Rozdział 5 - Procedura tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.104.1193

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2001 r.

Rozdział  5

Procedura tranzytu z zastosowaniem karnetu TIR

§  171.
Przewóz towarów z zastosowaniem karnetu TIR odbywa się na podstawie Konwencji celnej, dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 17, poz. 76), zwanej dalej "Konwencją TIR".
§  172.
1.
Uprawnionym do przewozu towarów pod osłoną karnetu TIR jest osoba, która uzyskała pozwolenie Prezesa Głównego Urzędu Ceł na korzystanie z procedury TIR. Wniosek o udzielenie pozwolenia należy złożyć do Prezesa Głównego Urzędu Ceł za pośrednictwem stowarzyszenia poręczającego.
2.
Z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR może wystąpić osoba, która posiada doświadczenie w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych lub co najmniej możliwość ich wykonywania.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
opinię banku prowadzącego rachunek rozliczeniowy wnioskodawcy,
2)
koncesję na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego,
3)
pisemne zobowiązanie, że wnioskodawca będzie:
a)
przestrzegać przepisów Konwencji TIR,
b)
uiszczać należne kwoty, o których mowa w art. 8 Konwencji TIR.
4.
Pozwolenie na korzystanie z procedury TIR jest wydawane po dokonaniu przez stowarzyszenie poręczające weryfikacji wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów.
5. 55
Prezes Głównego Urzędu Ceł cofa pozwolenie na korzystanie z procedury TIR z urzędu lub na wniosek stowarzyszenia poręczającego, jeżeli uprawniony do przewozu towarów pod osłoną karnetu TIR:
1)
nie spełnia wymogów określonych w ust. 2,
2)
utracił stabilną sytuację finansową,
3)
nie posiada aktualnej koncesji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego,
4)
naruszył wielokrotnie lub w sposób istotny przepisy Konwencji TIR.
§  173.
1.
W urzędzie celnym wyjściowym lub urzędzie celnym przejściowym przy wjeździe należy przedstawić karnet TIR wraz z przewożonymi towarami oraz:
1)
dokument przewozowy - do wglądu,
2)
pozwolenie na przywóz towarów, jeżeli jest wymagane - z wyłączeniem pozwoleń na kontyngenty taryfowe,
3)
inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
2.
W wypadku gdy osoba krajowa dokonuje zakupu towaru za granicą i w trakcie jego przewozu z zastosowaniem karnetu TIR sprzedaje towar odbiorcy znajdującemu się również za granicą, należy stosować procedurę tranzytu.
§  174.
Poręczenie stowarzyszenia poręczającego stanowi zabezpieczenie kwoty opłat i podatków przywozowych i wywozowych.
§  175.
1.
Odbiorca towarów przewożonych pod osłoną karnetu TIR może złożyć do organu celnego, właściwego ze względu na miejsce zakończenia operacji TIR, wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej przy zakończeniu operacji TIR. Wzór pozwolenia stanowi załącznik nr 33.
2.
Procedura uproszczona, o której mowa w ust. 1, polega na bezpośrednim dostarczeniu do odbiorcy towarów i dokumentów związanych z przewozem towarów pod osłoną karnetu TIR.
§  176.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 175 ust. 1, może złożyć odbiorca towarów, który:
1)
systematycznie odbiera towary przewożone pod osłoną karnetów TIR,
2)
prowadzi ewidencje w sposób pozwalający organowi celnemu na dokonywanie kontroli celnej towarów,
3)
nie naruszył przepisów prawa celnego ani przepisów podatkowych w ciągu ostatnich 5 lat.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty, o których mowa w § 92 ust. 2. Przepis § 92 ust. 3 i 5 rozporządzenia oraz § 4 ust. 3 i 5 rozporządzenia, o którym mowa w § 92 ust. 4, stosuje się odpowiednio.
§  177.
1.
Pozwolenie, o którym mowa w § 175 ust. 1, wydaje się na okres 1 roku. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie może być ono przedłużane na dalsze okresy roczne. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 92 ust. 2, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.
2.
Przepisy § 8 rozporządzenia, o którym mowa w § 92 ust. 4, stosuje się odpowiednio.
§  178.
1.
Osoba, która uzyskała pozwolenie, o którym mowa w § 175 ust. 1, zobowiązana jest do prowadzenia rejestru towarów objętych procedurą uproszczoną.
2.
Rejestr, o którym mowa w ust. 1, prowadzony jest w sposób uzgodniony z organem celnym, który wydał pozwolenie.
3.
Przepisy § 35-37 rozporządzenia, o którym mowa w § 92 ust. 4, stosuje się odpowiednio.
§  179.
1.
Przepis § 102 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Po dostarczeniu towarów do miejsca wskazanego w pozwoleniu upoważniony odbiorca jest zobowiązany do zawiadomienia urzędu celnego docelowego o wystąpieniu ewentualnych nieprawidłowości w dokumentach, towarach lub zamknięciach celnych.
3.
Najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym towary zostały dostarczone do miejsca wskazanego w pozwoleniu, posiadacz karnetu TIR jest zobowiązany do przekazania karnetu TIR do urzędu celnego docelowego.
§  180.
Przepisy § 103 i § 104 rozporządzenia oraz § 23 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 92 ust. 4, stosuje się odpowiednio.
§  181.
Pozwolenie, o którym mowa w § 175 ust. 1, może zostać przez organ celny cofnięte w wypadku, gdy wnioskodawca prowadzi działalność niezgodnie z przepisami prawa celnego.
§  182.
1.
Przewóz towarów z zastosowaniem karnetu TIR może obejmować kilka wyjściowych i docelowych urzędów celnych, ale łączna ich liczba nie może przekroczyć czterech.
2.
Urząd celny wyjściowy dla procedury TIR oznacza wyłącznie ten urząd celny, w którym towary zostały objęte procedurą TIR.
3.
Karnet TIR może być przedstawiony w docelowym urzędzie celnym w wypadku jego przyjęcia przez wszystkie wyjściowe urzędy celne.
§  183.
W wypadku doładunku lub częściowego rozładunku towaru na polskim obszarze celnym dopuszcza się możliwość zmiany pierwotnie wyznaczonego kolejnego wyjściowego lub docelowego urzędu celnego.
§  184.
1.
Zgłoszenie celne towarów do procedury wywozu z zastosowaniem karnetu TIR, składane w urzędzie celnym wewnętrznym, powinno być dokonane na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3.
2.
Po objęciu towarów procedurą wywozu i procedurą tranzytu funkcjonariusz celny urzędu celnego wewnętrznego dołącza do karnetu TIR kartę 1A.
3.
W urzędzie celnym przejściowym funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny przez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci "Polska-Cło" na odwrocie karty 1A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT. Kartę 1A należy odesłać do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, w terminie 5 dni od daty wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny.
4.
Funkcjonariusz celny urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, wydaje kartę 1A zgłaszającemu tylko w wypadku, jeżeli jest ona potwierdzona pieczęcią VAT. Odbiór tej karty zgłaszający potwierdza w polu E karty 1.
§  185.
1.
W wypadku niedostarczenia towarów do:
1)
docelowego urzędu celnego, postępowanie poszukiwawcze wszczyna wyjściowy urząd celny,
2)
przejściowego urzędu celnego przy ich wywozie z polskiego obszaru celnego, postępowanie poszukiwawcze wszczyna przejściowy urząd celny przy przywozie towarów na polski obszar celny.
2.
W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosowaniu procedury TIR postępowanie wyjaśniające wszczyna docelowy urząd celny albo przejściowy urząd celny przy wywozie.
§  186.
Instrukcja stosowania karnetu TIR stanowi załącznik nr 34 do rozporządzenia.
55 § 172 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1256) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.