Rozdział 4 - Sposób wykonywania czynności przy użyciu systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie egzekucyjne - Czynności Krajowej Rady Komorniczej umożliwiające komornikom prowadzenie egzekucji na podstawie elektronicznego tytułu wykonawczego oraz czynności komornika dokonywanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w postępowaniu egzekucyjnym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1417

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 2016 r.

Rozdział  IV

Sposób wykonywania czynności przy użyciu systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie egzekucyjne

§  13.
1.
Jeżeli komornik prowadzi akta sprawy wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a pismo lub dokument są składane w postaci papierowej, sporządza się cyfrowe odwzorowanie pisma lub dokumentu i umieszcza się je w aktach sprawy.
2.
Po sporządzeniu cyfrowego odwzorowania pismo lub dokument w postaci papierowej przechowuje się w pomocniczym zbiorze dokumentów.
3.
Do udostępniania akt sprawy prowadzonych wyłącznie w systemie teleinformatycznym oraz pomocniczych zbiorów dokumentów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące udostępniania akt spraw sądowych.
4.
Jeżeli komornik nie prowadzi akt wyłącznie w systemie teleinformatycznym, to w aktach sprawy umieszcza się wydruki pism i dokumentów wytworzonych w postaci elektronicznej.
§  14.
Pisma komornika sporządzone w postaci elektronicznej, w tym postanowienia, zarządzenia i zawiadomienia, komornik opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przechowuje w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie egzekucyjne.
§  15.
1.
W zawiadomieniach o zajęciu oraz w innych zawiadomieniach i wezwaniach kierowanych do organów administracji publicznej i innych organów, instytucji lub osób, o których mowa w art. 761 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.), komornik podaje numer PESEL lub NIP dłużnika będącego osobą fizyczną, o ile dłużnik je posiada, a w przypadku dłużnika niebędącego osobą fizyczną - numer w Krajowym Rejestrze Sądowym albo NIP, albo numer w innym rejestrze lub ewidencji, o ile dłużnik je posiada.
2.
W zawiadomieniu o zajęciu wierzytelności komornik poucza dłużnika zajętej wierzytelności, że w razie zbiegu egzekucji sądowych albo zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej do zajmowanej wierzytelności dłużnik, przekazując środki pieniężne komornikowi, jednocześnie wskazuje sygnatury akt spraw egzekucyjnych, a w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej - także numer zawiadomienia o zajęciu dokonanym w ramach egzekucji administracyjnej.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie zajęcia prawa majątkowego, na którego podstawie osoba obciążona obowiązkiem względem dłużnika jest zobowiązana do uiszczenia świadczeń wynikających z zajętego prawa.
§  16.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do pism i innych dokumentów przesyłanych przez komornika za pomocą środków komunikacji elektronicznej.