyłączenie wagonu, sporządzają na każdy wyłączony wagon dosyłacz CIM lub dodatkową cedułę SMGS traktowane jako dokument kolejowy.
2.
 Kserokopia dosyłacza CIM lub dodatkowej ceduły SMGS pozostaje w urzędzie przeznaczenia, a oryginał, po dokonaniu wpisów, o których mowa w § 165 ust. 2, zwracany jest zgłaszającemu lub przewoźnikowi.
§  182.
1. 174
 Przepisów § 157, § 165, § 185 nie stosuje się, jeżeli procedurą tranzytu transportem kolejowym objęte są towary przewożone na podstawie dokumentów kolejowych innych niż wymienione w § 31 pkt 2.
2.
 W wypadku przewozu towarów, o których mowa w ust. 1, przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
3. 175
 (uchylony).
§  183.
1.
W wypadku zmiany dokumentu kolejowego w trakcie przewozu towarów transportem kolejowym, funkcjonariusz celny:
1)
wpisuje w dokumencie kończącym część przewozu na:
a)
arkuszach 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 35 lub
b)
egzemplarzach 1, 2 i 3A wykazu zdawczego TR w polu 15, lub
c)
egzemplarzach 2 i 4 listu przewozowego SMGS w polu 26, lub
d)
egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS w wolnym miejscu

- nazwę i numer dokumentu kolejowego, na podstawie którego będzie dokonywany przewóz, przystawia pieczęć "Polska-Cło" i składa podpis,

2)
w dokumencie rozpoczynającym część przewozu wpisuje na:
a)
arkuszach 1, 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 58 lub
b)
egzemplarzach 1, 2, 3A i 3B wykazu zdawczego TR w polu 14, lub
c)
egzemplarzu 3 i dodatkowej cedule bez numeru listu przewozowego SMGS w polu 26, lub
d)
egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS w wolnym miejscu

- nazwę i numer dokumentu kolejowego, na podstawie którego był dokonywany przewóz, przystawia pieczęć "Polska-Cło" i składa podpis.

2.
Do obiegu dokumentów, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3, przepis § 165 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3. 176
 Dodatkowa ceduła bez numeru listu przewozowego SMGS jest przekazywana do Centralnego Biura Rozrachunków Zagranicznych w Bydgoszczy.
§  184.
1.
Jeżeli w trakcie przewozu towarów transportem kolejowym następuje zmiana środka transportu z kolejowego na inny środek transportu, funkcjonariusz celny wpisuje na:
1)
arkuszach 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 35 lub
2)
egzemplarzu 1, 2, 3A wykazu zdawczego TR w polu 15, lub
3)
egzemplarzach 2 i 4 listu przewozowego SMGS w polu 26, lub
4)
egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS w wolnym miejscu

- nazwę i numer dokumentu, na podstawie którego będzie dokonywany przewóz.

2.
Jeżeli w trakcie przewozu towarów następuje zmiana środka transportu z innego środka transportu na kolejowy, funkcjonariusz celny urzędu celnego wpisuje:
1)
w arkuszach 1, 2 i 3 listu przewozowego CIM w polu 58 lub
2)
na egzemplarzach 1, 2, 3A i 3B wykazu zdawczego TR w polu 14, lub
3)
na egzemplarzu 3 i dodatkowej cedule bez numeru listu przewozowego SMGS w polu 26, lub
4)
na egzemplarzu 2 kwitu ekspresowego SMPS w wolnym miejscu

- nazwę i numer dokumentu, na podstawie którego był dokonywany przewóz, przystawia pieczęć "Polska-Cło" i składa podpis.

3.
Z zastrzeżeniem ust. 4 do obiegu dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2, przepis § 165 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
4. 177
 Dodatkowa ceduła bez numeru listu przewozowego SMGS jest przekazywana do Centralnego Biura Rozrachunków Zagranicznych w Bydgoszczy.
§  185.
  178  Jeżeli osoby, o których mowa w § 158 ust. 1, są głównymi zobowiązanymi dla przewozu towarów transportem kolejowym i drogowym, zgłoszeniem tranzytowym dla obu rodzajów transportu może być list przewozowy CIM. Przepis § 158 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  186.
1.
W wypadku przewozu towarów transportem kolejowym na podstawie wykazu zdawczego TR, przepisy niniejszego oddziału dotyczące obiegu dokumentów nie odnoszą się do towarzyszącego przewożonym towarom listu CIM.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, w polu 36 arkuszy 2, 3 i kserokopii arkusza 3 albo w polu 58 arkuszy 1, 2 i 3 listu przewozowego CIM należy wpisać numer wykazu zdawczego TR.
§  187.
1.
Jeżeli do listu przewozowego CIM albo wykazu zdawczego TR została dołączona lista towarowa, powinna ona zawierać numer wagonu lub kontenera, wskazany w liście przewozowym CIM, albo numer kontenera wskazany w wykazie zdawczym TR.
2.
Ilość list towarowych dołączonych do dokumentu kolejowego oraz ich numery powinny zostać odnotowane przez władze kolejowe kraju urzędu wyjścia w liście przewozowym CIM lub wykazie zdawczym TR.
§  188.
Funkcjonariusz celny urzędu wyjścia oraz urzędu tranzytowego przywozu nie dokonuje wpisów w dokumentach, o których mowa w § 31 pkt 2, przy przewozie przez polski obszar celny przyborów ładunkowych, próżnych wagonów lub kontenerów jako środków przewozowych.
§  189. 179
1.
 Kontrolę prawidłowości przewozów towarów transportem kolejowym sprawuje Naczelnik Urzędu Celnego w Bydgoszczy.
2.
W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości związanych z przewozem towarów, Urząd Celny w Bydgoszczy, jeżeli jest urzędem przeznaczenia, wzywa głównego zobowiązanego do uiszczenia należności celnych i podatków oraz należnych opłat.
3.
W wypadku gdy urzędem przeznaczenia jest inny urząd celny, Urząd Celny w Bydgoszczy przesyła do urzędu przeznaczenia dokumenty dotyczące przewozu towarów transportem kolejowym, w celu wszczęcia postępowania celnego.
§  190.
Jeżeli w polach, o których mowa w § 159 ust. 4, § 165 ust. 2, § 171 ust. 1, § 182 ust. 3, § 183 ust. 1, § 184 ust. 1 i 2 i § 186 ust. 2, brak jest miejsca, funkcjonariusz celny dokonuje adnotacji w wolnym miejscu dokumentów kolejowych wymienionych w § 31 pkt 2.

Przewóz transportem kolejowym bagażu należącego do podróżnego

§  191.
Przewóz transportem kolejowym bagażu należącego do podróżnego może się odbywać na podstawie deklaracji dla bagażu rejestrowanego, zwanej dalej "deklaracją". Wzór deklaracji stanowi załącznik nr 43 do rozporządzenia.
§  192.
Deklaracja powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz dołączany jest w sposób trwały do bagażu, a drugi zwracany przewoźnikowi.
§  193.
Bagaż podróżnego przewożony na podstawie deklaracji powinien być w trakcie przewozu umieszczony w wyodrębnionym miejscu wagonu kolejowego.
§  194.
W uzasadnionych wypadkach funkcjonariusz celny może dokonywać kontroli celnej bagażu przewożonego na podstawie deklaracji.
152 § 158 zmieniony przez § 1 pkt 70 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
153 § 159 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 71 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
154 § 160 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 72 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
155 § 160a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.230.1928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
156 § 164 skreślony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
157 § 166:

- zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 73 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

158 § 167 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 74 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
159 § 167 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 74 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
160 § 167 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 74 lit. c) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
161 § 169 zmieniony przez § 1 pkt 75 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
162 § 170 zmieniony przez § 1 pkt 76 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
163 § 172 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 77 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

164 § 172 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 77 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
165 § 173 zmieniony przez § 1 pkt 78 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
166 § 175:

- zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 79 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

167 § 176 zmieniony przez § 1 pkt 80 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
168 § 177 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 81 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.

169 § 178 zmieniony przez § 1 pkt 82 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
170 § 179 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 83 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
171 § 179 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 83 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
172 § 180 zmieniony przez § 1 pkt 84 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
173 § 181 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 85 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
174 § 182 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 86 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
175 § 182 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 86 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
176 § 183 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 87 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
177 § 184 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 88 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
178 § 185 zmieniony przez § 1 pkt 89 rozporządzenia z dnia 2 lutego 2004 r. (Dz.U.04.22.200) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 marca 2004 r.
179 § 189 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.381) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.