Oddział 4 - Wspólna procedura tranzytowa w transporcie morskim - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.104.1193

Akt utracił moc
Wersja od: 19 kwietnia 2001 r.

Oddział  4

Wspólna procedura tranzytowa w transporcie morskim

§  117.
Towary przewożone transportem morskim mogą być objęte wspólną procedurą tranzytową wyłącznie w wypadku, gdy zostały one załadowane lub przeładowane w porcie Umawiających się Stron.
§  118.
1.
Wspólna procedura tranzytowa w transporcie morskim realizowana jest na podstawie manifestów morskich.
2.
Przy przewozie towarów, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 3 i 4, do manifestu morskiego należy dołączyć dokumenty wymagane przepisami prawa.
§  119.
1.
Towarzystwa żeglugowe po przyjęciu przesyłki do przewozu transportem morskim stają się głównym zobowiązanym.
2.
Przy realizacji przewozów, o których mowa w ust. 1, towarzystwa żeglugowe są zwolnione z obowiązku składania zabezpieczenia.
§  120.
Przy przewozie towarów transportem morskim w ramach wspólnej procedury tranzytowej może być stosowana procedura uproszczona lub procedura dodatkowo uproszczona.
§  121.
1.
Stosowanie procedury uproszczonej wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego.
2.
Towarzystwo żeglugowe składa w urzędzie celnym właściwym ze względu na swoją siedzibę wniosek o wydanie pozwolenia na stosowanie procedury, o której mowa w ust. 1.
3.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej należy dołączyć listę przewidywanych portów morskich wyjścia i przeznaczenia.
4.
Organ celny, do którego złożono wniosek o wydanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, przekazuje ten wniosek organom celnym Umawiających się Stron, na których obszarze znajdują się przewidziane porty wyjścia i przeznaczenia.
5.
Jeżeli w ciągu 60 dni licząc od dnia doręczenia wniosku, o którym mowa w ust. 3, do Umawiających się Stron nie wpłynęły żadne zastrzeżenia, organ celny udziela towarzystwu żeglugowemu pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.
§  122.
Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej udzielane jest towarzystwom żeglugom, które:
1)
prowadzą zapisy księgowe umożliwiające organom celnym sprawowanie kontroli celnej,
2)
nie naruszyły w sposób rażący przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych,
3)
stosują manifesty, które:
a)
zawierają nazwę i pełny adres towarzystwa żeglugowego, oznakowanie statku, nazwę portu załadunku i wyładunku, adnotacje dotyczące konosamentu, a także dla każdej przesyłki znaki, numery, liczbę i rodzaj opakowań, opis towarów, masę brutto w kg oraz numery kontenerów,
b)
mogą być bez trudności kontrolowane i oceniane przez organ celny,
c)
są całkowicie wypełnione, podpisane i mogą być przedstawione organom celnym przed wypłynięciem statków.
§  123.
1.
Przy stosowaniu procedury uproszczonej dla towarów o statusie wspólnotowym i niewspólnotowym należy sporządzić odrębne manifesty morskie dla towarów o różnych statusach.
2.
Manifesty, o których mowa w ust. 1, powinny być podpisane przez osobę reprezentującą towarzystwo żeglugowe oraz zawierać datę sporządzenia.
3.
W manifestach morskich powinien być wpisany symbol T1 lub T2 określający status towarów.
4.
Manifest morski traktowany jest jako nota tranzytowa.
§  124.
1.
Stosowanie procedury dodatkowo uproszczonej wymaga uzyskania pozwolenia organu celnego.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na stosowanie procedury dodatkowo uproszczonej mogą złożyć międzynarodowe towarzystwa żeglugowe, które mają swoją siedzibę lub przedstawicielstwo na obszarze Umawiających się Stron. Wniosek składa się w urzędzie celnym właściwym dla siedziby towarzystwa lub jego przedstawicielstwa.
3.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury dodatkowo uproszczonej należy dołączyć wykaz przewidywanych portów morskich wyjścia i przeznaczenia.
4.
Organ celny, do którego złożono wniosek o wydanie pozwolenia, przekazuje ten wniosek organom celnym Umawiających się Stron, na których obszarze znajdują się przewidywane porty wyjścia i przeznaczenia. Przepis § 121 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§  125.
Pozwolenie na korzystanie z procedury dodatkowo uproszczonej udzielane jest towarzystwu żeglugowemu, które:
1)
spełnia warunki określone w § 122,
2)
dokonuje częstych i regularnych przewozów towarów między określonymi portami morskimi,
3)
zobowiązuje się wobec organu celnego do współdziałania przy wykrywaniu i wyjaśnianiu niezgodności i nieprawidłowości występujących w trakcie stosowania procedury tranzytu w transporcie morskim.
§  126.
1.
Przy stosowaniu procedury dodatkowo uproszczonej towarzystwo żeglugowe może stosować jeden manifest morski dla wszystkich przewożonych towarów, w którym należy podać odpowiedni status T1 lub T2 dla każdego towaru.
2.
Towarzystwo żeglugowe powinno odnotować w swoich dokumentach handlowych informacje o statusie wszystkich towarów wymienionych w manifeście morskim.
3.
Manifest, o którym mowa w ust. 1, powinien być podpisany przez osobę reprezentującą towarzystwo żeglugowe oraz zawierać datę jego sporządzenia.
§  127.
1.
Manifesty morskie należy przedstawiać do potwierdzenia w urzędzie wyjścia w dwóch egzemplarzach.
2.
W urzędzie wyjścia funkcjonariusz celny na wszystkich egzemplarzach manifestu morskiego przystawia pieczęć "Polska-Cło" oraz składa podpis.
3.
Jeden egzemplarz manifestu morskiego pozostaje w urzędzie wyjścia i stanowi załącznik do ewidencji, drugi zwracany jest przewoźnikowi.
§  128.
1.
Wspólna procedura tranzytowa w transporcie morskim pozostaje zakończona, gdy manifest morski, potwierdzony przez urząd wyjścia i przewożone towary zostaną przedstawione w urzędzie przeznaczenia.
2.
W urzędzie przeznaczenia należy przedłożyć w oryginale manifest morski, o którym mowa w ust. 1, oraz konosamenty i ich kserokopie dotyczące wszystkich towarów objętych manifestem morskim.
3.
Funkcjonariusz celny urzędu przeznaczenia potwierdza na manifeście morskim i konosamentach dostarczenie towarów do urzędu przeznaczenia przez wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu oraz przystawienie stempla SAD i pieczęci "Polska-Cło".
4.
Manifest morski i kserokopie konosamentów potwierdzone przez funkcjonariusza celnego za zgodność z oryginałem pozostają w urzędzie przeznaczenia i stanowią załączniki do ewidencji. Oryginały konosamentów zwracane są przewoźnikowi.
5.
Na żądanie przewoźnika, z zastrzeżeniem ust. 6, funkcjonariusz celny wydaje kserokopię manifestu morskiego potwierdzoną za zgodność z oryginałem.
6.
W wypadku złożenia oryginału i kopii manifestu morskiego funkcjonariusz celny potwierdza przedstawienie dokumentów w sposób określony w ust. 3. Kopia manifestu morskiego zwracana jest przewoźnikowi.
§  129.
W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości danych zawartych w manifeście morskim ze stanem towarów urząd przeznaczenia powiadamia niezwłocznie urząd wyjścia podając numer konosamentu.
§  130.
Urząd przeznaczenia przesyła urzędowi wyjścia w okresach miesięcznych wykaz manifestów morskich, na podstawie których odbywał się tranzyt towarów pomiędzy tymi urzędami. Przy każdym manifeście morskim zamieszczonym w wykazie należy podać:
1)
numer identyfikacyjny manifestu morskiego,
2)
nazwę towarzystwa żeglugowego,
3)
nazwę statku,
4)
datę przyjęcia manifestu morskiego.