Częściowa zmiana i uzupełnienie rozporządzenia z dnia 18 września 1925 r. w sprawie taryfy i organizacji sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.16.120

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 lutego 1927 r.
o częściowej zmianie i uzupełnieniu rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 18 września 1925 r. w sprawie taryfy i organizacji sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych.

Na podstawie art. 13, 17 ust. 5 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zmienia się częściowo i uzupełnia rozporządzenie z dn. 18 września 1925 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 699) jak następuje:
Rabat handlowy dla domowych sprzedaży tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych, ustalony w § 7 wyżej wymienionego rozporządzenia w wysokości 2% ceny. taryfowej, podwyższa się do 4 (czterech) procent.
Domowe sprzedaże wyrobów tytoniowych (§ 6 rozp. Ministra Skarbu z dnia 20 marca 1923 r. Dz. U. R. P. № 42, poz. 285), którym powierzono sprzedaż tytoniowych wyrobów specjalnych i importowanych, mają być w zasadzie przydzielane z poborem tych wyrobów bezpośrednio do państwowych magazynów wyrobów tytoniowych lub skarbowych zakładów sprzedaży wyrobów tytoniowych (sklepów monopolowych).

W miejscowościach, w których niema państwowego magazynu wyrobów tytoniowych lub skarbowego zakładu sprzedaży wyrobów tytoniowych (sklepu monopolowego), mogą władze skarbowe, celem ułatwienia poboru takim domowym sprzedawcom, przydzielać ich z poborem wyrobów specjalnych i importowanych do najbliższego koncesjonowanego przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów tytoniowych taryfy ogólnej, któremu powierzono sprzedaż wyrobów specjalnych i importowanych.

O ile domową sprzedaż wyrobów specjalnych i importowanych przydzielono z poborem do przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów tytoniowych, upoważnionego do sprzedaży jedynie wyrobów specjalnych a nie importowanych, wówczas ten domowy sprzedawca winien zaopatrywać się w wyroby importowane w najbliższym państwowym magazynie wyrobów tytoniowych lub skarbowym zakładzie sprzedaży wyrobów tytoniowych (sklepie monopolowym).

Niestosowanie się koncesjonowanego przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów tytoniowych do zarządzeń władzy skarbowej, wydanych na podstawie § 2 niniejszego rozporządzenia, pociągnie za sobą, poza karą umowna, również i wypowiedzenie koncesji na sprzedaż specjalnych i importowanych wyrobów tytoniowych, po myśli § 3 rozporządzenia z dnia 18 września 1925 r. (Dz. U. R. P. № 98, poz. 699).
Koncesjonowane przedsiębiorstwa sprzedaży wyrobów tytoniowych, do których przydzielono z poborem wyrobów specjalnych i importowanych domowe sprzedaże tych wyrobów, winny prowadzić oddzielny zapisek kontowy wymienionych domowych sprzedawców.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 marca 1927 r.