Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.22.143

Akt utracił moc
Wersja od: 5 maja 1952 r.

DEKRET
z dnia 24 kwietnia 1952 r.
o Centralnym Urzędzie Gospodarki Materiałowej.

Na podstawie art. 4 Ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 28 marca 1952 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 100) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:

Tworzy się Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej, zwany w dalszym ciągu "Urzędem".

Urząd podlega Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Do zakresu działania Urzędu należą sprawy:

1)
ustalania zasad właściwego stosowania i wykorzystania surowców i innych materiałów, paliwa, narzędzi i artykułów technicznych, zwanych w dalszym ciągu materiałami,
2)
normowania zużycia i zapasów materiałów,
3)
organizacji obrotu materiałami,
4)
organizacji składowania materiałów,
5)
inspekcji gospodarki materiałowej,
6)
inne czynności zlecone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w zakresie gospodarki materiałowej, a w szczególności rozdzielnictwo materiałów.
1.
Na czele Urzędu stoi Prezes, którego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Prezesa Urzędu zastępuje Wiceprezes, którego powołuje i odwołuje Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
W skład Urzędu wchodzi Państwowa Inspekcja Gospodarki Materiałowej.
2.
Organami terenowymi Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej są delegatury okręgowe.
3.
Delegatury okręgowe Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej tworzy Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, który określi ich organizację i zakres działania.

Do zadań Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej należy wykonywanie w stosunku do urzędów i instytucji państwowych oraz jednostek gospodarki uspołecznionej kontroli:

1)
właściwego stosowania i zużycia materiałów oraz przestrzegania ustalonych norm zużycia i zapasów,
2)
celowości i prawidłowości zgłoszonych zapotrzebowań materiałowych,
3)
obrotu materiałami,
4)
składowania materiałów,
5)
upłynnienia nadwyżek materiałowych,
6)
wykonywania innych czynności z zakresu gospodarki materiałowej w zakresie zleconym przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Przy Prezesie Urzędu jako jego organ opiniodawczy działa Komisja Norm Zużycia i Zapasów. Skład i organizację Komisji oraz jej zakres działania określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Szczegółową organizację Urzędu ustali statut nadany przez Radę Ministrów.

1.
Organ Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej przy wykonywaniu kontroli, o której mowa w art. 6, mają prawo wstępu do zakładów i pomieszczeń urzędów, instytucji państwowych oraz jednostek gospodarki uspołecznionej, jak również mają prawo żądania potrzebnych danych i informacji.
2.
Szczegółowy zakres uprawnień, o których mowa w ust. 1, jak również tryb postępowania organów Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej przy wykonywaniu kontroli i zasady współpracy z organami kontroli innych jednostek określi Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
1.
Sprawy wynikające z wykonywania dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o gospodarce papierem do druku (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 163), a należące dotychczas do zakresu działania Prezesa Rady Ministrów przechodzą do zakresu działania Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Pracownicy, zatrudnieni dotychczas w dziale służby, podległym Prezesowi Rady Ministrów, przy załatwianiu spraw, o których mowa w ust. 1, przechodzą do służby w Urzędzie.

Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego określi, w jakim zakresie przepisy dekretu dotyczące właściwości Urzędu i organów Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej stosuje się do jednostek i przedsiębiorstw podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.

Wykonanie dekretu porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.