Rozdział 10 - Szczególne obowiązki informacyjne - Czynności administracyjne związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kary i środki przymusu skutkujące pozbawieniem wolności oraz dokumentowanie tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1741

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 sierpnia 2023 r.

Rozdział  10

Szczególne obowiązki informacyjne

§  136.  [Włączenie do akt ewidencyjnych dokumentów związanych z informowaniem pokrzywdzonego o opuszczeniu przez skazanego zakładu karnego]
Wniosek, o którym mowa w art. 168a § 1 k.k.w., oraz dokument zawierający dane pokrzywdzonego, przesłane przez właściwy sąd, włącza się do akt ewidencyjnych, a kserokopie tych dokumentów przekazuje się komórce organizacyjnej bezpośrednio odpowiedzialnej za prowadzenie oddziaływań penitencjarnych wobec skazanego.
§  137.  [Powiadomienie pokrzywdzonego i innych osób o opuszczeniu przez skazanego jednostki penitencjarnej]
1. 
O opuszczeniu przez skazanego jednostki penitencjarnej, w przypadkach, o których mowa w art. 168a § 1 i 1a k.k.w., zawiadamia się pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje.
2. 
Pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje, zawiadamia się również o powrocie skazanego do jednostki penitencjarnej po ucieczce i w przypadkach, o których mowa w art. 168a § 1a k.k.w.
3. 
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, przesyła się:
1)
nie później niż na 10 dni przed planowanym opuszczeniem przez skazanego jednostki penitencjarnej;
2)
nie później niż pierwszego dnia roboczego - w pozostałych przypadkach.
4. 
Na wniosek pokrzywdzonego zawiadomienia dokonuje się telefonicznie - sporządzając w tym zakresie notatkę służbową - lub pocztą elektroniczną. W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do skuteczności zawiadomienia dokonanego pocztą elektroniczną; przepis ust. 3 stosuje się.
5. 
Jeżeli po dokonaniu zawiadomienia wystąpią okoliczności powodujące zmianę terminu opuszczenia przez skazanego jednostki penitencjarnej, bądź skutkujące tym, że skazany we wskazanym terminie nie będzie mógł opuścić jednostki penitencjarnej - należy bezzwłocznie, lecz nie później niż pierwszego dnia roboczego, po wystąpieniu tych okoliczności, zawiadomić o tym pokrzywdzonego, jego przedstawiciela ustawowego lub osobę, pod której stałą pieczą pokrzywdzony pozostaje.
§  138.  [Powiadomienie świadka o zwolnieniu skazanego]
Przepisy § 136 i § 137 stosuje się do świadka, o którym mowa w art. 168a § 6 k.k.w.
§  139.  [Zawiadomienie jednostki policji o zwolnieniu skazanego z zaburzeniami preferencji seksualnych, skazanego za przestępstwo popełnione w zorganizowanej grupie lub skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności w wymiarze nie niższym niż 3 lata]
1. 
Przepisy § 137 ust. 1-3 i 5 stosuje się odpowiednio do zawiadamiania realizowanego w trybie art. 168a § 3 k.k.w., z tym że zawiadomienia przesyła się w trybie, o którym mowa w § 6 ust. 2.
2. 
Zawiadomienia, o których mowa w art. 168a § 3 i 4 k.k.w., przesyła się do komendy powiatowej (rejonowej, miejskiej) Policji właściwej dla miejsca stałego pobytu skazanego, w razie potrzeby za pośrednictwem komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji.
§  140.  [Zawiadomienie o faktycznym adresie pobytu zwalnianego osadzonego, którego dane zostały zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym]
Zawiadomienie realizowane w trybie art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304), zawierające informację o faktycznym adresie pobytu, pod którym osadzony będzie przebywał po opuszczeniu jednostki penitencjarnej, przekazuje się do jednostki organizacyjnej Policji właściwej ze względu na miejsce tego pobytu. Dokument potwierdzający dokonanie przez osadzonego zgłoszenia, włącza się do akt ewidencyjnych.