Rozdział 1 - Postanowienia ogólne - Czechosłowacja-Polska. Umowa o czechosłowackiej komunikacji tranzytowej przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na odcinku linii kolejowej między stacjami Hradek nad Nisou i Zittau. Praga.1962.11.16.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.36.233

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 września 1964 r.

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

1.
Polska Rzeczpospolita Ludowa przyznaje Czechosłowackiej Republice Socjalistycznej, na warunkach przewidzianych w niniejszej Umowie, prawo prowadzenia uprzywilejowanej kolejowej komunikacji tranzytowej przez terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na odcinku linii kolejowej między stacjami Hradek nad Nisou i Zittau i w związku z tym prawo włączenia tego odcinka do odległości taryfowych Czechosłowackich Kolei Państwowych.
2.
Uprzywilejowana kolejowa komunikacja tranzytowa, określona w ustępie 1, nazywana jest w dalszym tekście niniejszej Umowy komunikacją tranzytową.
3.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą Umową mają zastosowanie do komunikacji tranzytowej postanowienia Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Czechosłowacką o wzajemnej komunikacji kolejowej, podpisanej w Pradze dnia 31 stycznia 1958 r.

W komunikacji tranzytowej nie będą brane pod uwagę: przynależność państwowa podróżnych, pochodzenie przesyłek bagażowych, ekspresowych, towarowych i pocztowych, przynależność państwowa nadawcy i odbiorcy, ani też przynależność taboru kolejowego.

Komunikację tranzytową prowadzą Czechosłowackie Koleje Państwowe swoimi pociągami i przy pomocy swojego personelu pociągowego.

Do komunikacji tranzytowej stosuje się na polskim terytorium państwowym polskie przepisy dotyczące porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony zdrowia.

1.
W przypadku popełnienia na polskim terytorium państwowym przez osoby przejeżdżające pociągami komunikacji tranzytowej czynu karalnego, właściwe polskie organa są uprawnione do przeprowadzenia kontroli w pociągach komunikacji tranzytowej, a pracownicy czechosłowaccy, pełniący służbę w tych pociągach, zobowiązani są okazać wszelką pomoc w ujęciu winnych.
2.
Polskie organa, właściwe do wykonania niniejszej Umowy, zapewnią w razie potrzeby pomoc i opiekę podróżnym i obsłudze pociągów komunikacji tranzytowej.

Bagaż ręczny podróżnych, przesyłki bagażowe, ekspresowe, towarowe i pocztowe oraz tabor kolejowy, przewożone w komunikacji tranzytowej, nie mogą stanowić przedmiotu zajęcia ze strony organów polskich, z wyjątkiem przypadku, związanego z popełnieniem czynu karalnego, o którym mowa w artykule 5 ustęp 1.