Rozdział 6 - Biurowość i przepisy kasowe. - Czynności komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.58.284

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1962 r.

Rozdział  6.

Biurowość i przepisy kasowe.

§  83.
1.
Niezwłocznie po otrzymaniu pierwszego pisma, rozpoczynającego postępowanie, komornik zakłada akta, do których dołącza wszelkie dalsze pisma dotyczące sprawy.
2.
Akta powinny być prowadzone według przepisów regulaminu czynności sądów wojewódzkich i powiatowych w sprawach cywilnych i karnych oraz instrukcji sądowej.
§  84.
Na każdym otrzymanym piśmie komornik kładzie prezentatę.
§  85.
Jeżeli pismo skierowane do komornika przez stronę nie odpowiada warunkom formalnym albo jeżeli nie uiszczono opłaty należnej w związku z pismem, komornik wezwie stronę do usunięcia wadliwości lub braków w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu tygodniowego komornik zwróci pismo zawierające wniosek.
§  86.
Na wszystkich pismach skierowanych do stron, uczestników i innych osób, nie wyłączając wezwań i zawiadomień, należy umieścić oznaczenie komornika oraz wskazać jego siedzibę i sygnaturę akt.
§  87.
O dokonaniu czynności, która nie jest stwierdzona protokołem ani nie wynika z treści korespondencji, komornik uczyni wzmiankę w aktach sprawy.
§  88.
Przeglądanie akt przez strony (art. 523 § 1) może się odbywać tylko pod kontrolą komornika lub upoważnionej przez niego osoby.
§  89.
1.
Otrzymane wskutek czynności egzekucyjnych pieniądze komornik powinien wydać komu należy lub złożyć do depozytu sądowego w dniu otrzymania, a najpóźniej w dniu następnym.
2.
Komornik może przesłać pieniądze osobie zainteresowanej na koszt dłużnika pocztą (przekazem pocztowym lub czekowym za zwrotnym poświadczeniem wypłaty) albo przekazać je na konto czekowe w Powszechnej Kasie Oszczędności lub na rachunek bankowy.
3.
Dowody wypłaty sum należy przechowywać w aktach sprawy.
§  90.
1.
W sprawach o egzekucję należności pieniężnych na rzecz osób zamieszkałych za granicą, które nie mają w Polsce pełnomocnika upoważnionego do popierania egzekucji, komornik przekaże wyegzekwowane sumy pieniężne na rachunek zagraniczny zablokowany zainteresowanego w najbliższym oddziale Narodowego Banku Polskiego, o czym zawiadomi zainteresowanego. W zawiadomieniu tym komornik zamieści krótkie pouczenie o trybie uzyskiwania zezwoleń dewizowych na przekazanie należności pieniężnych za granicę.
2.
Jeżeli egzekucja dotyczy świadczeń alimentacyjnych, komornik po przekazaniu wyegzekwowanych sum na rachunek zagraniczny zablokowany alimentowanego wystąpi z urzędu do Narodowego Banku Polskiego o wydanie zezwolenia dewizowego, a następnie zleci oddziałowi Narodowego Banku Polskiego, prowadzącemu powyższy rachunek, przekazanie za granicę na rzecz alimentowanego równowartości sum dozwolonych do przekazania za granicę.
§  91.
Niezwłocznie po ukończeniu postępowania egzekucyjnego komornik zwraca wierzycielowi pozostałość zaliczki.
§  92.
Sumy nie doręczone osobom zainteresowanym lub przez nie zwrócone komornik złoży niezwłocznie do depozytu sądowego.
§  93.
W razie zastępstwa lub zmiany na stanowisku komornika należy przekazać zastępcy lub następcy zaliczki oraz wszelkie pobrane sumy według zestawienia, których spraw kwoty te dotyczą. Komornik nie przekazuje sum ryczałtowych, pobranych tytułem zwrotu wydatków kancelaryjnych od wniosków, na podstawie których dokonał którejkolwiek z czynności przewidzianych w § 21 taksy za czynności komorników.
§  94.
Szczegółowe zasady prowadzenia przez komorników biurowości określi zarządzenie Ministra Sprawiedliwości.