Rozdział 4 - Tryb postępowania przy rejestracji, odbiorze technicznym i dozorze. - Budowa i eksploatacja stałych zbiorników ciśnieniowych oraz wykonywanie dozoru technicznego nad tymi zbiornikami.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.41.230

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1963 r.

Rozdział  4.

Tryb postępowania przy rejestracji, odbiorze technicznym i dozorze.

§  12.
1.
Obowiązek zgłoszenia zbiornika do rejestracji i odbioru technicznego - z wyjątkiem przypadku określonego w ust. 2 - ciąży na użytkowniku.
2.
Użytkownik zwolniony jest od obowiązku zgłoszenia do rejestracji zbiorników podlegających ograniczonemu dozorowi, o ile zostały one zgłoszone do rejestracji w trybie ust. 3.

3 Niezależnie od obowiązku zgłoszenia zbiornika do rejestracji przez użytkownika obowiązek zgłoszenia do rejestracji zbiorników opuszczających zakład w stanie kompletnym i całkowicie wyposażonym w osprzęt ciąży także na wytwórcy.

4.
W uzasadnionych przypadkach na wniosek użytkownika uzgodniony uprzednio z wytwórcą lub na wniosek wytwórcy rejonowy dozór techniczny może przeprowadzić badanie budowy zbiornika u wytwórcy.
§  13.
Do zgłoszenia należy dołączyć dokumentację techniczną, o której mowa w § 11, uzupełnioną dokumentacją zawierającą dane dotyczące usytuowania zbiornika i połączenia go z innymi urządzeniami.
§  14.
1.
Rejonowy dozór techniczny obowiązany jest dokonać rejestracji zbiornika niezwłocznie po otrzymaniu kompletu dokumentów określonych w § 13 oraz uzgodnić z wnioskodawcą w ciągu 14 dni od dnia otrzymania kompletu tych dokumentów terminy przeprowadzenia odbioru technicznego.
2.
Wzór rejestrów zbiorników ustala Urząd Dozoru Technicznego.
§  15.
Odbiór techniczny zbiornika polega na przeprowadzeniu badań, sprawdzających zgodność wykonania zbiornika z przedstawioną dokumentacją i prawidłowość jego budowy, w warunkach gotowości do pracy oraz w czasie pracy. Odbiór techniczny zbiornika przeprowadza rejonowy dozór techniczny w zakresie określonym w przepisach dozoru technicznego.
§  16.
1.
Rejonowy dozór techniczny wystawia poświadczenia o wykonaniu badań, o których mowa w § 15, oraz sporządza protokół odbioru technicznego.
2.
Po przeprowadzeniu odbioru technicznego zbiornika, którego wyniki ujęte są protokołem, wydaje się decyzję w przedmiocie dopuszczenia zbiornika do użytkowania jako umiejscowionego lub nie umiejscowionego.
3.
Decyzję i protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach.
4.
Zbiornik może być użytkowany tylko na podstawie decyzji o dopuszczeniu go do ruchu, wydanej przez rejonowy dozór techniczny.
5.
Wzory poświadczeń, protokołu i książki rewizyjnej ustala Urząd Dozoru Technicznego.
§  17.
Zbiorniki, których odbiór techniczny lub badanie budowy odbyło się u wytwórcy (§ 12 ust. 3 i 4), powinny być przez użytkownika zgłoszone pod dozór w trybie § 13, przy czym czynności odbioru technicznego u użytkownika ulegają ograniczeniu w zakresie ustalonym przez rejonowy dozór techniczny.
§  18.
1.
Ponownej rejestracji podlegają zbiorniki:
1)
po przebudowie,
2)
umiejscowione - w razie zmiany miejsca ich ustawienia.

Przepisy §§ 12-17 mają odpowiednie zastosowanie.

2.
W razie zmiany użytkownika zbiornik będący pod dozorem powinien być zgłoszony we właściwym rejonowym dozorze technicznym do przerejestrowania.
§  19.
1.
Zbiorniki podlegające stałemu dozorowi, na których użytkowanie wydano zezwolenie, podlegają badaniom zwyczajnym i nadzwyczajnym przeprowadzanym przez rejonowy dozór techniczny.
2.
Zakres i terminy badania zwyczajnego i nadzwyczajnego zbiornika określają Przepisy dozoru technicznego.
§  20.
1.
Zbiorniki, które mają być poddane badaniom, powinny być przez użytkowników przygotowane do badań w sposób określony przez rejonowy dozór techniczny.
2.
Data przeprowadzenia rewizji wewnętrznej lub próby wodnej powinna być przez użytkownika uzgodniona z rejonowym dozorem technicznym co najmniej na 14 dni przed terminem badania.
3.
Rewizję zewnętrzną przeprowadza się bez uprzedniego uzgodnienia terminu.
4.
Użytkownik zbiornika obowiązany jest do udzielenia rejonowemu dozorowi technicznemu pomocy przy przeprowadzaniu badań.
§  21.
1.
Na podstawie przeprowadzonych badań rejonowy dozór techniczny wydaje decyzję w przedmiocie dalszego użytkowania zbiornika. Decyzja zawierająca zezwolenie na dalsze użytkowanie powinna określać termin następnego badania. W razie stwierdzenia obniżenia wytrzymałości zbiornika rejonowy dozór techniczny może określić w decyzji dopuszczenie go do użytkowania przy obniżonych parametrach lub skrócić termin następnego badania albo zastosować obydwa warunki.
2.
Jeżeli badanie zbiornika wykaże, że stan jego zagraża bezpośrednim niebezpieczeństwem, rejonowy dozór techniczny powinien zarządzić natychmiastowe zaniechanie użytkowania zbiornika.
3.
Decyzję w przedmiocie użytkowania zbiornika, przyczyny obniżenia dopuszczonych parametrów lub zakazu użytkowania zbiornika wpisuje się do książki rewizyjnej zbiornika.