Czechosłowacja-Polska. Układ w przedmiocie akt przechowywanych dotąd przez urzędy austrjackie. Warszawa.1927.02.08.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.10.77

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1928 r.

UKŁAD
pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w przedmiocie akt przechowywanych dotąd przez urzędy austrjackie, podpisany w Warszawie, dnia 8 lutego 1927 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia ósmego lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego siódmego roku podpisany został w Warszawie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskosłowackiej układ w przedmiocie akt przechowywanych dotąd przez urzędy austrjackie o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w przedmiocie akt przechowywanych dotąd przez urzędy austrjackie.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Czeskosłowackiej zgodziły się, aby Rząd Czeskosłowacki samodzielnie zażądał i przejął od Rządu Republiki Austrjackiej w imieniu własnem i Rządu Polskiego materjał aktowy, przechowywany dotąd w registraturach i archiwach władz austrjackich, o ile dotyczy spraw, które podpadają obecnie pod zwierzchnictwo Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej na całym obszarze byłego Księstwa Cieszyńskiego, czy to z tytułu zwierzchnictwa terytorjalnego, czy też osobowego, a to według postanowień umowy pomiędzy Republiką Czeskosłowacką a Republiką Austrjacką, zawartej w Pradze w dniu 18 maja 1920 r.

Samo przez się rozumie się, iż Rząd Republiki Czeskosłowackiej zsiada i przejmie akta w sprawach, podpadających pod zwierzchnictwo polskie, i w sprawach wspólnych tylko w tych archiwach i registraturach, w których akta, dotyczące spraw byłego Księstwa Cieszyńskiego, podpadających pod zwierzchnictwo czeskosłowackie, nie zostały już przedtem przejęte przez Republiką Czeskosłowacką w wykonaniu umowy pomiędzy Republiką Czeskosłowacką a Republiką Austriacką z dnia 18 maja 1920 r.

Na żądanie władz Rzeczypospolitej Polskiej, zawierające możliwie ścisłe wymienienie danego aktu, Rząd Czeskosłowacki zażąda i przejmie od władz austrjackich poszczególne akta w sprawach, podpadających pod zwierzchnictwo polskie, i w sprawach wspólnych również i w tych archiwach i registraturach, w których akta, dotyczące spraw byłego Księstwa Cieszyńskiego, podpadających pod zwierzchnictwo czeskosłowackie, zostały już przedtem przez Rząd Republiki Czeskosłowackiej przejęte.

Cały materjał aktowy, przejęty przez Rząd Czeskosłowacki według postanowień części I A, ustęp 3 a), b), c), umowy pomiędzy Republiką Czeskosłowacką a Republiką Austrjacką z dnia 18 maja 1920 r., zostanie podzielony między obie Umawiające się Strony według zasad, ustalonych w art. 23, punkt a) i b), zdanie pierwsze, i w art. 24, punkt a) ustęp 1-3 i punkt b) i d) umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w sprawach prawnych i finansowych z dnia 23 kwietnia 1925 r.

Obie Umawiające się Strony stwierdzają, że postanowienia art. 1 i 2 niniejszego układu w niczem nie przesądzają praw Rzeczypospolitej Polskiej do żądania akt od Rządu Republiki Austrjackiej na podstawie postanowień Traktatu Pokoju, podpisanego w Saint-Germain-en-Laye.

Polski generalny komisarz, względnie osoby przez Rząd Polski do tego upoważnione, strzec będą interesów polskich, określonych w niniejszym układzie przy przejmowaniu akt, wymienionych w art. 1 i 2, przez organa Rządu Czeskosłowackiego w Wiedniu.

Polski generalny komisarz, względnie osoby przez Rząd Polski do tego upoważnione, będą każdorazowo zgóry zawiadamiane o zakresie i rozmiarach przejmowania tych akt przez organa Rządu Czeskosłowackiego.

Polski generalny komisarz, względnie osoby przez Rząd Polski do tego upoważnione, będą obecne przy wydawaniu tego materjału aktowego przez władze austrjackie organom czeskosłowackim. W nieobecności polskich przedstawicieli przejmowanie nie może się odbywać.

Organa czeskosłowackie zawiadomią polskiego generalnego komisarza, względnie osoby przez Rząd Polski do tego upoważnione, o terminie i miejscu każdorazowego wydawania akt i doręczą mu odpis wykazu akt żądanych.

Rząd Czeskosłowacki zobowiązuje się, iż dostarczy polskiemu generalnemu komisarzowi, względnie osobom do tego przez Rząd Polski upoważnionym, w przeciągu trzech miesięcy od przejęcia akt przez organa czeskosłowackie od władz austrjackich, spis akt, przypadających Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie postanowień art. 2 niniejszego układu.

W ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania tego spisu przysługuje polskiemu generalnemu komisarzowi, względnie osobom do tego przez Rząd Polski upoważnionym, prawo przekonania się, czy spis ten zgadza się z aktami, przejętemi przez organa czeskosłowackie, oraz czy proponowany podział akt jest zgodny z zasadami, przyjętemi w art. 2 niniejszego układu.

Rząd Czeskosłowacki zobowiązuje się, iż w tym celu udostępni polskiemu generalnemu komisarzowi, względnie osobom przez Rząd Polski do tego upoważnionym, cały materiał aktowy, w danym czasie od Rządu Austriackiego przejęty.

Rozdział i przejęcie akt przez polskiego generalnego komisarza, względnie osoby przez Rząd Polski do tego upoważnione, będą przeprowadzone w Wiedniu, w miejscu, które wyznaczy Rząd Czeskosłowacki.

Obie Umawiające się Strony zastrzegają sobie prawo wzajemnego korzystania z akt wspólnych, przejętych według postanowień art. 2 niniejszego układu przez Rząd Czeskosłowacki, i to według zasad w art. 24, punkt b), umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w sprawach prawnych i finansowych z dnia 23 kwietnia 1925 r.

Przydzielenie przejętego materjału aktowego władzom czeskosłowackim lub wcielenie go do archiwów czeskosłowackich może nastąpić, o ile nie będzie sprzeciwu co do pewnych akt ze strony polskiej, dopiero po upływie terminu, ustalonego w art. 9 niniejszego układu.

Rząd Czeskosłowacki przeprowadzi wywóz akt, stanowiących przedmiot niniejszego układu.

Koszty przewozu akt, przypadających Polsce, zwróci Rząd Polski Rządowi Czeskosłowackiemu.

Przewóz tych akt przez terytorjum Czechosłowacji na terytorjum polskie odbywać się będzie według postanowień art. 27, punkt b), umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w sprawach prawnych i finansowych z dnia 23 kwietnia 1925 r.

Różnice zdań, o ileby wynikły przy wykonaniu niniejszego układu, będą załatwione przez komisarzy generalnych obu Umawiających się Stron.

W razie niedojścia do porozumienia na tej drodze postąpi się według postanowień części IX umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką w sprawach prawnych i finansowych z dnia 23 kwietnia 1925 r.

Układ niniejszy wejdzie w życie w dniu trzydziestym po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, którą odbędzie się w Pradze.

Sporządzono w Warszawie, dnia 8 lutego 1927 r. w dwóch jednobrzmiących oryginałach, każdy w języku polskim i czeskosłowackim; oba teksty są autentyczne.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 24 listopada 1927 r.