Rozdział 4 - Pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów. - Cła i pozwolenia na towary przywożone i na towary wywożone w niehandlowym obrocie towarowym z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.18.82

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1988 r.

Rozdział  4

Pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów.

§  7.
1.
Przywóz i wywóz towarów przez osoby fizyczne nie wymaga pozwolenia, chyba że taryfy przywozowa lub wywozowa stanowią inaczej.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do obrotu towarowego z zagranicą, dokonywanego przez osoby fizyczne, jeżeli obrót ten wiąże się z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą na podstawie przepisów o wykonywaniu i organizacji rzemiosła.
§  8.
1.
Do wydawania pozwoleń upoważnia się:
1)
Główny Urząd Ceł - dla organizacji politycznych i społecznych, związków zawodowych oraz instytucji kościelnych i zakonnych,
2)
urzędy celne - dla osób i jednostek organizacyjnych innych niż określone w pkt 1.
2.
Urzędem celnym właściwym miejscowo do rozpatrywania wniosków o wydanie pozwolenia:
1)
na przywóz towarów jest urząd celny, który będzie dokonywał odprawy celnej ostatecznej towarów,
2)
na wywóz towarów jest urząd celny, do którego złożono wniosek, niezależnie od sposobu i miejsca przewożenia towarów przez granicę.
3.
Wniosek o wydanie pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów powinien wskazywać okoliczności uzasadniające udzielenie pozwolenia, a zwłaszcza wartość i przeznaczenie towarów oraz cel przywozu lub wywozu. Okoliczności przedstawione we wniosku powinny być potwierdzone odpowiednimi dokumentami, np. fakturami, specyfikacjami.
4.
Pozwolenie na przywóz lub wywóz towarów może obejmować towary przewożone partiami w terminie nie dłuższym niż 1 rok, jeżeli będą zgłoszone do odprawy celnej w tym samym urzędzie celnym.