Rozdział 2 - Biegli rewidenci - Biegli rewidenci i ich samorząd.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.31.359 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2008 r.

Rozdział  2

Biegli rewidenci

1.
Osoba, która uzyskała tytuł biegłego rewidenta, nabywa prawo do wykonywania zawodu po złożeniu ślubowania i wpisaniu jej do rejestru biegłych rewidentów.
2.
Rota ślubowania składanego przez biegłego rewidenta ma następujące brzmienie:

"Przyrzekam, że jako biegły rewident będę wykonywać powierzone mi zadania w poczuciu odpowiedzialności, z całą rzetelnością i bezstronnością, zgodnie z przepisami prawa i normami wykonywania zawodu, kierując się w swoim postępowaniu etyką zawodową i niezawisłością. Poznane w czasie badania fakty i okoliczności zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich."

3.
Ślubowanie odbiera prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów lub osoba przez niego upoważniona spośród członków Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
1.
Biegły rewident jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, czego dowiedział się w związku z wykonywaniem czynności zawodowych; obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie jest ograniczony w czasie.
2.
Nie narusza obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz udzielanie informacji w przypadkach określonych w ustawach.
3.
Do przestrzegania tajemnicy obowiązane są również inne osoby, którym udostępniono informacje objęte tajemnicą, chyba że na ich ujawnienie zezwala przepis ustawy.
4.
Nie narusza obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej udostępnienie dokumentacji i informacji z badania (przeglądu) sprawozdań finansowych w związku z toczącymi się postępowaniami przed organami Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.
5. 2
Obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie dotyczy informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1505 oraz z 2004 r. Nr 62, poz. 577) - w zakresie określonym tymi przepisami.
1.
Do rejestru biegłych rewidentów może być wpisany ten, kto:
1)
korzysta w pełni z praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
jest nieskazitelnego charakteru i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu biegłego rewidenta,
3)
ukończył studia wyższe w Polsce lub zagraniczne studia wyższe uznawane w Polsce za równorzędne i włada językiem polskim w mowie i w piśmie,
4)
odbył trzyletnią praktykę w Polsce, w tym co najmniej dwuletnią aplikację pod kierunkiem biegłego rewidenta, przy czym spełnienie tego warunku zostało uznane przez Komisję Egzaminacyjną, zwaną dalej "Komisją",
5)
(skreślony),
6)
złożył z wynikiem pozytywnym egzaminy na biegłego rewidenta przed Komisją,
7)
uzyskał dyplom biegłego rewidenta,
8) 3
(utracił moc).
2. 4
Do rejestru biegłych rewidentów mogą być wpisani biegli rewidenci będący obywatelami polskimi lub, na zasadach wzajemności, osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa, które posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, uzyskane za granicą, uznawane przez państwa Unii Europejskiej lub państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, po złożeniu z wynikiem pozytywnym, przed Komisją, egzaminu w języku polskim z prawa gospodarczego obowiązującego w Polsce. Przepis ten nie narusza przepisów dotyczących zatrudnienia cudzoziemców na terenie Polski.

(skreślony).

1.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi rejestr biegłych rewidentów, zwany dalej "rejestrem".
2.
Wpis biegłego rewidenta do rejestru obejmuje w szczególności:
1)
nazwisko i imię, datę urodzenia,
2)
obywatelstwo,
3)
miejsce i adres zamieszkania,
4)
numer dyplomu biegłego rewidenta.
2a.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów:
1)
dokonuje, na wniosek osoby ubiegającej się o wpis, wpisu do rejestru osoby, która spełnia warunki określone w art. 5 i złoży ślubowanie,
2)
wydaje legitymację biegłego rewidenta zawierającą następujące dane: numer legitymacji będący jednocześnie numerem wpisu biegłego rewidenta do rejestru, nazwisko oraz imię.
3.
Biegły rewident ma obowiązek zgłaszania Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów zmian danych podlegających wpisowi do rejestru w terminie 30 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających zgłoszenie zmiany.
4.
Do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 3, należy załączyć lub przedstawić dokumenty będące podstawą do dokonania zmian danych zawartych w rejestrze.
1.
Komisję powołuje, na czteroletnią kadencję, Krajowa Rada Biegłych Rewidentów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.
2.
W skład Komisji wchodzi 15 członków wpisanych do rejestru biegłych rewidentów.
3.
Komisja działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.
1.
Komisja przeprowadza egzaminy, podczas których sprawdza praktyczne i teoretyczne przygotowanie kandydata na biegłego rewidenta.
1a.
Komisja może zwolnić kandydata, na jego wniosek, z egzaminów z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, jeżeli w tym zakresie zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne w okresie 3 lat przed dniem złożenia wniosku, z zastrzeżeniem art. 25 ust. 2 pkt 4 lit. b).
2.
Komisja może zwolnić kandydata, na jego wniosek, z praktyki, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, pod warunkiem odbycia dwuletniej aplikacji pod kierunkiem biegłego rewidenta, jeżeli:
1)
był zatrudniony w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych przez co najmniej 3 lata,
2)
nie będąc zatrudnionym w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, pozostawał w stosunku pracy na samodzielnym stanowisku w komórkach finansowo-księgowych co najmniej 3 lata lub posiada uprawnienia inspektora kontroli skarbowej.
1.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów skreśla z rejestru biegłych rewidentów w przypadku:
1)
śmierci,
2)
wystąpienia z samorządu,
3)
(skreślony),
4)
niespełniania któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2,
4a) 5
(utracił moc),
5)
prawomocnego orzeczenia Krajowego Sądu Dyscyplinarnego o wydaleniu z samorządu.
2.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów może odmówić skreślenia z rejestru biegłych rewidentów z przyczyny wymienionej w ust. 1 pkt 2, jeżeli przeciwko biegłemu rewidentowi toczy się postępowanie dyscyplinarne.
3.
Biegły rewident skreślony z rejestru z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 6 podlega, na swój wniosek, ponownemu wpisowi do rejestru, chyba że nie spełnia warunków określonych w art. 5.
1.
Do badania sprawozdań finansowych przy uwzględnieniu ust. 2 uprawnione są wyłącznie następujące podmioty:
1)
biegli rewidenci prowadzący działalność gospodarczą określoną w ust. 3 we własnym imieniu i na własny rachunek,
2)
spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie lub spółki komandytowe z wyłącznym udziałem biegłych rewidentów,
3)
osoby prawne, które spełniają łącznie następujące wymagania:
a)
zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,
b)
większość członków zarządu stanowią biegli rewidenci, a jeżeli zarząd składa się z nie więcej niż 2 osób, to jedna z nich jest biegłym rewidentem,
c)
większość głosów w organach nadzorczych (radach nadzorczych, komisjach rewizyjnych) posiadają biegli rewidenci, a w przypadku braku organów nadzorczych większość głosów posiadają wspólnicy lub udziałowcy będący biegłymi rewidentami,
d)
opinie i raport z badania (przeglądu) sprawozdania finansowego podpisują, w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wyłącznie członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.
2.
Do badania sprawozdań finansowych spółdzielni uprawnione są również spółdzielcze związki rewizyjne, które spełniają łącznie następujące wymagania:
1)
zatrudniają do badania sprawozdań finansowych biegłych rewidentów,
2)
posiadają w składach zarządów co najmniej jednego biegłego rewidenta, z tym że opinię i raport z badania (przeglądu) sprawozdania finansowego podpisują, w imieniu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, wyłącznie członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.
3.
Przedmiotem działalności podmiotów, o których mowa w ust. 1, obok badania sprawozdań finansowych, może być, z zastrzeżeniem art. 11 ust. 2, wyłącznie:
1)
usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych,
1a)
przeglądy sprawozdań finansowych,
2)
ekspertyzy i opinie ekonomiczno-finansowe,
3)
doradztwo podatkowe,
4)
doradztwo w zakresie organizacji i informatyzacji rachunkowości,
5)
prowadzenie postępowania likwidacyjnego i upadłościowego,
6)
działalność wydawnicza i szkoleniowa w zakresie rachunkowości.
1.
Biegły rewident wykonuje zawód jako:
1)
osoba prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek,
2)
wspólnik spółki, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2,
3)
osoba pozostająca w stosunku pracy z podmiotami, o których mowa w art. 10 ust. 1 i 2,
4)
osoba niepozostająca w stosunku pracy i nieprowadząca działalności we własnym imieniu i na własny rachunek, pod warunkiem zawarcia umowy cywilnoprawnej z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 i 2.
2.
Biegli rewidenci zatrudnieni w samorządzie biegłych rewidentów oraz pracujący w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego lub naukowego mogą wykonywać zawód w formie określonej w ust. 1 pkt 4.
1.
Biegli rewidenci obowiązani są:
1)
postępować zgodnie ze złożonym ślubowaniem,
2)
stale podnosić kwalifikacje zawodowe według zasad określonych przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów,
3)
przestrzegać uchwał organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów,
4)
regularnie opłacać składkę członkowską.
2.
Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych obowiązane są:
1)
przestrzegać uchwał organów Krajowej Izby Biegłych Rewidentów,
2)
wnosić opłatę w wysokości nie wyższej niż równowartość 100 EURO z tytułu wpisu na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych,
3)
wnosić opłatę roczną z tytułu nadzoru, o którym mowa w art. 20 ust. 1 pkt 5, w wysokości nie wyższej niż 1,5% rocznych przychodów za badanie (przeglądy) sprawozdań finansowych.
3.
Podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych obowiązane są dokonać ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z prowadzoną działalnością.
4. 7
Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, po zasięgnięciu opinii Krajowej Izby Biegłych Rewidentów oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w ust. 3, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę specyfikę wykonywanego zawodu oraz zakres realizowanych zadań.

(skreślony).

1.
Krajowa Rada Biegłych Rewidentów prowadzi listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych, zwaną dalej "listą".
2.
Lista oraz jej zmiany podlegają publikacji w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", przy czym publikacja obejmuje imię, nazwisko i numer legitymacji biegłego rewidenta, pełną i skróconą nazwę oraz adres siedziby podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych.
1.
Wpis na listę, o której mowa w art. 14 ust. 1, uzyskują, na swój wniosek, biegli rewidenci wpisani do rejestru, o którym mowa w art. 6.
2.
Biegli rewidenci wpisani na listę uzyskują wpis do legitymacji biegłego rewidenta, stwierdzający uprawnienie do badania sprawozdań finansowych.
3.
Skreślenie biegłego rewidenta z listy następuje:
1)
na wniosek biegłego rewidenta,
2)
z przyczyn wymienionych w art. 9 ust. 1,
3)
w przypadku prawomocnego orzeczenia Krajowego Sądu Dyscyplinarnego o zawieszeniu w czynnościach zawodowych,
4)
w związku z podjęciem zatrudnienia poza podmiotami wymienionymi w art. 10 ust. 1 i 2, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 11 ust. 2,
5)
w przypadku prowadzenia innej działalności niż określona w art. 10 ust. 3.

Uchwały w przedmiocie wpisu i skreślenia z rejestru biegłych rewidentów oraz listy są decyzjami administracyjnymi.

1.
Wpis na listę, o której mowa w art. 14 ust. 1, podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych następuje na wniosek danego podmiotu, po udokumentowaniu spełnienia wymagań określonych w art. 10.
2.
Podmiot niespełniający wymagań określonych w art. 10 oraz art. 12 ust. 2 podlega skreśleniu z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.
3.
Lista obejmuje następujące dane:
1)
imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer legitymacji biegłego rewidenta,
2)
pełną i skróconą nazwę oraz adres siedziby podmiotu,
3)
formę organizacyjno-prawną,
4)
nazwiska i imiona wspólników lub akcjonariuszy, członków zarządu oraz członków organów nadzorczych,
5)
adresy oddziałów podmiotu.
4.
Do zgłaszania zmian związanych z wpisem na listę stosuje się odpowiednio art. 6 ust. 3 i 4.
5.
Naruszenie obowiązku określonego w ust. 4 może stanowić podstawę do skreślenia z listy podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.
6.
Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych obowiązany jest, w ciągu dwóch miesięcy po upływie roku kalendarzowego, przekazać Krajowej Radzie Biegłych Rewidentów pisemne sprawozdanie z działalności zawierające:
1)
określenie nazw i siedzib podmiotów badanych, podstawowe dane o biegłych rewidentach (numer legitymacji biegłego rewidenta, imię, nazwisko) badających te podmioty oraz daty i rodzaje wydanych opinii,
2)
co jest przedmiotem działania podmiotu uprawnionego obok badania sprawozdań finansowych,
3)
informacje o odbywanych aplikacjach i praktykach w podmiocie uprawnionym do badania sprawozdań finansowych.
7.
Skreślenie podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych z listy, o której mowa w art. 14 ust. 1, następuje:
1)
na wniosek podmiotu,
2)
z przyczyn wymienionych w art. 9 ust. 1 - w odniesieniu do podmiotu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1,
3)
w razie niespełnienia któregokolwiek z warunków, o których mowa w art. 17 ust. 1,
4)
w razie nieuregulowania rocznych należności z tytułu opłat, o których mowa w art. 12 ust. 2 pkt 2.
8.
Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych skreślony z listy z powodów, o których mowa w ust. 7 pkt 2 i 3, może być ponownie wpisany na listę, jeżeli od dnia skreślenia upłynęło nie mniej niż 5 lat oraz spełnia warunki określone w art. 10 ust. 1 i 2.
1.
Za zapewnienie przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz zasad etyki i norm wykonywania zawodu w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych odpowiedzialni są:
1)
biegli rewidenci prowadzący działalność we własnym imieniu i na własny rachunek,
2)
w spółkach cywilnych, spółkach jawnych, spółkach partnerskich lub spółkach komandytowych - wszyscy wspólnicy,
3)
w osobach prawnych - członkowie zarządu będący biegłymi rewidentami.
2.
(skreślony).
2 Art. 4a ust. 5 dodany przez art. 5 ustawy z dnia 5 marca 2004 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.04.62.577) z dniem 15 maja 2004 r.
3 Art. 5 ust. 1 pkt 8 został uznany za niezgodny z art. 2, art. 31 ust. 3 i art. 51 ust. 2 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 maja 2007 r. (Dz.U.07.85.571). Zgodnie z pkt 72 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 15 maja 2007 r.
4 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 15 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz.U.04.96.959) z dniem 1 maja 2004 r.
5 Art. 9 ust. 1 pkt 4a został uznany za niezgodny z art. 2, art. 31 ust. 3 i art. 51 ust. 2 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 maja 2007 r. (Dz.U.07.85.571). Zgodnie z pkt 72 tego wyroku wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 15 maja 2007 r.
6 W art. 9 w ust. 1 pkt 3 został skreślony przez art. 1 pkt 10 lit. b) ustawy z dnia 21 września 2000 r. o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie (Dz.U.00.89.992), która weszła w życie z dniem 8 listopada 2000 r.
7 Art. 12 ust. 4 dodany przez art. 146 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U.03.124.1152) z dniem 1 stycznia 2004 r.