Dział 5 - TRYB STOSOWANIA PROCEDURY WYWOZU - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.104.1193

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2001 r.

DZIAŁ  V

TRYB STOSOWANIA PROCEDURY WYWOZU

§  191.
1.
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą wywozu w formie ustnej lub innej czynności niż forma pisemna lub ustna jest dokonywane w granicznym urzędzie celnym, przez który następuje wyprowadzenie towarów.
2.
Zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą wywozu może być dokonane w każdym urzędzie celnym, jeżeli łączna wartość towarów nie przekracza równowartości 800 EURO i masy brutto 1.000 kg, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia urzędów celnych, w których są dokonywane czynności przewidziane przepisami prawa celnego w zależności od rodzaju towarów lub procedur celnych, którymi mogą być obejmowane towary w poszczególnych urzędach celnych (Dz. U. Nr 73, poz. 818), oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 czerwca 1998 r. w sprawie określenia wykazu przejść granicznych, przez które towary będące przedmiotem obrotu specjalnego z zagranicą mogą być wprowadzane na polski obszar celny lub wyprowadzane z polskiego obszaru celnego (Dz. U. Nr 79, poz. 514).
§  192.
Zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu należy dokonać na dokumencie SAD, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§  193.
1.
Do zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu należy dołączyć w szczególności:
1)
fakturę lub w wypadku braku faktury fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma,
2)
specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,
3)
pozwolenie na wywóz towarów, jeżeli jest wymagane na podstawie przepisów odrębnych,
4)
upoważnienie do zgłoszenia towarów, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela,
5)
dokument przewozowy - do wglądu,
6)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON - do wglądu, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej,
7)
zaświadczenie o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP - do wglądu, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej,
8)
inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie przepisów odrębnych lub przepisów szczególnych.
2.
Dokumenty określone w ust. 1 pkt 1 i 2 powinny być złożone w oryginale. Na żądanie zgłaszającego funkcjonariusz celny zwraca oryginał, a kopię lub kserokopię stanowiącą załącznik do zgłoszenia celnego potwierdza za zgodność z oryginałem i składa podpis oraz przystawia pieczęć "Polska-Cło". Na zwracanym oryginale nanosi adnotację "do zgłoszenia nr ..... przyjęto kopię/kserokopię", składa podpis oraz przystawia pieczęć "Polska-Cło".
3.
Dokument, określony w ust. 1 pkt 3, powinien być złożony w oryginale. Jeżeli dokument ten dotyczy więcej niż jednego zgłoszenia celnego, funkcjonariusz celny nanosi na oryginale adnotację o wykorzystanej ilości lub wartości towarów, składa podpis i odciska pieczęć "Polska-Cło". Jeżeli towary objęte pozwoleniem zostały wywiezione w całości, funkcjonariusz celny nanosi na oryginale adnotację o całkowitym wykorzystaniu pozwolenia, składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Oryginał wydawany jest zgłaszającemu. Kserokopię stanowiącą załącznik do zgłoszenia celnego funkcjonariusz potwierdza za zgodność z oryginałem, składa podpis i odciska pieczęć "Polska-Cło".
4. 57
Dokument określony w ust. 1 pkt 4 powinien być złożony w oryginale lub urzędowo poświadczonym odpisie. Jeżeli upoważnienie zostało udzielone:
1)
agencji celnej - agencja celna może dokonywać zgłoszeń celnych:
a)
dołączając kserokopię upoważnienia albo upoważnienie przekazane telefaksem lub
b)
podając numer pozycji rejestru upoważnień agencji celnej,
2)
innym osobom niż określone w pkt 1 - mogą one dokonywać zgłoszenia, podając numer pozycji wykazu W 05.
4a. 58
Przepisu ust. 1 pkt 6 nie stosuje się, jeżeli osobą dokonującą wywozu towarów jest osoba zagraniczna, której polski urząd skarbowy nadał numer identyfikacji podatkowej NIP, a zgłaszającym jest agencja celna działająca jako przedstawiciel pośredni.
5.
Dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 6 i 7, nie dołącza się każdorazowo do zgłoszenia celnego, jeżeli zostały wcześniej złożone organowi celnemu, który przyjmuje zgłoszenie celne, a dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku zgłaszający powinien podać numer pozycji wykazu W 05.
6.
Jeżeli zgłaszający przewiduje, że towary wyprowadzane poza polski obszar celny mogą zostać powrotnie wprowadzone na polski obszar celny, do zgłoszenia wywozowego może dołączyć dokument "Towary powracające".
7.
Organ celny może, zgodnie z art. 70 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego, zażądać w formie pisemnej złożenia innych dokumentów niż określone w ust. 1.
8.
W wypadku braku oryginału faktury za dokument służący do ustalenia wartości towarów mogą być uznane:
1)
umowa sprzedaży, w wypadku dokonania zgłoszenia celnego przez osoby fizyczne,
2)
akt darowizny,
3)
postanowienie sądu o nabyciu praw spadkowych.
§  194.
1.
Do zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu banderol podatkowych należy przedłożyć, z uwzględnieniem § 193, oryginał:
1)
zaświadczenia urzędu skarbowego o wydaniu banderol podatkowych, z podaniem rodzaju, serii, numeru ewidencyjnego (jeśli występuje), daty wytworzenia, ilości i wartości banderol, na przywożone towary objęte obowiązkiem banderolowania,
2)
zaświadczenia o zapłaceniu równowartości wydanych banderol podatkowych.
2.
Wywóz banderol podatkowych poza polski obszar celny nie jest potwierdzany pieczęcią VAT.
§  195.
1.
Zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu w granicznym urzędzie celnym, będącym urzędem wywozu towarów poza polski obszar celny, należy dokonać na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3. Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D.
2.
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 2 jest przesyłana do urzędu statystycznego.
3.
Funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci "Polska-Cło" na odwrocie karty 1A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT.
4.
Karty 1A i 3 funkcjonariusz celny, po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 karty 1, wydaje zgłaszającemu.
5.
Przepis § 37 ust. 12 stosuje się odpowiednio.
§  196.
1.
Zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu w granicznym urzędzie celnym, będącym urzędem celnym wywozu towarów poza polski obszar celny, z jednoczesnym zastosowaniem tego samego dokumentu SAD we wspólnej procedurze tranzytowej, należy dokonać na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2, 3, 4, 5 i 7. Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B, C i D.
2.
Przepisy § 195 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Karty 1A, 3-5 i 7 funkcjonariusz celny, po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 karty 1, wydaje zgłaszającemu.
4.
Przepis § 37 ust. 12 stosuje się odpowiednio.
§  197.
Jeżeli zgłoszenie celne o objęcie towarów procedurą wywozu dokonywane jest w wewnętrznym urzędzie celnym z zastosowaniem dokumentu SAD, przepis § 37 oraz § 57 stosuje się odpowiednio.
§  198.
1.
Jeżeli towary zgłaszane są do procedury wywozu w wewnętrznym urzędzie celnym, a w charakterze dokumentu tranzytowego wykorzystywane są inne dokumenty niż SAD, zgłoszenia celnego towarów do tej procedury należy dokonać na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3. Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D dokumentu SAD.
2.
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
3.
Karta 3 przekazywana jest zgłaszającemu, który potwierdza jej odbiór w polu 54 karty 1.
4.
Karta 1A wraz z dokumentem tranzytowym i towarem dostarczana jest do granicznego urzędu celnego. Funkcjonariusz celny granicznego urzędu celnego potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci "Polska-Cło" na odwrocie karty 1A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia pieczęć VAT.
5.
Jeżeli w granicznym urzędzie celnym zostanie przedstawiona karta 3 w celu potwierdzenia wyprowadzenia towarów za granicę pieczęcią VAT, upoważniony funkcjonariusz celny potwierdza kartę 3 pieczęcią VAT i dokonuje na odwrocie karty 1A adnotacji o treści: "Wywóz towarów poza polski obszar celny potwierdzono pieczęcią VAT na karcie 3 SAD".
6.
Karta 2 jest przesyłana do urzędu statystycznego po otrzymaniu z granicznego urzędu celnego karty 1A potwierdzającej wyprowadzenie towarów za granicę.
7.
Kartę 1A należy odesłać do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, w ciągu 5 dni od dnia wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny.
8.
W urzędzie celnym, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, zgłaszającemu wydaje się kartę 1A, jeżeli jest ona potwierdzona pieczęcią VAT. Odbiór karty 1A zgłaszający potwierdza w polu E karty 1.
9.
Jeżeli ze względu na zastosowaną procedurę celną funkcjonariusz celny nie potwierdził wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny pieczęcią VAT na odwrocie karty 1A, na wniosek osoby potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny na odwrocie karty 3 i dokonuje adnotacji "Towar wystąpił za granicę dnia..., w OC/PC ..., pod poz. ...", składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło".
§  198a. 59
Towary objęte procedurą wywozu w lotniczym urzędzie celnym granicznym mogą być przeładowywane w innym lotniczym urzędzie celnym granicznym niż urząd, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą, pod warunkiem że przeładunek towarów dokonany będzie pod dozorem celnym. Karta 1A dokumentu SAD potwierdzana jest pieczęcią VAT przez funkcjonariusza celnego urzędu celnego, w którym towary objęte zostały procedurą wywozu.
§  199.
1.
Towary wywiezione w procedurze uszlachetniania biernego lub na karnecie ATA, które pozostały poza polskim obszarem celnym, powinny zostać zgłoszone do procedury wywozu. Zgłoszenia celnego o objęcie towarów procedurą wywozu dokonuje się na podstawie stanu towarów i elementów kalkulacyjnych z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego do procedury uszlachetniania biernego lub z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego na karnecie ATA z uwzględnieniem ilości towarów objętych procedurą wywozu. Do zgłoszenia celnego do procedury wywozu należy dołączyć kartę 3 o objęcie towarów procedurą uszlachetniania biernego lub przedstawić karnet ATA i odcinek powrotnego wywozu karnetu ATA.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, zgłoszenia celnego do procedury wywozu należy dokonać na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3 w urzędzie celnym, w którym towary zostały objęte procedurą uszlachetniania biernego, lub karnetem ATA. Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D.
3.
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 2 jest przesyłana do urzędu statystycznego.
4.
Kartę 1A ze zgłoszenia celnego do procedury uszlachetniania biernego należy połączyć w sposób trwały z kartą 1A ze zgłoszenia celnego do procedury wywozu, ostemplowując zagięty lewy róg pieczęcią "Polska-Cło". Połączone karty 1A wraz z kartą 3 ze zgłoszenia celnego do procedury wywozu wydawane są zgłaszającemu, po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 karty 1 zgłoszenia celnego wywozowego.
5.
Jeżeli towary były uprzednio objęte karnetem ATA, karty 1A i 3 wydawane są zgłaszającemu po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 karty 1 zgłoszenia celnego do procedury wywozu. Funkcjonariusz celny na odwrocie karty 3 dokonuje adnotacji "Towar wystąpił za granicę na podstawie karnetu ATA ... dnia ..., w OC/PC pod pozycją...", składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło".
§  200.
1.
Jeżeli środek transportu pozostał za granicą, może on zostać zgłoszony do procedury wywozu.
2.
Zgłoszenia celnego środka transportu, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać w urzędzie celnym granicznym, na dokumencie SAD, składającym się z kart 1, 1A, 2, 3.
3.
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 2, należy dołączyć w szczególności:
1)
manifest morski albo lotniczy z potwierdzeniem wyprowadzenia towarów przewożonych środkiem przewozowym za granicę,
2)
wykaz polskich i zagranicznych portów przeznaczenia.
4.
Przepis § 193 stosuje się odpowiednio.
5.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się elementy kalkulacyjne z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego do procedury wywozu.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się wyłącznie do statków morskich i samolotów, a objęcie ich procedurą wywozu nie może nastąpić po upływie roku od dnia wyprowadzenia poza polski obszar celny.
§  201.
1.
Jeżeli zgłoszenie celne do procedury wywozu dotyczy towarów w stanie rozmontowanym lub nie zmontowanym, objętych jedną fakturą, ale załadowanych na kilka środków transportu, należy:
1)
sporządzić oddzielne zgłoszenia celne wywozowe dla towarów przewożonych na poszczególnych środkach transportu, podając kod towarów zgodnie z klasyfikacją wyrobu w stanie zmontowanym,
2)
dołączyć do pierwszego zgłoszenia celnego wywozowego fakturę, a do pozostałych zgłoszeń celnych wywozowych jej kserokopię,
3)
do każdego zgłoszenia celnego wywozowego dołączyć specyfikację towarów objętych tym zgłoszeniem.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, w poszczególnych zgłoszeniach celnych wywozowych należy podawać wartość towarów objętych tym zgłoszeniem. Suma wartości towarów ze wszystkich zgłoszeń celnych wywozowych powinna być równa wartości towarów określonej w fakturze.
§  202.
1.
Środek przewozowy, na którym lub za pomocą którego następuje wywóz towarów poza polski obszar celny, z zastrzeżeniem ust. 2, po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie może zostać uznany za polski obszar celny, bez względu na to, w jakim kraju lub pod jaką banderą jest zarejestrowany.
2.
Środek przewozowy, na którym lub za pomocą którego następuje wywóz towarów poza polski obszar celny, po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za polski obszar celny, jeżeli na podstawie umów międzynarodowych czynności kontroli celnej są wykonywane poza polskim obszarem celnym.
§  203.
1.
Towary krajowe przeznaczone na zaopatrzenie statków znajdujących się w polskim porcie i wykorzystywanych w ruchu międzynarodowym:
1)
zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i pływających pod polską banderą lub
2)
zarejestrowanych za granicą i pływających pod obcą banderą

- należy zgłosić do procedury wywozu na dokumencie SAD.

2.
Przy wprowadzeniu na statek towarów, o których mowa w ust. 1, należy przedstawić organowi celnemu specyfikację towarów lub inny dokument umożliwiający ich identyfikację.
3.
W uzasadnionych wypadkach, na wniosek zgłaszającego, organ celny może wyrazić zgodę, aby zgłoszenie celne do procedury wywozu obejmowało towary wywiezione w danym miesiącu kalendarzowym.
4.
Zgłoszenie celne, o którym mowa w ust. 3, należy złożyć do 14 dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, w którym nastąpił wywóz towarów. Zgłoszenie celne powinno zawierać elementy kalkulacyjne z dnia przyjęcia zgłoszenia celnego.
§  204.
Przepisy § 203 stosuje się odpowiednio do towarów krajowych przeznaczonych na zaopatrzenie statków powietrznych znajdujących się w polskim porcie lotniczym wykorzystywanych w ruchu międzynarodowym.
57 § 193 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
58 § 193 ust. 4a dodany przez § 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
59 § 198a dodany przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.