Rozdział 7 - Przewóz i przenoszenie małych ilości materiałów wybuchowych. - Bezpieczeństwo ruchu przy przewozie materiałów wybuchowych na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.22.139

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1973 r.

Rozdział  7.

Przewóz i przenoszenie małych ilości materiałów wybuchowych.

§  36. 10
1.
Materiały wybuchowe w ilości do 100 sztuk spłonek lub zapalników ostrych oraz do 25 kg ciężaru brutto innych materiałów o stopniu wrażliwości na uderzenie powyżej 0,5 kGm (według próby Kasta) można przewozić z zachowaniem przepisów rozdziałów 1-6, z następującymi odchyleniami:
1)
w zakresie warunków technicznych i wyposażenia pojazdów nie mają zastosowania wymagania określone w § 12 ust. 1 pkt 1-7 i pkt 9 oraz w § 13 ust. 1 pkt 3-11 i ust. 2,
2)
przewóz może być dokonywany również samochodem osobowym,
3)
kierowca może posiadać prawo jazdy kategorii C,
4)
materiały wybuchowe mogą być przewożone w specjalnych zamykanych puszkach służących do przenoszenia tych materiałów (odmiennie od przepisu § 21 ust. 1); w puszkach nie wolno umieszczać razem materiałów wybuchowych i środków inicjujących; spłonki powinny być umieszczone w spłonnikach, a spłonniki w spłonkownicach; ostre zapalniki powinny być umieszczone w oddzielnej ładownicy,
5)
materiały wybuchowe powinny być w czasie przewozu owinięte w płachtę z trudnopalnego impregnowanego brezentu,
6)
spłonkownice lub ładownice powinny być zamknięte na kłódkę i w czasie przewozu stale trzymane przez konwojenta,
7)
w jednym pojeździe wolno przewozić równocześnie materiał wybuchowy oraz środki inicjujące pod warunkiem umieszczenia materiału wybuchowego w odległości co najmniej 1 m od środków inicjujących,
8) 11
nie mają zastosowania przepisy ustalające obowiązek ustawienia w czasie postoju pojazdu elektrycznych latarń przenośnych oraz trójkąta przeznaczonego do ostrzegania o obecności pojazdu na jezdni.
2.
Do wykonania prac naukowo-badawczych lub doświadczalnych nad materiałami wybuchowymi w placówkach naukowo-badawczych, posiadających do tego uprawnienia statutowe, można przewozić na warunkach określonych w ust. 1 pkt 1-3 i 5-8 materiały wybuchowe w ilości do 150 kg materiałów miotających lub do 50 kg materiałów kruszących o wrażliwości na uderzenie powyżej 0,5 kGm (według próby Kasta) lub 2 paczki spłonek (2 X 500 sztuk) albo 1.200 sztuk zapalników ostrych w oryginalnym opakowaniu fabrycznym.
§  37.
Materiały wybuchowe w ilości do 15 kg oraz odpowiednią ilość spłonek lub zapalników ostrych wolno przenosić na odległość nie większą niż 5 km przy zachowaniu następujących warunków:
1)
materiały wybuchowe powinny być przenoszone przez co najmniej dwie osoby odpowiednio przeszkolone i odpowiadające warunkom określonym w § 20, przy czym jedna z nich powinna nieść środki inicjujące, a druga materiał wybuchowy,
2)
w czasie przenoszenia materiałów wybuchowych należy w miarę możności omijać obszary zabudowane i skupiska ludzi,
3)
osoby przenoszące powinny mieć przy sobie upoważnienie do przeniesienia materiałów wybuchowych, wystawione przez zakład zlecający przeniesienie, a określające ilość i rodzaj materiałów oraz miejsce przeznaczenia.
10 § 36 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 7 lutego 1969 r. (Dz.U.69.5.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 1969 r.
11 § 36 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 1970 r. (Dz.U.70.8.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 kwietnia 1970 r.