Rozdział 1 - Zakres i przedmiot przepisów. - Budowa, ustawianie i dozór kotłów parowych, używanych na lądzie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.103.744

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1937 r.

I.

Zakres i przedmiot przepisów.

§  1.
Przepisom niniejszym podlegają wszystkie kotły, pracujące na lądzie z wyjątkiem:
a)
Kotłów parowozowych i kotłów ustawianych w wagonach kolejowych.
b)
Kotłów parowych, połączonych bezpośrednio z atmosferą za pomocą rury w wodę zanurzonej, mającej nie mniej niż 100, mm. średnicy w świetle i nie więcej niż 5 m. wysokości, licząc od najniższego dopuszczalnego poziomu wody w kotle o ile długość całkowita rury nie przekracza 15 metrów, zaś rura sama nie ma żadnego zawieradła lub innych urządzeń do oddzielania wnętrza kotła od atmosfery.
c)
Takich kotłów, w których urządzenia ochronne jakkolwiek różnią się od wyżej opisanego, lecz w rzeczywistości spełniają to samo zadanie, t. j. nie dopuszczają do wytworzenia w kotle pary o ciśnieniu wyższem niż 1/2 atmosfery ponad atmosferyczne i wymiarami swemi odpowiadają wielkości powierzchni ogrzewalnej.
d)
Kotły, których objętość nie przekracza 25 litr. a iloczyn z powierzchni ogrzewalnej w metr. kw. i ciśnienia roboczego w atmosferach nie przekracza 0,2.
e)
Przegrzewacze pary opalane oddzielnie.
§  2.
Za kotły parowe w znaczeniu niniejszych przepisów rozumieć należy wszystkie naczynia zamknięte, w których pod działaniem energji cieplnej woda przechodzi w parę o ciśnieniu wyższem od atmosferycznego, użytkowaną nazewnątrz naczynia.

Za miarę ciśnienia pary przyjmuje się "ciśnienie robocze", wyrażone w atmosferach i równające się nadwyżce ciśnienia pary w kotle ponad ciśnienie atmosferyczne.

Za ciśnienie odpowiadające 1 atmosferze przyjmuje się ciśnienie równe jednemu kilogramowi na jeden centymetr kwadratowy.

Za powierzchnię ogrzewalną kotła przyjmuje się tę część powierzchni ścian kotła, na której ściany stykają się z jednej strony z wodą a z drugiej z gazami spalinowemi. Wielkość powierzchni ogrzewalnej oblicza się iv metrach kwadratowych i ściśle według wymiarów ścian po stronie ogrzewanej spalinami.

§  3. 1
Za kotły przenośne uważa się kotły bez obmurowania, nie ustawione na murowanym fundamencie, a przeznaczone do pracy w różnych miejscach. Wszelkie inne kotły uważa się za stałe.

Kotły przenośne, ustawiane w budynkach dla używania ich jako stałe, należy uważać za kotły stale.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz.U.23.36.244) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 kwietnia 1923 r.