Rozdział 4 - Czynności dotyczące egzekucji z nieruchomości. - Czynności komorników.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.58.284

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1962 r.

Rozdział  4.

Czynności dotyczące egzekucji z nieruchomości.

§  64.
Niezależnie od obowiązku dopełnienia czynności, przewidzianych w art. 664, komornik zawiadamia sąd o wszczęciu i ukończeniu przez niego postępowania dotyczącego egzekucji z nieruchomości.
§  65.
Jeżeli wniosek o wszczęcie egzekucji dotyczy nieruchomości, z której egzekucja jest już prowadzona przez innego komornika, należy przesłać wniosek temu komornikowi, zawiadamiając o tym stronę (art. 662 § 2).
§  66.
O wszczęciu egzekucji z ułamkowej części nieruchomości (art. 748) i o dalszych czynnościach egzekucyjnych komornik zawiadamia wszystkich współwłaścicieli nieruchomości na równi z dłużnikiem.
§  67.
Sposób dokonania opisu i oszacowania nieruchomości normują odrębne przepisy.
§  68.
Jeżeli nieruchomość oszacował wierzyciel (art. 680), należy w protokole opisu wskazać jego imię i nazwisko i uczynić wzmiankę, że dłużnik i uczestnicy nie sprzeciwili się oszacowaniu.
§  69.
Komornik zawiadamia o zajęciu nieruchomości Państwowy Zakład Ubezpieczeń (art. 670 § 1).
§  70.
Terminy licytacji nieruchomości komornik wyznacza za zgodą sądu.
§  71.
Tytułem rękojmi od licytantów (art. 695 § 2) można przyjmować gotowiznę lub książeczki oszczędnościowe Powszechnej Kasy Oszczędności. Jeżeli książeczka oszczędnościowa Powszechnej Kasy Oszczędności nie jest wystawiona na okaziciela, można ją przyjąć tytułem rękojmi tylko wówczas, gdy wraz z książeczką licytant złoży komornikowi pełnomocnictwo umożliwiające zgodnie z wewnętrznymi przepisami Powszechnej Kasy Oszczędności niezwłoczne podjęcie kwoty rękojmi. O złożeniu i zwrocie książeczki oszczędnościowej komornik zawiadamia oddział Powszechnej Kasy Oszczędności, który książeczkę wystawił.
§  72.
1.
Do protokołu licytacji nieruchomości wpisuje się imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania licytantów z zaznaczeniem złożenia rękojmii; wciąga się również każde postąpienie.
2.
Po skończonym przetargu komornik zakreśla pusta miejsca w rubryce postąpień i wymienia imię i nazwisko licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę.
§  73.
Po wydaniu postanowienia o udzieleniu przybicia komornik niezwłocznie przedstawia swoje akta sądowi.
§  74.
Przepisy dotyczące egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio do postępowania dotyczącego egzekucji z przedmiotów, co do których egzekucja prowadzona jest według przepisów o egzekucji z nieruchomości (art. 748, 756 i 850).
§  75.
W opisie statku należy wskazać: wymiary statku, tonaż, wyporność, maszyny, urządzenia wewnętrzne i zewnętrzne, części zapasowe i inne przynależności, rok, od którego statek jest w użyciu, miejsce przechowania rejestru, do którego statek jest wpisany, i inne szczegóły.