Rozdział 3 - Specjalne formy współpracy - Chorwacja-Polska. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości. Dubrownik.2010.07.09.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.400

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 stycznia 2015 r.

ROZDZIAŁ  III

Specjalne formy współpracy

Przesyłka niejawnie nadzorowana

1.
W przypadkach określonych w przepisach prawa wewnętrznego Umawiających się Stron, właściwy organ Umawiającej się Strony może wystąpić do właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony z wnioskiem o niejawne nadzorowanie przywozu, wywozu i przewozu przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub służących do jego popełnienia. Przedmiotami tymi mogą być w szczególności środki odurzające, substancje psychotropowe i prekursory, broń, materiały wybuchowe, fałszywe środki płatnicze i papiery wartościowe. Umawiająca się Strona wezwana może odmówić lub ograniczyć zgodę na niejawne nadzorowanie przesyłki, zwłaszcza gdy wiąże się to ze szczególnym ryzykiem dla osób uczestniczących w przedsięwzięciu lub zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.
2.
W celu uniknięcia przerw w nadzorze przesyłki Umawiająca się Strona wezwana przejmuje nadzór nad przesyłką w chwili przekroczenia granicy lub w innym uzgodnionym miejscu. Strona ta zapewnia dalszy ciągły nadzór nad przesyłką w taki sposób, aby istniała w każdym czasie możliwość jej przejęcia i zatrzymania sprawców przestępstwa.
3.
W zakresie korzystania z wyników niejawnego nadzorowania przesyłki należy przestrzegać zarządzeń właściwych organów Umawiającej się Strony wezwanej wydanych na podstawie przepisów prawa wewnętrznego.
4.
Zgoda na wnioski o niejawne nadzorowanie przesyłki pochodzącej z państw trzecich lub na kontynuowanie nadzorowania na terenie tych państw udzielana jest tylko wtedy, gdy wniosek zawiera zapewnienie o spełnieniu przez państwo trzecie warunków przewidzianych w ustępie 2.
5.
Wniosek o wyrażenie zgody, o której mowa w ustępie 1, właściwy organ Umawiającej się Strony wzywającej kieruje:
-
w Rzeczypospolitej Polskiej do Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
-
w Republice Chorwacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji, Wydziału Kryminalnego Policji.

Działania funkcjonariuszy pod przykryciem

1.
Właściwe organy Umawiających się Stron mogą współpracować w zakresie realizacji postanowień niniejszej Umowy poprzez zaangażowanie na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony funkcjonariusza wykonującego czynności operacyjno-rozpoznawcze w formie operacji pod przykryciem, w myśl prawa polskiego, lub śledczego pod przykryciem, w myśl prawa chorwackiego, zwanych dalej "funkcjonariuszami pod przykryciem". Współpraca ta odbywa się z zachowaniem przepisów prawa wewnętrznego Państw Umawiających się Stron.
2.
Podjęcie współpracy, o której mowa w ustępie 1, następuje na wniosek właściwego organu jednej z Umawiających się Stron po wyrażeniu zgody właściwego organu drugiej Umawiającej się Strony.
3.
Wniosek, o którym mowa w ustępie 2, kieruje się:
-
w Rzeczypospolitej Polskiej - do Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego Straży Granicznej lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
-
w Republice Chorwacji - do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub Komendy Głównej Policji, Wydziału Kryminalnego Policji.
4.
Udzielenie zgody, o której mowa w ustępie 2, nie może naruszać przepisów prawa wewnętrznego Państw Umawiających się Stron i może być uzależnione od spełnienia określonych warunków.
5.
Współpraca, o której mowa w ustępie 1, odbywa się na zasadach ścisłej koordynacji między właściwymi organami Umawiających się Stron. Czynnościami tymi kieruje funkcjonariusz organu Umawiającej się Strony wezwanej i ograniczają się one do pojedynczych, ograniczonych czasowo działań. Na żądanie Umawiającej się Strony wezwanej funkcjonariusz pod przykryciem Umawiającej się Strony wzywającej jest obowiązany przerwać wykonywanie czynności.
6.
Podawanie prawdziwej tożsamości funkcjonariusza pod przykryciem nie jest wymagane. Umawiające się Strony utrzymują w tajemnicy tożsamość funkcjonariusza pod przykryciem również po zakończeniu jego działań.
7.
Właściwe organy Umawiających się Stron informują się w formie pisemnej o podjętych czynnościach i o uzyskanych rezultatach w zakresie współpracy, o której mowa w ust. 1.

Grupy robocze

Właściwe organy Umawiających się Stron mogą po pisemnym uzgodnieniu, tworzyć wspólne zespoły robocze w celu realizacji postanowień niniejszej Umowy.

Ochrona świadka

Właściwe organy Umawiających się Stron mogą podejmować wspólne działania mające na celu skuteczną ochronę świadków na podstawie przepisów prawa wewnętrznego.

Wspólne patrole

1.
Wspólne patrole mogą organizować:
-
w Rzeczypospolitej Polskiej: Komendant Główny Policji lub Komendant Główny Straży Granicznej,
-
w Republice Chorwacji: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Komenda Główna Policji.
2.
Patrolem, o którym mowa w ustępie 1, dowodzi funkcjonariusz właściwego organu Umawiającej się Strony, na terytorium Państwa, w którym patrol ten jest wykonywany.
3.
Funkcjonariusze uczestniczący we wspólnym patrolu na terytorium państwa drugiej Umawiającej się Strony mogą uczestniczyć w ustalaniu tożsamości osób.
4.
Funkcjonariusze, o których mowa w ustępie 3, mogą:
a)
posiadać oraz nosić mundur służbowy,
b)
posiadać krótką broń służbową,
c)
posiadać środki przymusu bezpośredniego,
d)
posiadać oraz korzystać z pojazdów służbowych oraz innych środków technicznych, które są im niezbędne do pełnienia służby.
5.
Funkcjonariusze, o których mowa w ustępie 3, mogą używać krótkiej broni służbowej wyłącznie w przypadkach obrony koniecznej, a środków przymusu bezpośredniego - na warunkach i w sposób określony przepisami prawa wewnętrznego Państwa, na terytorium którego wykonywany jest wspólny patrol.

Oficer łącznikowy

1.
Właściwe organy Umawiających się Stron mogą oddelegować oficera łącznikowego do właściwych organów drugiej Umawiającej się Strony za zgodą tej Strony.
2.
Oficer łącznikowy udziela porad, fachowej pomocy, informacji oraz wykonuje inne zadania powierzone przez właściwy organ wysyłającej Umawiającej się Strony. Podczas wykonywania zadań oficer łącznikowy może nosić swój mundur służbowy.
3.
Oficer łącznikowy jednej z Umawiających się Stron oddelegowany do państwa trzeciego może, po uzgodnieniu między właściwymi organami obu Umawiających się Stron oraz po uzyskaniu pisemnej zgody państwa trzeciego, reprezentować interesy drugiej Umawiającej się Strony w tym państwie.

Punkty kontaktowe

W celu ułatwienia wymiany informacji oraz współpracy między właściwymi organami Umawiających się Stron funkcjonariusze właściwych organów jednej Umawiającej się Strony mogą być oddelegowani do służby w punktach kontaktowych drugiej Umawiającej się Strony utworzonych z państwem trzecim, pod warunkiem, że państwo trzecie wyrazi na oddelegowanie pisemną zgodę.

Legitymacja służbowa

Funkcjonariusz wykonujący na podstawie niniejszej Umowy zadania na terytorium Państwa drugiej Umawiającej się Strony, z wyjątkiem współpracy realizowanej na podstawie artykułu 5, jest zobowiązany do posiadania ważnej legitymacji służbowej.