Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych. Warszawa.1927.04.14.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.90.796

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1928 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 września 1928 r.
w przedmiocie układu polsko-czeskosłowackiego w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że na podstawie upoważnienia udzielonego Polskiemu i Czeskosłowackiemu Ministerstwu Sprawiedliwości w art. 31 umowy z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych (Dz. U. R. P. z r. 1926 r. Nr. 41, poz. 256) został zawarty układ w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.
Tekst układu dołącza się.

PROTOKÓŁ

w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Upełnomocnieni zastępcy Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej, mając na uwadze postanowienia art. 31 umowy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czeskosłowacką z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych, zgodzili się na następujące zasady, które mają być przestrzegane przy wydaniu wzajemnem akt dotyczących spraw wszczętych do dnia 10 sierpnia 1920 r., a odnoszących się do obszaru Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu:

Niezwłocznie należy nawzajem wydać:
1)
akta sądowe spornych spraw cywilnych i handlowych, w których postępowania jeszcze nie ukończono, jeżeli dane, miarodajne dla określenia właściwości miejscowej, uzasadniają obecnie właściwość sądów drugiego Państwa do przeprowadzenia postępowania i rozstrzygnienia sprawy, oraz jeżeli strony procesowe zgodnie zażądają odstąpienia sprawy sądów drugiego Państwa;
2)
akta nieukończonych spraw niespornych, jeżeli dotyczą obywateli drugiego Państwa;
3)
akta sądowe i prokuratorskie dotyczące spraw, w których postępowania karnego nie ukończono, lub orzeczonej kary jeszcze nie wykonano, o ile czyn karygodny popełniono przed dniem 10 sierpnia 1920 r. na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spiszą i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z aktami należy wydać także dowody rzeczowe;
4)
prowadzone w sądach księgi gruntowe dotyczące wyłącznie gruntów położonych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z księgami gruntowemi należy równocześnie wydać wszelkie akta, mapy i środki pomocnicze, odnoszące się do uskutecznionych w tych księgach wpisów; księgi gruntowe, akta, mapy i środki pomocnicze będą wydane tylko wówczas, jeżeli technicznie dadzą się wydzielić bez uszkodzenia innych ksiąg, akt lub map;
5)
akta prezydjalne oraz inne, o ile dotyczą sędziów, prokuratorów lub innych funkcjonarjuszów pozostających w służbie sądowej, prokuratorskiej lub innych urzędów sądowych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu, jak niemniej wogóle akta zarządu sprawiedliwości odnoszące się wyłącznie do tego obszaru i wreszcie akta, księgi, oraz dokumenty przechowywane w archiwum sądowem, a dotyczące wyłącznie tej części Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, która przypadła drugiemu Państwu, o ile w każdym poszczególnym wypadku właściwy sąd lub urząd tego zażąda;
6)
akta dotyczące, notarjuszów i notarjatów, których siedziba znajduje się obecnie na obszarze przypadłym drugiemu Państwu, a na zażądanie także takie poszczególne akta z archiwów notarjalnych, o ile znajdują się w przechowaniu sądowem, a dotyczą mieszkańców tegoż obszaru.
Akta sądowe, prokuratorskie, tudzież innych urzędów sądowych, w szczególności zaś urzędów opiekuńczych, dotyczące spraw wyszczególnionych pod I. L. 1 do 3, w których jednak postępowanie zakończono, będą wydane, o ile w każdym poszczególnym wypadku zażąda tego właściwy sąd lub urząd drugiego Państwa.
Z akt wspólnych tudzież innych akt, które w myśl ust. I należałoby Wydać, a których nie można wydzielić bez uszkodzenia całości, należy na żądanie właściwych sądów lub urzędów wydać uwierzytelnione odpisy. Wydatki połączone z uskutecznieniem odpisów pokryje Strona żądająca.
Nie będą wydane:
1)
akta dotyczące spraw, w których przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest swojskim sądom lub urzędom, jak np. w kwestjach stanu osobowego własnych obywateli i t. p.;
2)
akta dotyczące postępowania spadkowego, konkursowego i wyrównawczego, o ile odnośnie do majątku znajdującego się w Państwie, któreby miało wydać akta, sądy tego Państwa są powołane do przeprowadzenia postępowania spadkowego, konkursowego lub wyrównawczego;
3)
akta dotyczące postępowania karnego przeciw własnym obywatelom, następnie akta dotyczące spraw karnych, w których - w myśl obowiązujących przepisów - przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest dla swojskich sądów, bez względu na to, gdzie i przez kogo był popełniony czyn karygodny, wreszcie akta dotyczące takich spraw karnych, w których wydanie może być odmówione stosownie do art. 34 umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką, zawartej dnia 6 marca 1925 r. w przedmiocie uregulowania obrotu prawnego w sprawach cywilnych, karnych i niespornych.
Naczelnicy sądów, prokuratur, względnie urzędów sądowych, tak wydających akta, jak i przejmujących je, winni w krótkiej drodze porozumieć się wzajemnie co do czasu, miejsca i technicznego sposobu wydania akt. Wydanie i przejęcie akt i dowodów rzeczowych nastąpi na podstawie wykazów, których jeden egzemplarz należy wydać razem z aktami.
Na podstawie podanych wyżej zasad, Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej wydadzą jaknajrychlej wskazówki co do przeprowadzenia rozdziału akt sądowych i udzielą sobie nawzajem odpisy tych zarządzeń.

Wydanie i przejęcie akt wyszczególnionych w ust. 1 p. 2 - 4 należy przeprowadzić i uskutecznić w ciągu dwóch miesięcy po dniu, w którym stosownie do art. 33 umowy zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką dnia 25 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych wejdzie w życie część IV tej umowy.

Niniejszy protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach w języku polskim i czeskosłowackim, przyczem obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego pełnomocnicy podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Warszawie dnia 14 kwietnia roku tysiąc dziewięćset dwadzieścia siedem.