Dział 9 - WYMOGI, JAKIE POWINNO SPEŁNIAĆ ZGŁOSZENIE CELNE W WYMIANIE TOWAROWEJ Z ZAGRANICĄ W OBROCIE POCZTOWYM - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.104.1193

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2001 r.

DZIAŁ  IX

WYMOGI, JAKIE POWINNO SPEŁNIAĆ ZGŁOSZENIE CELNE W WYMIANIE TOWAROWEJ Z ZAGRANICĄ W OBROCIE POCZTOWYM

§  227.
1.
Tranzyt przesyłek pocztowych odbywa się na podstawie międzynarodowych dokumentów pocztowych, w szczególności wykazów zdawczych: CN 37, CN 38, CN 41, CN 47 lub dokumentu wysyłki (Consignment).
2.
Przy wprowadzaniu towarów na polski obszar celny pod procedurą tranzytu funkcjonariusz celny urzędu celnego granicznego:
1)
w wypadku gdy przewóz dokonywany jest ambulansem, samolotem lub drogą morską, na międzynarodowych dokumentach pocztowych odciska pieczęć "Polska-Cło" i składa podpis,
2)
w wypadku gdy przewóz dokonywany jest samochodem ciężarowym, rejestruje samochód w ewidencji, na wykazie zdawczym odciska stempel SAD i pieczęć "Polska-Cło" oraz wpisuje pozycję ewidencji, ilość, numery lub znaki nałożonych plomb oraz składa podpis.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, jeden egzemplarz wykazu zdawczego pozostaje w urzędzie celnym granicznym i stanowi załącznik do ewidencji, drugi wraz z towarem jest przekazywany do urzędu przeznaczenia. Funkcjonariusz celny urzędu przeznaczenia, po zarejestrowaniu przesyłek pocztowych w ewidencji, na otrzymanym wykazie zdawczym potwierdza odbiór przesyłek i odsyła potwierdzony wykaz zdawczy do urzędu celnego granicznego.
§  228.
1.
Przy obejmowaniu procedurą tranzytu lub procedurą wywozu przesyłek pocztowych wykazy zdawcze sporządzane są w urzędach pocztowych, w których dokonuje się wymiany poczty z zagranicą.
2.
Funkcjonariusz celny urzędu przeznaczenia każdorazowo potwierdza na przedstawionym przez urząd pocztowy wykazie zdawczym dostarczenie przesyłek, o których mowa w ust. 1.
3.
Przesyłki pocztowe wprowadzone na polski obszar celny przeznaczone dla osób prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej powinny być dostarczone do urzędów celnych właściwych miejscowo ze względu na siedzibę odbiorców albo miejsc wyznaczonych lub uznanych przez organ celny, w których mogą być dokonywane czynności przewidziane w przepisach prawa celnego w zakresie wymiany z zagranicą w obrocie pocztowym.
§  229.
1.
Przesyłki pocztowe wprowadzane na polski obszar celny przeznaczone dla osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23.
2.
W wypadku gdy przesyłka zawiera towary zwolnione od cła i podatków, funkcjonariusz celny odciska na przesyłce pieczęć "Urząd Celny w ... . Objęto procedurą dopuszczenia do obrotu." Zwolnienie towarów następuje w chwili odbioru towarów przez osobę przedstawiającą towary.
3.
Przepisów ust. 2 nie stosuje się do:
1)
kart pocztowych i listów zawierających wyłącznie wiadomości o charakterze osobistym,
2)
listów pisanych alfabetem Braille'a,
3)
druków nie podlegających należnościom celnym,
4)
przesyłek przewożonych na podstawie dokumentu wysyłki (Consignment).
§  230.
1.
Przesyłki pocztowe wprowadzane na polski obszar celny zawierające towary podlegające należnościom celnym, przeznaczone dla osób fizycznych przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami CN 22 albo CN 23.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz celny wystawia dokument SAD w formie skróconej, składającej się z kart 6, 7 i 8.
3.
Karta 7 pozostaje w urzędzie celnym. Karty 6 i 8 wraz z towarem przekazywane są osobie przedstawiającej towar, w celu doręczenia odbiorcy.
4.
Odbiorca przyjmując przesyłkę składa podpis w polu 54 dokumentu SAD.
5.
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu uważane jest za dokonane z chwilą złożenia podpisu, o którym mowa w ust. 4.
§  231.
1.
Przesyłki pocztowe wprowadzane na polski obszar celny zawierające towary o wartości nie przekraczającej równowartości 70 EURO każda, przeznaczone dla przedsiębiorców, przedstawiane są przez urzędy pocztowe organom celnym wraz z deklaracjami celnymi CN 22 lub CN 23 i dokumentami handlowymi.
2.
W wypadku gdy przesyłka zawiera towary zwolnione od cła i podatków funkcjonariusz celny przystawia na przesyłce pieczęć: "Urząd Celny w .... . Objęto procedurą dopuszczenia do obrotu." Zwolnienie towarów następuje w chwili odbioru towarów przez osobę przedstawiającą towary.
§  232.
W wypadku przesyłek pocztowych wprowadzanych na polski obszar celny zawierających towary o wartości nie przekraczającej równowartości 70 EURO każda, podlegające należnościom celnym, przepisy § 230 stosuje się odpowiednio.
§  233.
1.
Jeżeli przesyłka zawiera towary o wartości przekraczającej równowartość 70 EURO przeznaczone dla przedsiębiorców, po otrzymaniu powiadomienia odbiorca powinien złożyć zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą dopuszczenia do obrotu na dokumencie SAD w formie skróconej na kartach 6, 7 i 8.
2.
Przepisy § 206 stosuje się odpowiednio.
§  234.
1.
Przesyłki pocztowe zawierające towary przeznaczone do wywozu poza polski obszar celny, nadane przez osoby fizyczne w urzędzie pocztowym, powinny być przedstawione organom celnym przez urzędy pocztowe dokonujące wymiany poczty z zagranicą.
2.
Do przesyłek pocztowych, zawierających towary o wartości przekraczającej równowartość 70 EURO, przeznaczonych do wywozu z polskiego obszaru celnego i nadanych w urzędzie pocztowym przez przedsiębiorców, należy dołączyć wypełniony dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 2 i 3, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest w urzędzie celnym granicznym, lub z kart 1, 1A, 2, 3, 4 i 5, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest w urzędzie celnym wewnętrznym.
3.
Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D na dokumencie SAD.
4.
Jeżeli przesyłki pocztowe, o których mowa w ust. 1, nie zostały poddane kontroli celnej, uważa się, że zostały one objęte procedurą wywozu.
5.
Jeżeli objęcie towarów procedurą wywozu następuje w urzędzie celnym granicznym, karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji, karta 2 przesyłana jest do urzędu statystycznego, karty 3 i 1A, po potwierdzeniu stemplem VAT, przesyłane są do nadawcy przesyłki.
6.
Jeżeli objęcie towarów procedurą wywozu następuje w urzędzie celnym wewnętrznym, karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji, karty 1A, 4 i 5 przesyłane są wraz z towarem do urzędu celnego granicznego, karta 2 przesyłana jest do urzędu statystycznego po otrzymaniu z urzędu celnego granicznego potwierdzonej karty 1A. Potwierdzona karta 1A i karta 3 odsyłana jest do nadawcy przesyłki. Karta 4 pozostaje w urzędzie celnym granicznym i stanowi załącznik do ewidencji, a karta 5 odsyłana jest do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu w terminie 5 dni od dnia wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny.
7.
Zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu przesyłek pocztowych, zawierających towary o łącznej wartości nie przekraczającej równowartości 70 EURO w każdej przesyłce, można dokonać, za zgodą organu celnego, zbiorczo na jednym dokumencie SAD wypełnionym zgodnie z instrukcją.
8.
W wypadku zgłaszania do procedury wywozu przesyłek pocztowych w urzędzie celnym wewnętrznym, zgłaszający powinien do zgłoszenia celnego dołączyć dokument pocztowy CP 72 lub PP 307b (nalepka adresowa), numer ww. dokumentu powinien zawierać zapisany w polu 44 SAD. Funkcjonariusz celny przyjmujący zgłoszenie celne jest zobowiązany na przesyłce nanieść adnotację: "Przesyłka celna - załączono dokument SAD" oraz wpisać pozycję ewidencji. Ponadto powinien poinformować zgłaszającego o konieczności dołączenia na zewnątrz przesyłki karty 1A dokumentu SAD przy jej nadaniu w urzędzie pocztowym. Nalepkę adresową dołączoną do zgłoszenia celnego należy zwrócić zgłaszającemu w celu nalepienia na przesyłkę.