Rozdział 5 - Stowarzyszenia dozoru kotłów. - Budowa, ustawianie i dozór kotłów parowych, używanych na lądzie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.103.744

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1937 r.

V.

Stowarzyszenia dozoru kotłów.

§  20.
1.
Stowarzyszeniom prywatnym, zorganizowanym przez właścicieli kotłów w celu dozorowania bezpieczeństwa pracy kotłów do nich należących, może być przez Ministra Przemysłu i Handlu udzielone prawo dozoru urzędowego nad temi kotłami jako taż i innemi, wykonywanego na zasadzie przepisów o urzędowym dozorze kotłów.

Prawo to może być w każdym czasie odwołane.

2.
Postanowiony przepisami urzędowemi dozór kotłów będzie sprawowany przez stowarzyszenia w granicach rewizji i prób wodnych oraz odbioru technicznego i pozwolenia na używanie kotłów. Zaświadczenia przez nie wydane odnośnie do rewizji prób, odbioru technicznego i pozwoleń, są jednoznaczne z wydawanemi przez organa państwowe.
3.
Stowarzyszenia są obowiązane przyjąć każdy kocioł znajdujący się w granicach ich terytorjalnej działalności, pod urzędowy dozór.
4.
Stowarzyszenia sprawujące urzędowy dozór kotłów nie mogą przyjmować udziału w jakichkolwiek dostawach lub pośrednictwie, a także posiadać przedsiębiorstwa przemysłowe lub handlowe.
5.
Minister Przemysłu i Handlu może przekazać stowarzyszeniom sprawowanie dozoru innych urządzeń technicznych, wchodzących w zakres dozoru państwowego.
6.
Członkami stowarzyszeń nie mogą być władze i zakłady państwowe.
7.
Obwody terytorjalne działalności poszczególnych stowarzyszeń ustanawia Minister Przemysłu i Handlu.
8.
Stowarzyszenia są obowiązane dawać Ministrowi Przemysłu i Handlu żądane wyjaśnienia, a także składać przed 1 kwietnia sprawozdanie ze swej działalności za rok ubiegły, które powinno zawierać:
a)
nazwę stowarzyszenia i miejsce jego zarządu, rok sprawozdawczy, skład zarządu i zaszłe w nim w ciągu roku zmiany, spis inżynierów stowarzyszenia i miejsce ich urzędowania,
b)
liczbę członków stowarzyszenia z początku i w końcu roku sprawozdawczego,
c)
liczbę kotłów zostających pod dozorem stowarzyszenia z podzieleniem ich na poszczególne rodzaje przemysłu oraz typy kotłów,
d)
liczbę wykonanych rewizji i prób wodnych kotłów, a także ilość rewizji i prób zaległych z podaniem przyczyny ich niewykonania,
e)
liczbę przyjętych nowych kotłów z wskazaniem ich typu, powierzchni i ciśnienia oraz podziałem na rodzaje przemysłu,
f)
liczbą i miejsce wypadków, które spowodowały zatrzymanie pracy kotłów lub ich zniszczenie przez wybuch, pożar, złą obsługę i t. p.,
g)
różne dane tyczące się ogólnej działalności stowarzyszenia w zakresie prac przez nie wykonywanych, także wnioski o działaniu i znaczeniu gospodarczem nowowprowadzonych ulepszeń do urządzeń parowych.

Kotły oddane pod dozór zlecony powinny być wykazane oddzielnie.

9.
Sprawozdanie z ogólnej działalności stowarzyszeń powinny być bezpłatnie dostarczane Ministerstwom, które oddały stowarzyszeniom swoje kotły pod dozór zlecony.
10.
Wszystkie akta, odpisy, książki, wogóle dokumenty odnoszące się do technicznej działalności stowarzyszeń, powinny być tak prowadzone i przechowywane, aby można było w każdym czasie sprawdzić termin najbliższej rewizji i próby kotła, datę wykonania ostatniej rewizji, zlecenia wydane przy rewizjach i próbach, zalecone naprawy, wogóle dane odnoszące się do każdego poszczególnego kotła. Powyższe dokumenty powinny być okazywane upoważnionym przez Ministra Przemysłu i Handlu na każde żądanie.
11.
Na walnych zgromadzeniach stowarzyszeń ma prawo być obecnymi przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
12.
O przyjęciu kotła pod dozór stowarzyszenie zawiadamia właściwe władze przemysłowe wojewódzkie podając szczegóły odnoszące się do danego kotła: typ, -jego pow. ogrzewalną, ciśnienie, przeznaczenie, № fabryczny i porządkowy, nazwę i miejsce przedsiębiorstwa.
13.
O wykluczeniu członka ze stowarzyszenia, zarząd zawiadamia Ministerstwo Przemysłu i Handlu i podaje powody dla jakich wykluczenie nastąpiło oraz szczegóły, odnoszące się do jego kotła. Kotły właścicieli wykluczonych ze stowarzyszenia Minister Przemysłu i Handlu może przekazać stowarzyszeniu pod dozór zlecony.
14.
W razie zamierzonej likwidacji stowarzyszenia, która może nastąpić tylko w dniu ostatnim roku zarząd stowarzyszenia zawiadamia Ministra Przemysłu i Handlu na rok naprzód. W tym wypadku wszystkie dowody i dokumenty, odnoszące się do rewizji i prób kotłów, powinny być: Ministerstwu Przemysłu i Handlu przekazane.
15.
Kierownictwo techniczne stowarzyszenia sprawuje naczelny inżynier, który jest' jednocześnie dyrektorem stowarzyszenia. On kieruje robotami podległych mu inżynierów i jest osobiście odpowiedzialny za przestrzeganie przez nich obowiązujących przepisów oraz terminów rewizji i prób wodnych kotłów.

Na powyższe stanowisko może być powołany inżynier z doświadczeniem praktycznem w dozorze kotłów, który zna obowiązujące przepisy, tudzież posiada należyte praktyczne i teoretyczne wiadomości z zakresu innych wykonywanych przez stowarzyszenie robót. Naczelny inżynier i jego zastępca są zatwierdzani na stanowiskach przez Ministra Przemysłu i Handlu. Wszystkie dokumenty, odpowiedzi i sprawozdania, przeznaczone dla władz państwowych powinny być przez naczelnego inżyniera podpisane.

16.
Do pełnienia obowiązków związanych z bezpośrednim dozorem kotłów mogą być powoływani tylko inżynierowie z akademickiem wykształceniem, którzy wykażą się przynajmniej dwuletnią odpowiednią praktyką. Przy wstąpieniu do stowarzyszenia inżynier składa piśmienne oświadczenie" że w wykonywaniu powierzonych sobie obowiązków trzymać się będzie niezłomnie obowiązujących przepisów i sumiennie je wypełniać, że nie będzie brać udziału ani w przedsiębiorstwach ani interesach stojących w związku, z wykonywanemi przez niego obowiązkami, dzięki którym mógłby osiągnąć jakiekolwiek korzyści osobiste i że korzystając z możności oglądania różnych urządzeń przemysłowych i poznawania organizacji robót, które stanowią tajemnicę wyrobu, użytku z tych wiadomości na szkodę właściciela nie zrobi.

Nazwiska inżynierów, miejsce urzędowania i okręg terytorjalny ich czynności powinny być podawane do wiadomości' Ministra Przemysłu i Handlu.

17.
Przy zapisywaniu wyników rewizji i prób wodnych oraz zleceń w książkach kotłowych, inżynierowie powinni używać pieczątki z nazwą stowarzyszenia w imieniu którego występują, zaś przy cechowaniu kotłów używać stemple ze specjalnym rysunkiem stowarzyszenia. Rysunek stempli powinien być przez Ministra Przemyślu i Handlu zatwierdzony.
18.
Inżynierowie otrzymują od zarządów stowarzyszeń legitymacje osobiste, poświadczone przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu, które powinni okazywać na żądanie przy spełnianiu swych obowiązków. W razie wystąpienia inżyniera ze stowarzyszenia, legitymacja powinna być przez zarząd zniszczona.
19.
Każdy z inżynierów stowarzyszenia powinien mieć pod swym dozorem możliwie jedną grupę, złożoną m. w. z 400 kotłów zależnie od warunków komunikacyjnych i oddalenia.
20.
Prócz spraw związanych z rewizjami i próbami kotłów, inżynier powinien przy rewizjach udzielić właścicielowi kotła objaśnień i rady co do korzystniejszego wyzyskania paliwa i pary oraz stosowania siły motorowej.