Rozdział 2 - Ewidencja zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych - Czynności administracyjne i rozliczenia finansowe związane z prowadzeniem depozytu przedmiotów wartościowych i środków pieniężnych osób pozbawionych wolności.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.192.1881

Akt utracił moc
Wersja od: 26 sierpnia 2011 r.

Rozdział  2

Ewidencja zdeponowanych środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych

§  2. 
1. 
Środki pieniężne oraz przedmioty wartościowe przyjmuje i wydaje funkcjonariusz lub pracownik cywilny zakładu, któremu powierzono obowiązki związane z prowadzeniem depozytu środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych osadzonych, zwany dalej "depozytorem".
2. 
W razie nieobecności depozytora czynności określone w ust. 1 wykonuje osoba pisemnie wyznaczona przez dyrektora zakładu lub głównego księgowego zakładu.
§  3. 
1.  2
 Osadzonemu, z wyjątkiem przetransportowanego z innego zakładu, depozytor zakłada kartę depozytową, składającą się z czterech części.
2. 
Kartę depozytową osadzonego, który został przetransportowany z innego zakładu, uzupełnia się o jego aktualny numer ewidencyjny i zakłada się część III karty.
§  4. 
1.  3
 W części I karty depozytowej wpisuje się w szczególności dane osobowe osadzonego, adnotacje o pracy oraz przyznane mu nagrody i kary dyscyplinarne, dotyczące prawa dokonywania zakupów lub rozliczenia wynagrodzenia. Ponadto w części tej zamieszcza się treść pouczenia i oświadczenie, o których mowa w § 8.
2.  4
 Na kopercie z przedmiotami wartościowymi lub na odpowiednio zapakowanym przedmiocie wartościowym niemieszczącym się w kopercie, zwanymi dalej "kopertą depozytową", i w części II karty depozytowej zamieszcza się wykaz i dokładny opis przedmiotów wartościowych przyjętych do depozytu. Ponadto w części tej wpisuje się serię i numer koperty depozytowej, numer rozliczeniowy oddziału banku prowadzącego książeczki oszczędnościowe, o których mowa w § 10 ust. 1, i ich numery.
3.  5
 Jeżeli osadzony nie posiada przedmiotów wartościowych, depozytor wpisuje do części II karty depozytowej adnotację o treści: "przedmiotów wartościowych nie posiada", którą potwierdza podpisem oraz odciskiem imiennej pieczątki, a osadzony, czytelnym podpisem. W przypadku odmowy złożenia podpisu przez osadzonego przepis § 9 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
4.  6
 Część III karty depozytowej służy do rejestracji i rozliczania wpływów i rozchodów pieniężnych oraz stanu zgromadzonych środków pieniężnych. W części tej odnotowuje się również numer rozliczeniowy oddziału banku prowadzącego książeczki oszczędnościowe, o których mowa w § 10 ust. 1, i ich numery.
5. 
W części IV karty depozytowej rejestruje się zadłużenie osadzonego.
§  5. 
1. 
Ewidencję księgową środków pieniężnych osadzonych prowadzi się zgodnie z przepisami o rachunkowości.
2. 
Ewidencja księgowa środków pieniężnych osadzonych podlega sprawdzeniu i uzgodnieniu według stanu na ostatni dzień każdego miesiąca.
§  6. 
1. 
Saldo środków pieniężnych osadzonego wylicza się w części III karty depozytowej, a także specyfikuje się je według rubryk zawartych w karcie. Wyliczone saldo na ostatni dzień każdego miesiąca depozytor przedstawia osadzonemu w celu potwierdzenia jego zgodności. W przypadku nieposiadania przez osadzonego środków pieniężnych czynności tej dokonuje się na ostatni dzień każdego kwartału.
2. 
W przypadku odmowy potwierdzenia przez osadzonego przedstawionego salda depozytor sporządza notatkę służbową, którą podpisuje wraz z inną osobą wyznaczoną przez dyrektora zakładu. Jeżeli osadzony zgłasza zarzut niezgodności przedstawionego salda, przeprowadza się czynności wyjaśniające, z których wynikiem zapoznaje się osadzonego.
3. 
Potwierdzenie przez osadzonego salda jest wymagane również w razie jego zwolnienia z zakładu.
§  7. 
1. 
Część I, II i IV karty depozytowej osadzonego transportowanego do innego zakładu przekazuje się wraz z nim do tego zakładu, a część III pozostawia się w zakładzie, który ją założył.
2. 
Karty depozytowe osadzonych zwolnionych, skreślonych z ewidencji i zmarłych oraz części III kart osadzonych przetransportowanych przechowuje się oddzielnie do czasu ich całkowitego rozliczenia.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
4 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.
5 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2011 r. (Dz.U.11.165.991) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 sierpnia 2011 r.
6 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 13 maja 2005 r. (Dz.U.05.95.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 2005 r.