Część 4 - SPRAWY KARNE - Bułgaria-Polska. Umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych. Warszawa.1961.12.04.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.17.88

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 czerwca 1996 r.

CZĘŚĆ CZWARTA

SPRAWY KARNE

Wydawanie i tranzyt osób.

Obowiązek wydania.

1.
Umawiające się Strony na wniosek wydają sobie przebywające na ich obszarze osoby w celu pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej lub w celu wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności.
2.
Wydanie następuje tylko z powodu takich czynów, które według prawa obu Umawiających się Stron są przestępstwami zagrożonymi karą pozbawienia wolności powyżej jednego roku lub karą surowszą (przestępstwa uzasadniające wydanie) albo za które prawomocnym wyrokiem podlegającym wykonaniu orzeczono karę powyżej jednego roku pozbawienia wolności.

Niewydawanie obywateli własnych.

Umawiające się Strony nie będą wydawały sobie obywateli własnych.

Odmowa wydania.

Wydanie nie nastąpi również, jeżeli:

1)
przestępstwo zostało popełnione na obszarze wezwanej Umawiającej się Strony;
2)
postępowanie karne lub wykonanie kary jest niedopuszczalne według prawa wezwanej Umawiającej się Strony z powodu przedawnienia albo innej okoliczności wyłączającej ściganie lub wykonanie kary;
3)
o to samo przestępstwo toczy się postępowanie karne na obszarze wezwanej Umawiającej się Strony przeciwko osobie, której wydania zażądano, albo jeżeli postępowanie to zostało prawomocnie zakończone wyrokiem lub postanowieniem o umorzeniu postępowania;
4)
popełnione przestępstwo podlega ściganiu w trybie oskarżenia prywatnego, chyba że nastąpiło objęcie oskarżenia przez prokuratora.

Wniosek o wydanie.

1.
Wniosek o wydanie powinien zawierać oznaczenie organu wzywającego oraz wezwanego, imię i nazwisko osoby, której wydania się żąda, jej obywatelstwo, informacje o miejscu jej zamieszkania lub pobytu i dane osobowe, wskazanie czynu przestępnego i jego kwalifikacji prawnej oraz przedmiot wniosku; jeżeli czynem przestępnym wyrządzono szkodę materialną, należy podać jej wysokość.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
uwierzytelniony odpis postanowienia o wszczęciu ścigania karnego oraz o tymczasowym aresztowaniu, a jeżeli wniosek dotyczy wydania w celu wykonania kary - uwierzytelniony odpis prawomocnego wyroku; dokumenty te powinny zawierać dane o stanie faktycznym przestępstwa oraz o miejscu i czasie jego popełnienia;
2)
tekst przepisów karnych wzywającej Umawiającej się Strony, przewidujących dane przestępstwo;
3)
dane o wysokości kary, pozostającej do wykonania w przypadku, gdy żąda się wydania osoby prawomocnie skazanej, która odbyła już część kary;
4)
w miarę możności rysopis osoby, której wydania się żąda, jej fotografię i odciski palców.

Uzupełnienie wniosku o wydanie.

1.
Jeżeli nadesłane dane nie są wystarczające do rozstrzygnięcia wniosku o wydanie, wezwana Umawiająca się Strona może żądać ich uzupełnienia. Może ona zakreślić wzywającej Umawiającej się Stronie termin od jednego do dwóch miesięcy do nadesłania uzupełniających danych. Na wniosek tej Strony termin może być przedłużony.
2.
Jeżeli osoba, której dotyczył wniosek, została aresztowana, a wzywająca Umawiająca się Strona nie nadeśle w zakreślonym terminie danych niezbędnych do rozstrzygnięcia wniosku o wydanie wówczas wezwana Umawiająca się Strona zwolni tę osobę.

Aresztowanie w celu wydania

Jeżeli otrzymany wniosek o wydanie jest dostatecznie uzasadniony stosownie do niniejszej Umowy, wezwana Umawiająca się Strona zarządzi niezwłocznie zgodnie ze swoim prawem aresztowanie osoby, której wydania zażądano.

1.
Aresztowanie osoby może nastąpić także przed otrzymaniem wniosku o wydanie, jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona o to wystąpi i równocześnie powiadomi i wydaniu co do tej osoby postanowienia o tymczasowym aresztowaniu lub o wydaniu prawomocnego wyroku oraz zapowie nadesłanie wniosku o wydanie. Wniosek o aresztowanie można zgłaszać pocztą, telegraficznie, telefonicznie lub przez radio.
2.
Aresztowanie może nastąpić również bez wniosku przewidzianego w ustępie 1, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dana osoba popełniła na obszarze drugiej Umawiającej się Strony przestępstwo uzasadniające wydanie.
3.
O tymczasowym aresztowaniu należy niezwłocznie zawiadomić drugą Umawiającą się Stronę.
1.
Osoba aresztowana stosownie do postanowień artykułu 71 ustęp 1 będzie zwolniona, jeżeli w terminie dwóch miesięcy od wysłania zawiadomienia o jej aresztowaniu nie wpłynie wniosek o wydanie.
2.
Osoba aresztowana stosownie do postanowień artykułu 71 ustęp 2 będzie zwolniona, jeżeli w terminie jednego miesiąca od wysłania zawiadomienia o aresztowaniu nie wpłynie wniosek o wydanie.

Odroczenie wydania.

Jeżeli osoba, której wydania zażądano, jest ścigana karnie lub odbywa karę z powodu innego przestępstwa popełnionego na obszarze wezwanej Umawiającej się Strony, wówczas wydanie może być odroczone do chwili ukończenia postępowania karnego lub odbycia albo darowania kary.

Wydanie czasowe.

1.
Jeżeli odroczenie wydania przewidzianego w artykule 73 mogłoby doprowadzić do przedawnienia ścigania karnego albo do innych ujemnych skutków dla postępowania karnego, wówczas osoba, której wydania się żąda, może być na uzasadniony wniosek czasowo wydana.
2.
Osoba czasowo wydana powinna być z powrotem przekazana niezwłocznie po dokonaniu czynności w sprawie karnej, w związku z którą została wydana.

Przekazanie.

Wezwana Umawiająca się Strona zawiadamia wzywającą Umawiającą się Stronę o miejscu i czasie wydania. Jeżeli wzywająca Umawiająca się Strona nie przejmie osoby podlegającej wydaniu w ciągu miesiąca od ustalonej dla wydania daty, osoba ta będzie zwolniona.

Ponowne wydanie.

Jeżeli osoba wydana uchyli się od postępowania karnego i powróci na obszar wezwanej Umawiającej się Strony, nie jest konieczne dla ponownego jej wydania przedstawienie nowego wniosku. Wezwana Umawiająca się Strona decyduje o ponownym wydaniu na podstawie dokumentów załączonych do przesłanego już wniosku. Może ona przed powzięciem decycji prosić wzywającą Umawiającą się Stronę o wyjaśnienie, czy już nie zaniechano ścigania czynu przestępnego popełnionego przez oskarżonego.

Zbieg wniosków o wydanie.

Jeżeli od kilku państw wpłyną wnioski o wydanie tej samej osoby, wezwana Umawiająca się Strona rozstrzyga, który z tych wniosków uwzględnić.

Ograniczenie ścigania osoby wydanej.

1.
Osoba wydana nie może być bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony pociągnięta do odpowiedzialności karnej ani nie można w stosunku do niej wykonać kary z powodu innego czynu przestępnego, popełnionego przed wydaniem, aniżeli ten, za który została wydana. Osoby tej nie można również wydać państwu trzeciemu bez zgody wezwanej Umawiającej się Strony.
2.
Zgoda nie jest wymagana, jeżeli;
1)
osoba wydana po zakończeniu postępowania karnego albo po wykonaniu kary lub zwolnieniu od niej w terminie jednego miesiąca nie opuści obszaru wzywającej Umawiającej się Strony; do tego terminu nie wlicza się czasu, w którym osoba wydana nie mogła bez swej winy opuścić obszaru wzywającej Umawiającej się Strony;
2)
osoba wydana opuściła obszar wzywającej Umawiającej się Strony, lecz na obszar ten powróciła.

Zawiadomienie o wyniku postępowania karnego.

Umawiająca się Strona, której wydano osobę, zawiadomi Umawiającą się Stronę, która ją wydała, o wyniku postępowania karnego, a w razie wydania prawomocnego orzeczenia, prześle jego odpis.

Tranzyt.

1.
Jedna Umawiająca się Strona na wniosek drugiej Umawiającej się Strony zezwoli na tranzyt przez swój obszar osób wydanych przez państwo trzecie. Przepis ten nie ma zastosowania, gdy według postanowień niniejszej Umowy nie istniałby obowiązek wydania.
2.
Jeżeli zachodzi potrzeba przesłuchania przez organ wzywającej Umawiającej się Strony w charakterze świadka osoby pozbawionej wolności na obszarze państwa trzeciego, właściwy organ wezwanej Umawiającej się Strony udzieli zezwolenia na przewóz tej osoby przez swój obszar.
3.
Wniosek o zezwolenie na tranzyt składa się i rozpatruje w tym samym trybie, jak wniosek o wydanie.

Koszty.

Koszty wydania ponosi ta Umawiająca się Strona, na której obszarze powstały, natomiast koszty tranzytu obciążają wzywającą Umawiającą się Stronę.

Obowiązek wszczęcia postępowania karnego.

1.
Każda z Umawiających się Stron zobowiązuje się na wniosek drugiej Umawiającej się Strony do wszczęcia postępowania karnego według własnego prawa przeciwko własnym obywatelom, co do których istnieją dane, że popełnili przestępstwo na terytorium wzywającj Umawiającej się Strony.
2.
Wnioski o wszczęcie postępowania karnego, złożone zgodnie z prawem jednej z Umawiających się Stron przez pokrzywdzonych do właściwych organów Strony wzywającej w przepisanym terminie, są skuteczne również na terytorium drugiej z Umawiających się Stron.
3.
Jeżeli z przestępstwa wynikły szkody, a osoby pokrzywdzone wniosły pozwy o odszkodownie przy przekazywaniu materiałów niezbędnych do wszczęcia postępowania karnego na terytorium dugiej Umawiającej się Strony, pozwy te przesyła się za zgodą osób, które je wniosły.
1.
 Do wniosku o wszczęcie postępowania karnego dołącza się:
1)
dane dotyczące osoby, włącznie z jej obywatelstwem,
2)
opis stanu faktycznego,
3)
dowody,
4)
oryginały akt lub ich uwierzytelnione odpisy,
5)
tekst przepisów mających zastosowanie do czynu według prawa obowiązującego w miejscu jego popełnienia,
6)
wnioski o wszczęcie postępowania karnego i pozwy o odszkodowanie.
2.
Jeżeli podejrzany przebywa w chwili złożenia wniosku o wszczęcie postępowania karnego w areszcie tymczasowym lub jest zatrzymany, należy spowodować jego odesłanie na terytorium wezwanej Umawiającej się Strony.
3.
Wezwana Umawiająca się Strona jest zobwiązana do powiadomienia Strony wzywającej o orzeczeniu kończącym postępowanie w sprawie. Na wniosek Strony wzywającej należy przesłać odpis tego orzeczenia.

Tryb porozumiewania się.

W sprawach związanych z wydawaniem, tranzytem i wszczęciem postępowania karnego Ministerstwo Sprawiedliwości i Generalna Prokuratura Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej porozumiewają się bezpośrednio z Ministerstwem Sprawiedliwości i Główną Prokuraturą Ludowej Republiki Bułgarii.

Postanowienia szczególne o pomocy prawnej w sprawach karnych.

Czasowe przekazanie osób pozbawionych wolności.

1.
Jeżeli na obszarze jednej Umawiającej się Strony zajdzie potrzeba przesłuchania w charakterze świadka osoby pozbawionej wolności na obszarze drugiej Umawiającej się Strony, wówczas można wystąpić z wnioskiem o przekazanie tej osoby na czas potrzebny do jej przesłuchania, pod warunkiem, że będzie nadal pozbawiona wolności i zostanie odesłana niezwłocznie po przesłuchaniu. Do złożenia wniosku i podjęcia decyzji o przekazaniu właściwe są organy wymienione w artykule 83.
2.
Postanowienie artykułu 13 ustęp 3 stosuje się odpowiednio do osób określonych w poprzedzającym ustępie.

Wydawanie przedmiotów.

1.
Jedna Umawiająca się Strona wyda na wniosek drugiej Umawiającej się Strony przedmioty uzyskane:
1)
przez sprawcę w wyniku przestępstwa uzasadniającego wydanie;
2)
w wyniku przestępstwa popełnionego przez sprawcę będącego obywatelem wezwanej Umawiającej się Strony na obszarze wzywającej Umawiającej się Strony;
3)
mogące służyć jako dowody rzeczowe w sprawie prowadzonej na obszarze Strony wzywającej, choćby podlegały one zajęciu lub przepadkowi.
2.
Wezwana Umawiająca się Strona może czasowo zatrzymać przedmioty określone w ustępie 1, jeżeli są one niezbędne dla przeprowadzenia innego postępowania karnego.
3.
Jeżeli przedmioty określone w ustępie 1 znajdowały się w posiadaniu sprawcy w czasie jego wydania, będą one w miarę możności przekazane jednocześnie z jego wydaniem. Przekazanie tych przedmiotów następuje również w przypadku, gdy wydanie sprawcy nie nastąpi z powodu jego śmierci lub z innych przyczyn. Wydanie odnosić się będzie także do przedmiotów ukrytych przez sprawcę na obszarze wezwanej Umawiającej się Strony, choćby przedmioty te wykryto po jego wydaniu.
4.
Prawa osób trzecich do przedmiotów określonych w ustępie 1 pozostają nienaruszone i przedmioty te po ukończeniu postępowania karnego należy bezpłatnie zwrócić osobom uprawnionym.
5.
W przypadku wydania przedmiotów w myśl ustępów poprzedzających nie mają zastosowania przepisy ograniczające wwóz i wywóz przedmiotów i wartości dewizowych.

Zawiadamianie o wyrokach skazujących.

Umawiające się Strony będą sobie przesyłać zawiadomienia o prawomocnych wyrokach skazujących wydanych przez sądy jednej Umawiającej się Strony w stosunku do obywateli drugiej Umawiającej się Strony. Dotyczy to również późniejszych zmian co do wspomnianych wyroków.

Informacje z rejestru skazanych.

Sądy i prokuratury jednej Umawiającej się Strony mogą otrzymywać bezpłatnie informacje z rejestrów skazanych prowadzonych na obszarze drugiej Umawiającej się Strony.

12 Art. 82 zmieniony przez art. 1 pkt 11 protokołu z dnia 27 czerwca 1980 r. (Dz.U.81.10.43) zmieniającego nin. umowę z dniem 25 lutego 1981 r.
13 Art. 82A dodany przez art. 1 pkt 12 protokołu z dnia 27 czerwca 1980 r. (Dz.U.81.10.43) zmieniającego nin. umowę z dniem 25 lutego 1981 r.