Rozdział 3 - Przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie przekazanych do depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych - Czynności administracyjne i rozliczenia finansowe związane z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.192.1881

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 2011 r.

Rozdział  3

Przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie przekazanych do depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych

§  8. 
Depozytor przy przyjęciu osadzonego do zakładu przyjmuje od niego środki pieniężne i przedmioty wartościowe oraz:
1)
poucza osadzonego o konieczności przekazania do depozytu wszystkich posiadanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych oraz jakie są konsekwencje wynikające z ich nieprzekazania;
2)
przyjmuje od osadzonego oświadczenie, w którym wskazuje on imię i nazwisko oraz adres osoby, której zakład ma wydać zdeponowane środki pieniężne i przedmioty wartościowe, jeżeli nie odbierze ich osobiście;
3)
informuje osadzonego o możliwości wpłacania środków pieniężnych na książeczkę oszczędnościową.
§  9. 
1. 
Do przedmiotów wartościowych zalicza się:
1)
zagraniczne środki płatnicze;
2)
bankowe karty magnetyczne, książeczki oszczędnościowe, bony premiowe, depozytowe, kapitałowe, weksle, czeki, listy gwarancyjne, dokumenty zabezpieczające prawa własności, udziały, akcje, obligacje oraz inne wydane przez banki krajowe i zagraniczne papiery wartościowe;
3)
biżuterię, w tym w szczególności: obrączki, pierścionki, łańcuszki, broszki, bransoletki, kolczyki itp.
2. 
Dokonując opisu przyjętych do depozytu przedmiotów wartościowych, należy dokładnie określić wszystkie ich cechy indywidualne, w szczególności: rodzaj, nazwę, barwę, markę, tworzywo, numer, stopień uszkodzenia. W przypadku braku cech indywidualnych dokonuje się odpowiedniej adnotacji w karcie depozytowej.
3.  7
 Złożenie każdego przedmiotu wartościowego do depozytu jest potwierdzane w karcie depozytowej podpisem i odciskiem imiennej pieczątki przez depozytora oraz czytelnym podpisem przez osadzonego.
4.  8
 W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osadzonego depozytor w jego obecności, wraz z dwoma osobami wyznaczonymi przez dyrektora zakładu, sporządza w karcie depozytowej adnotację o treści: "osadzony odmówił podpisu". W miejscach przewidzianych na podpis osadzonego w karcie depozytowej osoby wyznaczone przez dyrektora zakładu składają czytelne podpisy.
§  10. 
1.  9
 Przedmioty wartościowe przyjęte do depozytu, z wyjątkiem książeczek oszczędnościowych, na których były albo są gromadzone środki pieniężne osadzonego podczas aktualnego jego pobytu w zakładzie, umieszcza się w kopercie depozytowej.
2. 
Na kopercie depozytowej wpisuje się:
1)
nazwisko, imię oraz imię ojca osadzonego;
2)
numer ewidencyjny;
3)
wykaz i dokładny opis przedmiotów wartościowych;
4)
numer naklejki.
3.  10
 Kopertę depozytową zakleja depozytor w obecności osadzonego i umieszcza na niej naklejkę oraz opieczętowuje krawędzie koperty i naklejki swoją imienną pieczątką. Umieszczenie przedmiotów wartościowych w kopercie depozytowej potwierdzają na kopercie depozytor - datą i podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki, osadzony - czytelnym podpisem.
4. 
Każdorazowe otwarcie koperty depozytowej odbywa się w obecności osadzonego, z wyjątkiem przypadków określonych w § 12 ust. 2 i 3. Do ponownego umieszczenia tych przedmiotów w kopercie depozytowej używa się nowej koperty, którą zakleja się w sposób określony w ust. 3, dokonując ponownego zewidencjonowania zdeponowanych przedmiotów wartościowych na kopercie depozytowej i w części II karty depozytowej.
5. 
Zawartość koperty depozytowej sprawdza się okresowo ze spisem umieszczonym na tej kopercie i w karcie depozytowej nie rzadziej niż raz na 3 lata, z zachowaniem wymogów określonych w ust. 3 i 4.
6. 
Przedmiot wartościowy, który ze względu na swoją wielkość nie może być umieszczony w kopercie, podlega opakowaniu. Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.
7. 
Przedmioty wartościowe zabezpiecza się przed pożarem, uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą, przechowując je w metalowych szafach.
8. 
Przedmioty wartościowe, które ze względu na swoją wielkość nie mieszczą się w szafach metalowych, zabezpiecza się przed pożarem, uszkodzeniem, zniszczeniem i kradzieżą, przechowując je w wyodrębnionych pomieszczeniach.
§  11. 
Dane dotyczące wydania przedmiotów wartościowych osadzonemu wpisuje się w części II karty depozytowej. Odbiór z depozytu każdego przedmiotu potwierdza osadzony na karcie depozytowej datą i podpisem. W razie zakwestionowania przez osadzonego zawartości koperty depozytowej, depozytor w obecności osoby wyznaczonej przez dyrektora zakładu sporządza protokół, który podpisuje także osadzony. Protokół stanowi podstawę do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
§  12. 
1.  11
 Osobę zwolnioną z zakładu, której nie wydano z depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych przy zwolnieniu, wzywa się przesyłką poleconą, w terminie 10 dni od daty zwolnienia, do ich odbioru w wyznaczonym terminie. Wezwanie zawiera pouczenie o skutku niepodjęcia przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych pozostawionych w depozycie w postaci ich przejścia na własność Skarbu Państwa.
2. 
Jeżeli osoba zwolniona nie zgłosiła się, wezwanie należy skierować do osoby wskazanej w oświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 2. Osoba odbierająca przedmioty wartościowe potwierdza na karcie depozytowej odbiór każdego przedmiotu datą i podpisem, a depozytor wpisuje do karty depozytowej imię i nazwisko oraz cechy dowodu tożsamości tej osoby.
3.  12
 Na prośbę osoby zwolnionej z zakładu lub osoby wskazanej w oświadczeniu na karcie depozytowej przedmioty wartościowe i środki pieniężne mogą być przesłane, za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego, na adres jednej z tych osób. Środki pieniężne mogą być również przesłane na wskazany rachunek bankowy.
4. 
Otwarcia koperty depozytowej i sporządzenia z jej zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością dokonują: główny księgowy zakładu, osoba wyznaczona przez dyrektora zakładu i depozytor. Z czynności tych sporządza się protokół stwierdzający zgodność zawartości koperty depozytowej i przesyłki z opisem w karcie depozytowej. Protokół załącza się do karty depozytowej osoby zwolnionej.
5.  13
 Przekazanie przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych następuje na koszt osoby zwolnionej albo osoby wskazanej w oświadczeniu, a jeżeli nie zostały wydane z przyczyn niezależnych od osoby zwolnionej, koszty ponosi zakład.
6. 
W przypadku zwrotu przesyłki:
1)
depozytor dokonuje jej otwarcia w obecności głównego księgowego zakładu i osoby wyznaczonej przez dyrektora zakładu;
2)
depozytor ponownie ewidencjonuje przedmioty wartościowe w części II karty depozytowej oraz umieszcza je w kopercie depozytowej;
3)
depozytor sporządza protokół, który załącza do koperty depozytowej;
4)
w miejscach przewidzianych na podpis osadzonego na kopercie depozytowej oraz w części II karty depozytowej depozytor, główny księgowy zakładu i osoba wyznaczona przez dyrektora zakładu składają podpisy, z adnotacją: "opisu zakopertowania przedmiotów wartościowych dokonano komisyjnie".
7.  14
 W przypadku skreślenia z ewidencji osadzonego posiadającego w zakładzie przedmioty wartościowe i środki pieniężne przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
8.  15
 W przypadku zgonu osadzonego posiadającego w zakładzie przedmioty wartościowe i środki pieniężne wzywa się spadkobiercę do ich odbioru. Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio.
9. 
W przypadku gdy wydane osadzonemu z depozytu przedmioty wartościowe pozostawione zostały przez niego w celi i nie ma on możliwości ich samodzielnego spakowania, depozytor w obecności dwóch osób wyznaczonych przez dyrektora zakładu dokonuje zapakowania przedmiotów wartościowych. Przepisy ust. 6 pkt 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  13. 
1. 
Środki pieniężne i przedmioty wartościowe podlegają okresowej lub zdawczo-odbiorczej inwentaryzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości.
2. 
Inwentaryzacja przedmiotów wartościowych polega w szczególności na:
1)
porównaniu zgodności zapisów w części II karty depozytowej z zapisami na kopercie depozytowej;
2) 16
 sprawdzeniu, czy koperta depozytowa i naklejka nie uległy naruszeniu i czy są opatrzone imienną pieczątką depozytora;
3) 17
 sprawdzeniu, czy koperta depozytowa opatrzona jest imienną pieczątką i podpisem depozytora oraz czytelnym podpisem osadzonego;
4) 18
 sprawdzeniu, czy w karcie depozytowej złożenie każdego przedmiotu wartościowego w depozycie potwierdzone jest w sposób określony w § 9 ust. 3;
5)
sprawdzeniu, czy przedmioty wartościowe są prawidłowo przechowywane i należycie zabezpieczone;
6)
porównaniu zgodności stanu środków pieniężnych zgromadzonych na książeczkach oszczędnościowych z ewidencją, o której mowa w § 22 ust. 2.
3.  19
 W przypadku stwierdzenia niezgodności zapisów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, naruszenia koperty depozytowej lub naklejki albo braku imiennej pieczątki i podpisu depozytora lub czytelnego podpisu osadzonego komisja inwentaryzacyjna, w obecności osadzonego, otwiera kopertę depozytową, porównuje jej zawartość z zapisami w części II karty depozytowej i na kopercie, następnie umieszcza przedmioty wartościowe w nowej kopercie depozytowej, dokonując ewentualnej korekty zapisów. Przepisy § 10 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
4. 
Stan środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osadzonych podlega inwentaryzacji przy każdej zmianie na stanowisku depozytora.
§  14. 
1. 
Przekazywanie na pisemny wniosek osadzonego środków pieniężnych na rzecz określonych osób, instytucji lub organizacji dokonuje dział finansowy w formie polecenia przelewu lub za pomocą przekazów pocztowych. W uzasadnionych przypadkach dyrektor zakładu może wyrazić zgodę na dokonanie wypłaty w kasie zakładu.
2.  20
 Szczegółowy tryb przekazywania środków pieniężnych za pomocą przekazów pocztowych i ich ewidencjonowania ustala się w porozumieniu z właściwą miejscowo jednostką organizacyjną publicznego operatora pocztowego.
§  15.  21
1. 
Środki pieniężne wpłacone na poczet grzywny przez osoby doprowadzone, lecz nie przyjęte do odbywania zastępczej kary pozbawienia wolności lub kary aresztu, należy przekazać w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu, na konto właściwego sądu.
2. 
O każdym przypadku złożenia w całości lub w części kwoty pieniężnej przypadającej do uiszczenia tytułem grzywny w sprawie, w której sąd skierował do wykonania zastępczą karę pozbawienia wolności lub karę aresztu, dział finansowy niezwłocznie zawiadamia na piśmie dział ewidencji zakładu. Zawiadomienie zawiera:
1)
nazwisko, imię, imię ojca osadzonego oraz numer ewidencyjny;
2)
nazwę sądu wraz z sygnaturą akt;
3)
wysokość spłaconej kwoty tytułem grzywny;
4)
datę i podpis głównego księgowego zakładu.

Spłata grzywny następuje zgodnie z przepisami regulującymi kolejność zaspokojenia należności przypadających od dłużnika i należna kwota powinna być przekazana w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu, na konto właściwego sądu.

3. 
W przypadku gdy osadzony złoży pisemny wniosek o uiszczenie grzywny, ze środków pieniężnych pozostających do jego dyspozycji, należna kwota powinna być przekazana w terminie 3 dni roboczych od daty wpływu wniosku do działu finansowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  16. 
1. 
Przedmioty wartościowe, co do których orzeczono środek karny przepadku przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa, przekazuje się za pokwitowaniem właściwemu organowi egzekucyjnemu.
2. 
Na pisemne żądanie sądu lub prokuratury przekazuje się tym organom za pokwitowaniem przedmioty wartościowe, stanowiące dowody rzeczowe.
§  17. 
Środki pieniężne wpłacone przez osadzonego po powrocie z przepustki lub zezwolenia na czasowe opuszczenie zakładu, do wysokości kwoty pobranej przed opuszczeniem zakładu, nie podlegają rozliczeniu w sposób określony w art. 126 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy, zwanej dalej "kodeksem".
§  18. 
1. 
Na pisemny wniosek osadzonego dokonuje się wymiany zagranicznych środków płatniczych, przekazanych do depozytu, na krajowe środki płatnicze. Czynności tej dokonuje się w banku prowadzącym wymianę zagranicznych środków płatniczych położonym najbliżej siedziby zakładu.
2. 
Przekazane do depozytu krajowe środki płatnicze uzyskane w wyniku wymiany zagranicznych środków płatniczych rozlicza się w sposób określony w art. 126 § 2 pkt 3 kodeksu.
§  19. 
W przypadku obniżenia kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników nadwyżkę środków pieniężnych, o których mowa w art. 126 § 1 kodeksu, przekazuje się do dyspozycji osadzonego.
§  20. 
1. 
Wszelkie wpływy gotówkowe lub bezgotówkowe na rzecz osadzonego, po jego przetransportowaniu, skreśleniu z ewidencji, zwolnieniu lub zgonie wpisuje się do części III karty depozytowej.
2.  22
 Środki pieniężne, które wpłyną po zwolnieniu osadzonego rozliczonego z zakładem, przesyła się w terminie 7 dni od daty wpływu na wskazany przez niego adres lub rachunek bankowy. Koszty przekazania środków pieniężnych pokrywa osoba zwolniona.
3.  23
 W przypadku zwrotu środków pieniężnych przekazuje się je, w terminie 7 dni od daty wpływu, osobie wskazanej w oświadczeniu, o którym mowa w § 8 pkt 2.
4.  24
 Środki pieniężne, które wpłyną po przetransportowaniu osadzonego do innego zakładu, należy przekazać w terminie 7 dni od daty wpływu do tego zakładu, z podaniem tytułu wpływu. Rozliczenia wpływu środków pieniężnych, według rubryk zawartych we wzorze karty depozytowej, dokonuje zakład, w którym osadzony przebywa.
7 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
8 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
9 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
10 § 10 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.

11 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
12 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
13 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
14 § 12 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
15 § 12 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. d) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
16 § 13 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
17 § 13 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
18 § 13 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
19 § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
20 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
21 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
22 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
23 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
24 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.