Rozdział 11 - Postępowanie w przypadku narodzin i zgonów - Czynności administracyjne związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kary i środki przymusu skutkujące pozbawieniem wolności oraz dokumentowanie tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1741

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.

Rozdział  11

Postępowanie w przypadku narodzin i zgonów

§  141.  [Powiadomienie organu dysponującego o urodzeniu dziecka przez tymczasowo aresztowaną]
O urodzeniu dziecka przez tymczasowo aresztowaną powiadamia się organ dysponujący.
§  142.  [Powiadomienie o zgonie osadzonego]
1. 
O zgonie osadzonego zawiadamia się natychmiast:
1)
prokuratora rejonowego, a w przypadku zgonu żołnierza służby czynnej - zastępcę prokuratora rejonowego do spraw wojskowych, właściwego dla miejsca zgonu;
2)
sędziego penitencjarnego;
3)
właściwy sąd - w przypadku skazanego lub ukaranego;
4)
organ dysponujący - w przypadku, gdy wobec osoby zmarłej było stosowane tymczasowe aresztowanie.
2. 
O zgonie osadzonego zawiadamia się ponadto:
1)
właściwy organ do prowadzenia ewidencji wojskowej;
2)
dowódcę jednostki wojskowej, w której zmarły ostatnio pełnił służbę - w przypadku żołnierza służby czynnej;
3)
właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, a w przypadku braku przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej albo, gdy dotyczy to zmarłego, którego obywatelstwa nie ustalono - ministra właściwego do spraw zagranicznych, jeżeli osadzony był cudzoziemcem;
4)
wojewodę właściwego dla miejsca zgonu, jeżeli osadzony był cudzoziemcem.
§  143.  [Zgon osadzonego w trakcie transportowania]
W przypadku, gdy zgon osadzonego nastąpił w trakcie transportowania, jednostką penitencjarną właściwą do dokonania czynności administracyjnych związanych ze zgonem, jest jednostka położona najbliżej miejsca zgonu. Dowódca konwoju jest obowiązany bezzwłocznie przekazać do tej jednostki akta ewidencyjne oraz pozostałą dokumentację zmarłego, jego dokumenty osobiste i depozyty. Przepis § 61 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  144.  [Pochowanie zwłok osadzonego]
1. 
W przypadku, gdy pochowanie zwłok zleciła zakładowi pogrzebowemu jednostka penitencjarna, w aktach ewidencyjnych zmarłego odnotowuje się nazwę cmentarza, na którym pochowane zostały zwłoki.
2. 
Jeżeli osoby najbliższe zmarłemu albo inne osoby podjęły się pochowania zwłok, pisemne oświadczenie tych osób włącza się do akt ewidencyjnych.
3. 
W przypadku przekazania zwłok do celów naukowych publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, do akt ewidencyjnych włącza się kopie wniosku do właściwego starosty wraz z jego decyzją w sprawie przekazania zwłok.
§  145.  [Przekazanie kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumentów w celu sporządzenia aktu zgonu; postępowanie z niektórymi dokumentami zmarłego osadzonego]
1. 
Dyrektor przedkłada kierownikowi urzędu stanu cywilnego właściwemu dla miejsca zgonu, w celu sporządzenia aktu zgonu, kartę zgonu oraz dokumenty, o których mowa w § 1 pkt 3 lit. a i b. Dokumenty, o których mowa w § 1 pkt 3 lit. c, e i f oraz pkt 4, dyrektor przesyła do organów, które je wydały.
2. 
Książeczkę wojskową, jeżeli nie została odesłana przy przyjęciu, przesyła się do właściwego organu prowadzącego ewidencję wojskową, którą osadzony jest objęty, a legitymację służbową żołnierza zawodowego - dowódcy jednostki wojskowej, w której osadzony pełni lub ostatnio pełnił zawodową służbę wojskową. Legitymację służbową funkcjonariusza organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego, funkcjonariusza lub pracownika Służby Więziennej albo pracownika organu wymiaru sprawiedliwości lub organu ścigania, jeżeli nie została odesłana przy przyjęciu, przesyła się do organu, który ją wydał.