Rozdział 6 - Postanowienia końcowe - Chorwacja-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości. Dubrownik.2010.07.09.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.400

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 stycznia 2015 r.

ROZDZIAŁ  VI

Postanowienia końcowe

Ograniczenia współpracy

Jeżeli jedna z Umawiających się Stron uzna, że podejmowanie działań w ramach współpracy zgodnie z niniejszą Umową, mogłoby naruszyć jej suwerenność, zagrażać jej bezpieczeństwu bądź innym istotnym interesom albo też naruszałyby zasady jej porządku prawnego, poinformuje drugą Umawiającą się Stronę o częściowej lub całkowitej odmowie współpracy lub uzależni ją od spełnienia określonych warunków.

Spotkania ekspertów

W celu realizacji niniejszej Umowy właściwe organy Umawiających się Stron mogą organizować spotkania ekspertów.

Ocena stanu bezpieczeństwa

Umawiające się Strony będą wymieniać informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terytorium ich Państw oraz mogą, w razie potrzeby, dokonywać wspólnie oceny stopnia zagrożenia przestępczością

Porozumienia wykonawcze

Właściwe organy Umawiających się Stron mogą zawierać porozumienia wykonawcze.

Język roboczy

Umawiające się Strony w związku z wykonywaniem postanowień niniejszej Umowy posługują się językiem angielskim jako językiem roboczym współpracy. Umawiające się Strony mogą porozumiewać się także w swych językach urzędowych (polskim i chorwackim) w przypadku gdy nie jest możliwy kontakt w języku angielskim.

Koszty

Koszty związane z realizacją postanowień niniejszej Umowy ponosi ta Umawiająca się Strona, na której terytorium Państwa koszty te powstały, chyba że Umawiające się Strony postanowią inaczej.

Stosunek do innych umów międzynarodowych

Niniejsza Umowa nie narusza praw i obowiązków Umawiających się Stron wynikających z innych umów międzynarodowych.

Rozwiązywanie sporów

1.
Spory dotyczące stosowania lub interpretacji niniejszej Umowy będą omawiane i rozwiązywane przez właściwe organy Umawiających się Stron.
2.
W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w trybie określonym w ustępie 1, spory będą rozstrzygane w drodze dyplomatycznej.

Uchylenie dotychczasowej Umowy

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Porozumienie między Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji o współpracy w zapobieganiu i ujawnianiu przestępstw, podpisane w Warszawie w dniu 8 listopada 1994 roku.

Wejście w życie i czas obowiązywania

1.
Umowa niniejsza wejdzie w życie trzydziestego dnia po dniu otrzymania ostatniej z not dyplomatycznych, w których zostanie potwierdzone, że każda z Umawiających się Stron spełniła warunki wymagane prawem wewnętrznym jej Państwa, niezbędne do wejścia w życie niniejszej Umowy.
2.
Umowa niniejsza jest zawarta na czas nieokreślony. Każda z Umawiających się Stron może w dowolnym czasie wypowiedzieć niniejszą Umowę, składając pisemną notyfikację drugiej Umawiającej się Stronie w drodze dyplomatycznej. W takim przypadku Umowa utraci moc po upływie dziewięćdziesięciu dni od dnia otrzymania noty informującej o wypowiedzeniu.

Umowę niniejszą sporządzono w Dubrowniku dnia 9 lipca 2010 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, chorwackim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 5 grudnia 2014 r.