Rozdział 10 - Postępowanie w przypadku narodzin i zgonów - Czynności administracyjne związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania oraz kar i środków przymusu skutkujących pozbawienie wolności oraz dokumentowanie tych czynności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.15.142

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2004 r.

Rozdział  10

Postępowanie w przypadku narodzin i zgonów

§  133.
1.
O urodzeniu się dziecka w jednostce penitencjarnej powiadamia się urząd stanu cywilnego nie później niż w ciągu 14 dni, a jeżeli urodzi się martwe - 3 dni od dnia jego urodzenia.
2.
O urodzeniu dziecka przez tymczasowo aresztowaną powiadamia się ponadto organ dysponujący.
§  134.
1.
O zgonie osadzonego powiadamia się natychmiast:
1)
prokuratora rejonowego, a w wypadku zgonu żołnierza służby czynnej - prokuratora garnizonowego, właściwego dla miejsca zgonu;
2)
sędziego penitencjarnego właściwego dla miejsca zgonu;
3)
właściwy sąd - w wypadku skazanego lub ukaranego;
4)
organ dysponujący - w wypadku gdy wobec osoby zmarłej było stosowane tymczasowe aresztowanie;
5)
jednostkę wojskową, w której ewidencji osadzony pozostaje - w wypadku żołnierza służby czynnej;
6)
wojskowego komendanta uzupełnień, w którego ewidencji osoba zmarła pozostaje.
2.
O zgonie cudzoziemca powiadamia się ponadto:
1)
właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, a w wypadku braku przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej albo gdy dotyczy to zmarłego, którego obywatelstwa nie ustalono - Ministra Spraw Zagranicznych;
2)
wojewodę właściwego dla miejsca zgonu.
§  135.
1.
W aktach osobowych część "A" zmarłego odnotowuje się nazwę cmentarza, na którym pochowane zostały zwłoki, oraz numer alei i grobu.
2.
W wypadku przekazania zwłok szkole wyższej do celów naukowych do akt włącza się kopie wniosku do właściwego starosty wraz z jego decyzją w sprawie przekazania zwłok.
§  136.
1.
Dyrektor jednostki penitencjarnej przekazuje do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejsca zgonu, w celu sporządzenia aktu zgonu, kartę zgonu oraz dokumenty wymienione w § 30 ust.1.
2.
Książeczkę wojskową, jeżeli nie została odesłana przy przyjęciu, przesyła się do wojskowego komendanta uzupełnień prowadzącego ewidencję, którą osoba zmarła jest objęta, a legitymację służbową żołnierza zawodowego - dowódcy jednostki wojskowej, w której taka osoba ostatnio pełniła zawodową służbę wojskową.
3.
Pozostałe dokumenty osobiste znajdujące się w depozycie wydaje się, za pokwitowaniem w aktach osobowych część "A", rodzinie lub innej osobie bliskiej, a jeżeli to nie jest możliwe - przekazuje się do archiwum, wraz z dokumentacją zmarłego.