Art. 2. - Dania-Polska. Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Warszawa.2001.12.06.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.43.368

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 listopada 2010 r.
Artykuł  2

Podatki, których dotyczy konwencja

1. 
Niniejsza konwencja dotyczy podatków od dochodu i majątku, bez względu na sposób ich poboru, pobieranych na rzecz każdego Umawiającego się Państwa, jego jednostek terytorialnych lub organów lokalnych.
2. 
Za podatki od dochodu i majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub części majątku, włączając podatki od zysku z przeniesienia tytułu własności majątku ruchomego lub nieruchomego, podatki od całkowitych kwot pensji lub wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, jak również podatki od przyrostu majątku.
3. 
Do obecnie istniejących podatków, których dotyczy konwencja, należą:
a)
w Polsce:
(i)
podatek dochodowy od osób fizycznych i
(ii)
podatek dochodowy od osób prawnych;

(zwane dalej "podatkiem polskim");

b)
w Danii:
(i)
państwowy podatek dochodowy (indkomstskatten til staten);
(ii)
komunalny podatek dochodowy (den kommunale indkomstskat);
(iii)
podatek dochodowy na rzecz okręgowych jednostek administracyjnych (den amtskommunale indkomstskat);
(iv)
podatek od szacowanej wartości majątku nieruchomego (ejendomsvaerdiskatten);

(zwane dalej "podatkiem duńskim").

4. 
Niniejsza konwencja będzie miała także zastosowanie do wszystkich podatków takiego samego lub w istotnym stopniu podobnego rodzaju, które po podpisaniu niniejszej konwencji zostaną wprowadzone obok już istniejących podatków lub w ich miejsce. Właściwe organy Umawiających się Państw będą informowały się wzajemnie o zasadniczych zmianach dokonanych w ich ustawodawstwach podatkowych.