Art. 5. - Czechosłowacja-Polska. Umowa o stosunkach prawnych na polsko-czechosłowackiej granicy państwowej oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych. Praga.1967.12.02.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.13.126

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1996 r.
Artykuł  5
1.
Przebieg linii granicy oznaczony jest znakami granicznymi pojedynczymi (jeden słup), podwójnymi (dwa słupy) i potrójnymi (trzy słupy). Znaki graniczne umieszczone są, jak następuje:
a)
pojedyncze - bezpośrednio na linii granicy lub na przemian po obu stronach wspólnych granicznych dróg i rowów oraz granicznych cieków wodnych;
b)
podwójne - na początku i na końcu wspólnych granicznych dróg i rowów oraz granicznych cieków wodnych, jak również w miejscach, gdzie ze względu na przeszkody terenowe nie można było osadzić znaku granicznego bezpośrednio na linii granicy;
c)
potrójne - podobnie jak podwójne znaki graniczne, w przypadkach gdy zastosowanie znaków podwójnych nie było wystarczające dla wyraźnego oznaczenia przebiegu linii granicy.
2.
Styk granic państwowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na południowo-zachodnim stoku szczytu Krzemieniec jest oznaczony żelazobetonowym monolitem w kształcie trójściennego ściętego ostrosłupa; styk granic państwowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej w korycie rzeki Nysy Łużyckiej jest oznaczony trzema żelazobetonowymi monolitami, każdy w kształcie trójściennego ściętego ostrosłupa.
3.
Przebieg linii granicy na granicznej części Zalewu Orawskiego oznaczony jest żelbetonowymi monolitami, każdy w kształcie czworościennego ściętego ostrosłupa.
4.
Linia granicy przebiegająca na terenie skalistym, zwłaszcza w rejonie Tatr i Karkonoszy, jest oznaczona również znakami granicznymi wykutymi bezpośrednio w skale.
5.
Rozmiary, kształt i oznaczenie liczbowe znaków granicznych, jak również ich położenie w stosunku do linii granicy, ustalone są w dokumentach granicznych.
6.
Oznaczenie linii granicy innym systemem, który nie był przyjęty przy wytyczeniu granicy państwowej, lub zmiana istniejących znaków granicznych znakami innego typu może nastąpić jedynie w przypadku, gdy Umawiające się Strony zawrą w tym przedmiocie odrębną umowę.